Terézia MiMi Ťapková
14.01.14,21:15
Dobrý deň chcela by som sa opýtať pracovala som v jednej firme na dohodu a viem že na dohodu sú stanovené kolko môžem odrobiť hodín za mesiac , lenže ja som odrobila viacej hodín a mala aj väčší plat a teraz sa bojím či ma vyhodiať z úradu a či náhodou nebudem platiť nejakú pokutu? A druhá vec ked so mnou dohodu uzatvárali tak ma na nič neupozornili čo sa týka hodín na odpracovanie ako by som to mala riešiť aby som na tom nepohorela ja ?
veronikasad
14.01.14,20:17
Akú dohodu si mala uzatvorenú a aký príjem si dosiahla ?
Terézia MiMi Ťapková
14.01.14,20:22
no podstatne to bolo len na mesiac v predaji pyrotechniky a v prepočte som odrobila 270 hodín za mesiac a dostala som 556 eur .... lenže teraz sa bojím že ma vyhodia z úradu a ešte budem platiť aj pokutu .... a nebola som na to upozornená a dohodu mám urobenú podla zákoníka takže či sa to dá nejako napadnúť aj súdne alebo ako?
veronikasad
14.01.14,20:25
Ano, vyradia ťa spätne z evidencie UP a budeš sa musieť na toto obdobie prihlásiť v zdr.poisťovni ako samoplatitel. Ak si vedela, že odpracuješ viac, aj príjem bude vyšší, prečo si to pred nástupom na dohodu (legálne) neurobila sama ? Pokutu platiť nebudeš, len zdr.poistenie za dni, kedy si nepracovala ako dohodárka.
Terézia MiMi Ťapková
14.01.14,20:25
http://www.spirit-company.sk/zabavna-pyrotechnika/popis

toto je tá hlúpa spoločnosť čo ma vlastne osrala
veronikasad
14.01.14,20:26
Prečo o---la, veď si vedela čo podpisuješ a že tam celý mesiac nebudeš robiť za 148€ ?
Mila123
14.01.14,20:27
bez pokuty to bude....
veľa hodín si odpracovala
a UPSVaR ťa za mesiac (december?) vyradia z evidencie, znovu sa nahlás do evidencie nezamestnaných, čím skôr to urobíš, tým menej máš nedoplatkov na ZP......
Terézia MiMi Ťapková
14.01.14,20:28
ja som nevedela ani hodiny odpracované aké budem mať a plat mi povedali že bude aj spolu z bonusmy 420 eur .... preto sa pýtam či sa to dá nejako napadnúť ... keby to viem tak na tú dohodu ani nepristúpim o to ide a teraz chcem len poradiť ako mám postupovať .... ako to že budme platiť zdravotu kedy? teraz až ked ma vyhodia?
Mila123
14.01.14,20:32
neboj, to zvládneš, uvedom si , že neznalosť zákona neospravedlňuje.....
a za 12/2013 doplatíš ZP iba za dni, ktoré si neodpravovala....
a za 01/2014 iba napr. do dnes, zajtra sa znovu nahlás do evidencie UP, pretože ťa vyradia k 01 12 2013
veronikasad
14.01.14,20:34
Myslím, že to nebude len za december, ak rozhodnutie o vyradení pošlú koncom januára
Terézia MiMi Ťapková
14.01.14,20:36
Veronika : ale ved ja som podpisovala dohodu normálnu takú aká má byť mala som mať normálne 148 eur a mala som mať potom nezadnené príplau akože bonusové takže preto ma to všetko nasralo ...

Milan : problém je v tom že mne ešte ani výplatná páska ani dohoda uzatvorená neprišla takže mám teraz zviazané ruky úplne ... neviem čo mám robiť a ako to napadnúť
Mila123
14.01.14,20:36
ja byť na jej mieste, sa dám zaevidovať do evidencie nezamestnaných zajtra, bez toho aby som mala v rukách rozhodnutie o vyradení......
Terézia MiMi Ťapková
14.01.14,20:40
lenže evidovať ťa po vyhodení z úradu môžu až o pol roka to je ten háčik na to je zákoník .... a to je to najhoršie ... a ja nemám ešte ani poslané papiere na úrad takže vôbec neviem čo s tým mám robiť .... neviem či mám nájsť nejakého právnika ak by to vlasne bolo niečo zlé a dalo by sa to zákonom napadnúť
Terézia MiMi Ťapková
14.01.14,20:43
a ešte jedna vec ak teraz pristúpim na pracovnú pozíciu pomohlo by mi to?
veronikasad
14.01.14,20:45
V tomto prípade to neplatí, ak si nahlásila zmluvu a včas doručíš aj potvrdenie o príjme. Vôbec si nenahlásila zmluvu, alebo si ešte neodovzdala potvrdenie o príjme ?
Mila123
14.01.14,20:45
SOM ŽENA !!!!!! žiaden Milan, asi si zmením nick......
Terézia MiMi Ťapková
14.01.14,20:46
ja som vlastne na úrade ešte nedoniesla potvrdenie o príjme lebo ho ešte nemám čo s tým vlastne?
terezamaria
14.01.14,20:46
Už ste mali výplatu? Skús sa firmy spýtať, či Ti to nemôžu rozdeliť na viac mesiacov? Ale asi už bude neskoro....ale pre istotu sa spýtaj.
veronikasad
14.01.14,20:48
Dohodu si odniesla načas - do 7 kal. dní od začiatku výkonu práce ?
