Siska
25.03.06,09:01
Ahojte poradáci, potrebovala by som súrne radu. Pozastavená živnosť od 22.08.2005 , ktorá stále trvá. Neviem dokedy mám účtovať v peňažnom denníku a čo všetko. Ostali tam nejaké neuhradené záväzky. Viem že ma odkážete na ostatné príspevky, všetky som ich preštudovala, ale nemám v tom aj tak jasno. Spomína sa tam úprava základu dane podľa § 17. Ďakujem za všetky príspevky.
Mary_
25.03.06,22:34
Podľa § 17 ods. 8 sa základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, upraví daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane. Podľa ods. 9 sa skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu rozumie aj pozastavenie živnosti a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania. Takže poľa môjho názoru sa vedie účtovníctvo do konca zdaňovacieho obdobia a k 31.12. sa vykoná úprava základu dane, do základu za zahrnú pohľadávky (zdania sa), záväzky (sú daňovým výdavkom), zásoby sa pripočítajú (zdania sa).
Akinom
25.03.06,22:56
Nesúhlasím. Peňažný denník sa vedie síce do 31.12.ale s dátumom prerušenia živnosti treba uzavrieť denník (urobiť mimoriadnu závierku) s tým, že všetko po tomto dátume sa v peň. denníku vedie v príjmoch a výdavkoch neovpl.základ dane. Takže v daň.priznaní budeš vychádzať z mim.uzávierky a cez riadky na úpravu základu dane dáš všetky pohľ.,záv.,zásoby, aj keď Ti prišli,resp.odišli v období od prerušenia do 31.12. Ak bude treba vysvetlím aj podrobnejšie.
Siska
25.03.06,23:28
Budem veľmi vďačná, keď to vysvetlíš bližšie. Keby bolo možné tie záväzky a nespotrebované a nepredané zásoby. K tým zásobám vypočítať rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou, pretože ako si napísal nákup zásob už mám vo výdaji. Tým zásobám vôbec nerozumiem. Mám z tohto chaos.
Ďakujem
Akinom
26.03.06,06:33
K 22.8.05 máš príjmy 500 výdavky 300 t.j.r.38 ZD 200
r.40 všetky neuhradené pohľadávky k 22.8. máš 100
+stav zásob k 22.8.(tie si už mala nákladoch) 50
r.41 všetky záväzky neuhradené k 22.8. máš 80
r.42 .................................................. ...........270
Siska
26.03.06,11:29
Ďakujem pekne za radu, veľmi mi pomohla. Ešte jedna otázka, nepredané zásoby nakupná cena alebo predajná cena. Vypočítať rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou,pretože ako si napísal nákup zásob už mám vo výdaji. Vôbec tomuto nerozumiem. Ďakujem
alušik
26.03.06,15:00
Zásoby budeš brať v nákupných cenách - v týchto cenách ich aj eviduješ na sklade. Predajná cena sa tu neberie do úvahy.;)