robit2
15.01.14,09:56
ako spravne urobiť rozvod,aby súčastne zapojenie ostalo zachované.V prvom rade by mal kúriť radiator potom ohrievač vody nakoniec akumulačná nadoba a keď kotol prestane kúriť odstavilo by kotol a vykurovanie by išlo s aku.len nie cez kotol
robit2
16.01.14,11:27
to ja viem že by to neišlo cez optický kabel... alebo??
TomasHC
16.01.14,11:58
Zmazal som môj pôvodný uštipačný príspevok... K veci - nepíšeš aká je to nádoba - je ich asi milión, rôzne zapojenia, vstavané zásobníky TUV... Za ďalšie, štandartne má prioritu ohrev TUV, až potom kúrenie. Za ďalšie, ak by to malo byť ako píšeš Ty, tak potrebuješ viacero elektromagnetických ventilov a riadiaciu jednotku. Doohrev TUV máš riešenú aj iným zdrojom (elektrošpirála)? Inak to kto ti poradil dať si ju k radiátorom?! Aku-nádrž má význam hlavne pri nízkoteplotnom vykurovaní (podlahovka, stenové).

Keď tak rozmýšľam, tak by si mal mať nádrž čo má dva výmenníky - jeden na ohrev aku-nádrže pripojený na kotol a druhý okruh na napájanie radiátorov. Ale tým pádom by si nevedel kúriť bez toho, aby si nahrial aku-nádrž.

Kto toto vyrieši, pošlem mu nejaké zákusky čo mi zostali od Vianoc :)
Martin1310
17.01.14,20:49
Tak dalo by sa to ako píše TomasHC s troma? elektromagnetickýmy riadenými ventilmy ale tú riadiacu jednotku by ti asi musel niekto spraviť na zakázku pretože taká neexistuje a dôvod je jednoduchý , pretože takto sa to nerobý že pripojíš akumulačku ako radiator stejne ako máš bojler a potom zložitým ovládaním dosiahneš aby to fungovalo.
Pozri si na nete schémy a sprav podla niektorej z nich To čo tam máš je asi to najjednoduchšie zapojenie aké existuje. Ja by som ti doporučil neklásť si ako podmienku to že tam musí zostať to čo tam máš, pretože to bude velká brzda evolúcie tvojho kúrenia.Minimálne kotlový okruh by tam mal byť do neho sa totiž pripája jak bojler tak aku.nádrž.

K tvojej pridanej scheme.
bolo by nadlho to vysvetliť ale jednoducho - ten trojcestný ventyl by musel obstarať vykurovanie radiatorov, zohrievanie bojleru, zohrievanie aku nádrže. odoberanie tepla z aku nádrže. Musel by vedieť porovnať teploty na výstupoch z kotla a z akumulačky a taktiež by musel vedieť stav nabytia bojleru a v prípade potreby zareagovať a zapnúť okruh tak aby sa nabíjal bojler ale pri tom by sa ešte musel uzavrieť niektorý ventil na akumulačke inak by to išlo cez nu.Takisto pri nabýjaní akumulačky by sa musel odstaviť okruh bojlera inak by ti to išlo a cez bojler.

No a ktoráže sériová riadiaca jednotka toto dokáže obstarať ?

Ešte jedna vec pri prepnutí trojcestného ventilu do polohy vykurovanie z akumulačky uplne uzavrieš kotol čo ak by tam ešte horelo dosť na to aby tých pár litrov vody uvarilo . Zaplo by sa síce čerpadlo ale nemalo by kam vodu z kotla vytlačiť.
Musíš si bod po bode predstaviť všetky režimy kúrenia a musíš vedieť ako má ktorý ventil reagovať a na základe čoho má reagovať a čo uprednostní. Akože mohlo by to fungovať ale uriadiť to by bolo zložité.
robit2
19.01.14,08:22
Ahoj to zapojenie bola len moja laická predstava ako by to malo byť zapojené poradie .Ohrev TUV mám tam aj dohrev elektrošpiralu, aku som ešte nekupoval lebo som nevedel ako sa bude dopajať ale bude bez výmenika cca.1000l.Kúrenie mám len radiatori a akumulačka mi napadla len preto že mám silnejší kotol