Terézia MiMi Ťapková
14.01.14,20:48
no výplatu sme dostali a vraj sa to nedá rozpočítať na viac mesiacou .... ale po pravde viem že ma vlastne osrali a neviem ako to riešiť
Mila123
14.01.14,20:49
v tomto prípade, že ťa z evidencie vyradia, pretože si prekročila príjem 6 mesačné vyradenie neplatí......
Terézia MiMi Ťapková
14.01.14,20:50
nie ani tú lebo nám ju vraj pošle až z výlatnou páskou
Terézia MiMi Ťapková
14.01.14,20:52
ahá takže sa tam potom môžem nahlásiť znova hej ? no a ked som tam ešte nič nedoniesla o tom že som tam paracovala to čo sa môže stať ?
veronikasad
14.01.14,20:53
To je horšie ako zle. UP je softwérovo prepojený so SP, ak ťa zamestnávatel riadne prihlásil (nerobila si načierno), už si porušila podmienky uchádzača o zamestnanie a z evidencie ťa vyradia bez ohľadu na výšku príjmu. V tom prípade ťa naozaj znovu zaradia do evidencie až o 6 mesiacov.
Mila123
14.01.14,20:53
neodniesli ste ani dohodu, že budete pracovať? tak to mám chápať? ak áno, v tomto prípade je na 6 - mesačné vyradenie z UP
veronikasad
14.01.14,20:53
Neplatí, vôbec neodovzdala dohodu.
Terézia MiMi Ťapková
14.01.14,20:54
no a kd si teráz vlasne nájdem zamestnanie tak sa nemusím ničoho báť a može mi to byť jedno ?
Terézia MiMi Ťapková
14.01.14,20:55
no ved toto ... a to sa vlasne pýtam či sa nedá toho zamesnávatela napadnúť z omeškávaním a že mi uškodil on
veronikasad
14.01.14,20:57
Pochybila si aj ty, nemala si nastúpiť na pracovisko bez podpísanej dohody. Prever si v sociálnej poisťovni, na aké obdobie a či vôbec si ako dohodárka bola prihlásená
Terézia MiMi Ťapková
14.01.14,20:59
no ved to si chcem overiť takže na sociálke sa to dá zistiť hej ? ... no lebo som s toho bezradná .... a ešte mi povedzte prosím vás či mi nebude toto robiť problém nastúpiť teraz normálne na zmluvu do práce?
Katy a R
14.01.14,21:04
Mimi - neviem prečo robíš z toho problém - keď si sa prihlasovala na UPSVaR - tak si bola oboznámená so svojimi povinnosťami (nahlasovať ak sa zamestnáš, hranicu príjmu...) .. podľa toho, čo píšeš, porušila si ich.
Môžeš sa aj sama odhlásiť z evidencie - veď byť v evidencii na UPSVaR je len možnosť, nie povinnosť - a o tri mesiace sa môžeš prihlásiť znova. Ak ťa vyradia oni - pre porušenie povinností, tak o 6 mes.
A tiež čo sa týka ZP - veď za december ti možno ani nevýjde platiť - alebo len málo.
A ešte si si aj lepšie zarobila! - tak môžeš byť rada (a nie nadávať na zamestnávateľa!) .
veronikasad
14.01.14,21:07
Na sociálke ti to povedia. Nástupom na prac.zmluvu problém vyriešiš, doplatíš len za obdobie od vzniku predch.dohody do dátumu vyradenia z evidencie (na tvoju žiadosť). Ak predložíš prac.zmluvu a v skúšobnej dobe prac.pomer ukončíš, znovu ťa zaradia do evidencie, aj keď ešte neuplynuli tri mesiace.
Terézia MiMi Ťapková
14.01.14,21:07
no ved hej len teraz sa mi naskytla taká práca čo sa bojím že by mi to mohlo narobiť problémy som mladá rok bez školy tak sa v tom ešte neviem pohybovať preto sa radšej pýtam skúsenejších ale ak by mi to nemalo narobiť problémy pri novom zamestnaní tak mi to bude jedno len som s toho jakási ohlúpená lebo ja poznám svoje povinnosti na úrade len sa bojím až nejakú pokutu neplatím a druhá vec je že firma mi ešte vlastne neposlala ani dohodu ktorú uzatvorila ani výplatnú pásku takže som na úrad nemala čo doniesť
Terézia MiMi Ťapková
14.01.14,21:09
dakujem totoo som potrebovala vedieť nič viac ... uf odlahlo mi som bola s toho vykolajená lebo už som sa pýtala kde kolvek nevedela som ako s tým pohnúť a čo s tým urobiť
veronikasad
14.01.14,21:11
Neboj sa pokuty, ak ťa vyradia, v zdr.poisťovni doplatíš len za dni kedy si nepracovala na dohodu a týchto pár dní za január. Čím skôr prines zmluvu a vznikom nového prac.pomeru ťa vyradia z evidencie. Prekročenie príjmu a nedoručenie dohody budú riešiť podstatne neskôr.
Terézia MiMi Ťapková
14.01.14,21:12
och dúfam že ma to nijako neuškodí som na tu firmu nahnevaná lebo ja som inak zodpovedný človek a všetko si vždy plním ako je treba tak ma toto vykolajilo .... jáj
Katy a R
14.01.14,21:13
ber novú prácu čím skôr ! ;) nepotrebuješ úrad :)
Terézia MiMi Ťapková
14.01.14,21:15
no ved hej som rada že sa to dá vyriešiť