andi
25.03.06,08:42
Poraďáci prosím pomôžte my. Keď SZČO zaplatí dań 15600.-Sk ,bude platiť v roku 2006 preddavky na daň ? Aká je tá suma daní pri ktorej ešte netreba platiť preddavky? Vopred ďakujem.:o:(:o
evina
25.03.06,07:44
Poraďáci prosím pomôžte my. Keď SZČO zaplatí dań 15600.-Sk ,bude platiť v roku 2006 preddavky na daň ? Aká je tá suma daní pri ktorej ešte netreba platiť preddavky? Vopred ďakujem.:o:(:o
20 000 .


§34

1/) Preddavky na daň v priebehu preddavkového obdobia platí daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 20 000 Sk, pričom preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období. Po skončení zdaňovacieho obdobia sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie.
alex1
26.03.06,12:19
Som SZCO, mám tieto základy dane
§5 81000 zo zamestnania
§6 289000 zo živnosti
§8 750000 z predaja nehnuteľnosti

uplatnňujem si nezdan.časť na danovníka. Vyšla mi daň cca 196100.
Moja otázka je či mám povinnosť platiť preddavok na daň. Keď som si vyplnila DP na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) vyskočila mi suma na r.101 195600.
No ja si myslím, že povinnosť by som nemala mať.
Skúste mi poradiť. Ďakujem
evina
26.03.06,13:40
Som SZCO, mám tieto základy dane
§5 81000 zo zamestnania
§6 289000 zo živnosti
§8 750000 z predaja nehnuteľnosti

uplatnňujem si nezdan.časť na danovníka. Vyšla mi daň cca 196100.
Moja otázka je či mám povinnosť platiť preddavok na daň. Keď som si vyplnila DP na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) vyskočila mi suma na r.101 195600.
No ja si myslím, že povinnosť by som nemala mať.
Skúste mi poradiť. Ďakujem
Neviem prečo si to myslíš.
Povinnosť platiť preddavky má daňovník, ak jeho DP dosiahne 20 000 a viac. § 34, ods. 1 viď hore:rolleyes:.
Preddavky sa neplatia podľa odseku 9 len ak sú príjmy dosahované podľa §§ 8 a 9

(9) Preddavky na daň podľa predchádzajúcich odsekov neplatí daňovník, ktorý poberal v predchádzajúcom zdaňovacom období len príjmy uvedené v § 7 alebo § 8, alebo z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 alebo príjmy zo závislej činnosti, ktoré sú zdaňované podľa § 35, pričom môže ísť aj o kombináciu takýchto príjmov

Ty si však dosahoval príjmy aj podľa § 6 a ak vychádzam len z tých údajov, ktoré si uviedol, t.j. §§ 5 a 6 je ZD

370 000 mínus 87936 x 19% = 53 592, t.j. máš povinnosť platenia preddavkov.
Zas pri výpočte vychádzam len z Tvojich údajov, t.j.
ZD 370 000 mínus 90 816 /NĆ pre rok 2006/ x 19% = 53 045, t.j. kvartálne 13 261. Nakoľko máš príjmy zo ZČ menej ako 50% celkových príjmov platíš tieto preddavky v polovičnej výške t.j. 6 630 SK.
Výpočty ber informatívne k pochopeniu veci , nakoľko neuvádzaš, či si mal i iné NČ , zrážkovú daň podľa § 43 a uplatnený DB, čo sú všetko dôležité skutočnosti pre výpočet preddavkov.
Pepa
26.03.06,14:04
Presne tak - povinnosť platiť preddavky máš.
Podľa par. 34 ods. 4) ZoDP:
V odôvodnených prípadoch môže správca dane na žiadosť daňovníka určiť preddavky inak, ak suma preddavkov nezodpovedá predpokladanej výške dane, na ktorú sú platené.
Ak si to vieš odôvodniť - treba podať žiadosť
alex1
26.03.06,15:50
Presne tak - povinnosť platiť preddavky máš.
Podľa par. 34 ods. 4) ZoDP:
V odôvodnených prípadoch môže správca dane na žiadosť daňovníka určiť preddavky inak, ak suma preddavkov nezodpovedá predpokladanej výške dane, na ktorú sú platené.
Ak si to vieš odôvodniť - treba podať žiadosť

Tento príjem má SZČO len preto, lebo mu poisťovňa zaplatila poistnú udalosť na aute inak už iné príjmy nemala a ani nebude mať. Môžem v žiadosti uviesť túto skutočnost a neplatiť preddavky?
Manual
26.03.06,16:02
Tento príjem má SZČO len preto, lebo mu poisťovňa zaplatila poistnú udalosť na aute inak už iné príjmy nemala a ani nebude mať. Môžem v žiadosti uviesť túto skutočnost a neplatiť preddavky?
Ak sa poistná udalosť vzťahovala k majetku firmy, tak je to príjem firmy. Uviesť to môžeš, ale asi to nepomôže. A ak na to DU príde, tak ti to spočíta aj príslušným úrokom.
Pekný večer...:)
evina
26.03.06,16:17
Tento príjem má SZČO len preto, lebo mu poisťovňa zaplatila poistnú udalosť na aute inak už iné príjmy nemala a ani nebude mať. Môžem v žiadosti uviesť túto skutočnost a neplatiť preddavky?

Preddavky nebudeš platiť, len ak Ti to dovolí DÚ Rozhodnutím, ktoré event. vydá na základe Tvojej žiadosti. V zmysle §, ktorý uvádza Pepa požiadaj o platenie preddavkov ináč a ako dôvod môžeš uviesť, že neočakávaš také príjmy z podnikateľskej činnosti, nakoľko v roku 2005 tieto boli upravené o príjmy z poistnej udalosti....