luluha
25.03.06,07:14
Rada by som vedela či mám viesť slobodnému umelcovi jednoduché účtovníctvo. Dočítala som sa že si može uplatniť 25% výdavkov z príjmov a z ostatku platí daň. Všetko je mi jasné ale ako to správne viesť? Treba vyplniť aj výkazy k DP typ B?
Pepa
25.03.06,07:41
Rada by som vedela či mám viesť slobodnému umelcovi jednoduché účtovníctvo. Dočítala som sa že si može uplatniť 25% výdavkov z príjmov a z ostatku platí daň. Všetko je mi jasné ale ako to správne viesť? Treba vyplniť aj výkazy k DP typ B?
Môžeš uplatniť 25 % výdaje + zaplatené poistné. /pozor ak by náhodou prechádzal z JU z roku 2004 na percentuálne výdaje v roku 2005/. Vedieš evidenciu podľa par. 6 ods. 10 ZoDP tzn. o príjmoch v časovom slede, pohľadávkach a zásobách. Pri uplatňovaní percentuálnych výdajov sa výkazy k DP neprikladajú.
evina
25.03.06,07:42
Rada by som vedela či mám viesť slobodnému umelcovi jednoduché účtovníctvo. Dočítala som sa že si može uplatniť 25% výdavkov z príjmov a z ostatku platí daň. Všetko je mi jasné ale ako to správne viesť? Treba vyplniť aj výkazy k DP typ B?

Pri uplaťňovaní výdavkov % sa výkazy nevypĺňajú, účtovníctvo nevedie. Vedie sa len evidencia o príjmoch, pohľadávkach a zásobách. Vyplníš DP a pod tabuľkou zaškrtneš uplatňovanie výdavkov %. Do výdavkov mu pripočítaš aj uhradené poistné do SP a ZP.