framfield
15.01.14,09:15
Dobry den,

moja situacia je nasledovna. Dna 7.1. mi bolo ustne oznamene zamestnavatelom, ze som mnou ukoncuju pracovny pomer (ziaden konkretny dovod mi nepovedali) a ze do prace uz nemam chodit ale do 31.3. budem este oficialne zamestnany. Udajne je taketo jednanie standardom v Rakusku (ja mam ale zmluvu so slovenskou dcerskou spolocnostou rakuskej firmy).

Zaujimalo by ma, ako budem mat plateny zvysok tohoto mesiaca a nasledujuce dva mesiace, kedze do prace chodit nesmiem, ale konatel spolocnosti mi pisomne potvrdil, ze mi povoluje zostat doma. Ziadal som si taketo pisomne potvrdenie, aby na mna dodatocne nemohol niekot vytiahnut svojvolnu absenciu.

Existuje nejaky zakon, ktory by o tomto pojednaval?
V podstate som pisomnou formou vypoved ku dnesnemu dnu este stale nedostal.

Dakujem za rady a napady.
ivka70
15.01.14,09:14
No, v prvom rade, pokial nemas dorucenu ziadnu vypoved, neda sa o vypovedi hovorit. Cize je otazne, preco by mal tvoj PP skoncit 31.3. , vypovedna doba zacina az od mesiaca nasledujucom po dni dorucenia vypovede druhej strane. Vypoved zo strany zamestnavatela musi byt aj s dovod vypovede.

Ak mas pisomne dane, ze mas ostat v nejakom termine od-do doma, v takom pripade ide o prekazku v praci na strane zamestnavatela, platenu priemernou mzdou.

A riadi sa to vsetko Zakonnikom prace.
framfield
15.01.14,09:20
Mam pocit, ze pani v rakusku potrebuju dlhsi cas na zostavenie vypovede, kedze v podstate az na ich osobne rozhodnutie nemaju ziaden dovod ktorym by ma ukoncili (okrem dohody). Predpokladam ale, ze do 31.1 to urcite stinut, aby ma nemuseli platit dalsi mesiac navyse.

O tej prekazke v praci na strane zamestnavatela existuje aj nejaky konkretny zakon, ktory o tom pojednava a o ktory by som sa mohol opriet v pripade, ze by sa rozhodli vyplatit mi za januar a prip. tie dalsie dva mesiace iba zakladu mzdu?

Dakujem velmi pekne za cenne rady.
Chobot
15.01.14,09:21
V prvom rade by si mal dostať písomnú výpoveď. Výpoveď musí byť zamestnávateľom preukázateľne doručená do vlastných rúk zamestnanca (napr. prevzatím poštovej zásielky, potvrdením osobného prevzatia výpovede, prípadne potvrdenie doručenia výpovede svedkami, ak zamestnanec odmietne potvrdiť prevzatie výpovede). Tým, že tebe ešte výpoveď nedoručili, po právnej stránke ti výpoveď nedali.

Po doručení výpovede začína plynúť od prvého dňa nasledujúceho mesiaca 2 zvyčajne 2 mesačná výpovedná lehota. Takže ak by ti doručili výpoveď v priebehu januára, ukončenie pracovného pomeru k 31.3. by bolo v súlade so zákonníkom práce. Trvaj ešte na tom, aby ti písomne doručili výpoveď s uvedením dôvodu.

Býva zvykom, že počas výpovednej doby zamestnávateľ nechce, aby zamestnanec chodil do práce (je to z rôznych dôvodov - zamestnanec môže z pomsty uškodiť zamestnávateľovi, snaha zabrániť ďalšiemu prístupu k firemným dátam a pod.). Robí sa to potom tak, že zamestnávateľ prestane prideľovať zamestnancovi prácu. Ide o prekážku na strane zamestnávateľa a zamestnávateľ môže v takom prípade nariadiť zamestnancovi, aby nechodil do práce, pričom zamestnanec má podľa Zákonníka práce § 142 ods. 3 nárok na náhradu mzdy vo výške priemerného zárobku.

Znamená to, že ak ti písomne prikázali zostať doma a nechodiť do práce, je to v poriadku a mal by si dostať priemernú mzdu za toto obdobie. Predpokladám, že počas tohto obdobia ti nariadia vyčerpať si zostatok dovolenky, ak nejakú máš.
framfield
15.01.14,09:25
Dakujem velmi pekne. Presne toto som potreboval na zaciatok vediet.

Na dovod vypovede si pockam, predpokladam, ze sa do 31.1. aj dockam, ale podla prvotneho vyjadrenia firemneho pravnika to asi budu tlacit na dohodu, pretoze inu moznost asi nemaju.