JSJP
25.03.06,10:05
Ahojte,

mám taký malý problém. Manželka je nezamestnaná, nepoberá žiadné dávky v nezamestnanosti, ale mala jednu dohodu v roku 2005 na 9.800 Sk. Je možné, aby si spravila daňové priznanie uplatnila si odp. položku na seba a daň z tejto dohody by sa jej vrátila. Môže si ju potom aj manžel uplatniť v svojom daňovom priznaní ako odp. položku 87.936 - 9.800, teda by si mohol uplatniť ešte vo svojom daňovom priznaní sumu 78.136 Sk ako odp. položku. Je to takto správne, alebo tým, že ona si podá daň. priznanie za seba tak už on nemá nárok uplatniť si ju vo svojom daň. priznaní.

Ďakujem za odpoveď.
wolf
25.03.06,09:43
Tým, že si manželka podá DP a uplatní si nezdaniteľnú časť v plnej výške, tak už si manžel nemôže na ňu odpočítať nič. Takže si môžete vybrať.
Ale ešte by som urobila jednu vec. Prepočítajte si koľko by sa Vám vrátilo, keby ste si odpočítali vy nezd. časť na manželku a keby ste si ju neodpočítali. Potom si porovnajte (podľa toho koľko by sa vrátilo manželke) u koho sa Vám oplatí viac si túto nezdaniteľnú časť oplatí odpočítať viac.
Myslím si, že Vám to vyjde lepšie keď si nezdaniteľnú časť na manželku uplatní manžel.
Ak sa mýlim opravte ma niekto.
renča1
25.03.06,10:04
Manželka si uplatní na seba celú nezdaniteľ.čiastku v sume 87 936,00. Manžel si uplatní na manželku nezdaniteľ.čiastku vo výške :
-nezdanit.čiastka 87 936,00 - 9 800,00 manž. príjem = výslednú sumu si manžel uplatní , ako nezdan.položku na manželku v daň.priznaní.
Johanka
25.03.06,10:18
Ahojte,

mám taký malý problém. Manželka je nezamestnaná, nepoberá žiadné dávky v nezamestnanosti, ale mala jednu dohodu v roku 2005 na 9.800 Sk. Je možné, aby si spravila daňové priznanie uplatnila si odp. položku na seba a daň z tejto dohody by sa jej vrátila. Môže si ju potom aj manžel uplatniť v svojom daňovom priznaní ako odp. položku 87.936 - 9.800, teda by si mohol uplatniť ešte vo svojom daňovom priznaní sumu 78.136 Sk ako odp. položku. Je to takto správne, alebo tým, že ona si podá daň. priznanie za seba tak už on nemá nárok uplatniť si ju vo svojom daň. priznaní.

Ďakujem za odpoveď.
Áno, uvažuejš správne. § 11 ZoDP to nevylučuje. Manželka má vo svojom DP nárok na celú nezdaniteľnú časť základu dane.
Manžel má nárok uplatniť si vo svojom DP odpočítateľnú položku na manželku. V prípade, že má nejaký vlastný príjem, nezdanteľná časť základu dane je rozdiel medzi 87.936 a jej vlastným príjmom ( v Tvojom prípade 78.136 Sk).
wolf
25.03.06,12:32
Johanka, myslím že ty si myslela, že si môže uplatniť buď manželka celú čiastku alebo manžel len časť.
Ale v otázke je naznačené, že zamýšľa uplatniť si časť a manželka ešte celú čiastku v svojom DP. A to sa myslím nedá. Veď jeden daňovník môže mať uplatenú odp.čiastku len raz, nie?
Takže ja to chápem takto: buď manžel časť, alebo manželka celú čiastku.
Alebo ešte manželka odp.čiastku /12 a manžel zbytok.
Prosím ak je to inak napíšte.
JSJP
25.03.06,12:33
Takže ešte raz si to overím, manželka si podá sama daň. priznanie, uplatní si odpočit.položku vo výške 87.936 Sk za celý rok a manžel v daň. priznaní si uplatní odpočit. položku na manželku vo výške 87.936 - jej vlastný príjem.
wolf
25.03.06,12:39
JSJP,
toto podľa mňa určite nie, ale kým to uzavrieš počkaj kým sa k tomu vyjadrí ešte niekto ďalší.
Johanka
25.03.06,12:46
Je to tak ako píše JSJP. Pozri si § 11. Tam nie je žiadne obmedzujúce ustanovenie. Jediné obmedzenie je, ak by neboli manželia po celé zdaňovacie obdobie, vtedy sa uplatňuje na manžela (manželku) nezd.časť na počet mesiacov.
K tomu, že daňovník si môže uplatniť nezd.časť ZD na seba iba raz. Však ONA si uplatní na seba .
ON si uplatní na seba a na manželku. Čiže každý z nich si na SEBA uplatní iba raz.
Lanaj
25.03.06,12:47
Takže ešte raz si to overím, manželka si podá sama daň. priznanie, uplatní si odpočit.položku vo výške 87.936 Sk za celý rok a manžel v daň. priznaní si uplatní odpočit. položku na manželku vo výške 87.936 - jej vlastný príjem.

Áno, presne tak.
Ide o dva nároky - posudzované nezávisle od seba.
JSJP
25.03.06,12:52
Ale keď tak nad tým rozmýšlam, keby bola jeho manželka zamestnaná a mala nízke príjmy jej zamestnávateľ by jej vykonal ročné zúčtovanie, uplatnila by si v roč. zúčtovaní odp. položku na daňovníka v plnej výške, a manžel by si mohol uplatniť sumu 87.936 Sk - jej vlastný príjem. No neviem, mňa tiež trošku mätie či si to neuplatnia duplicitne, keď si podá aj ona daňové priznanie a uplatní si celú nedzdaniteľnú čiastku. Neviem, ako to mám spraviť aby nedošlo k chybe.
Lanaj
25.03.06,12:56
Ale keď tak nad tým rozmýšlam, keby bola jeho manželka zamestnaná a mala nízke príjmy jej zamestnávateľ by jej vykonal ročné zúčtovanie, uplatnila by si v roč. zúčtovaní odp. položku na daňovníka v plnej výške, a manžel by si mohol uplatniť sumu 87.936 Sk - jej vlastný príjem. No neviem, mňa tiež trošku mätie či si to neuplatnia duplicitne, keď si podá aj ona daňové priznanie a uplatní si celú nedzdaniteľnú čiastku. Neviem, ako to mám spraviť aby nedošlo k chybe.

Nikde v zákone nie je napísané, že keď si ja uplatním na seba nezdaniteľnú čiastku, že môj manžel už nemôže uplatniť mňa ako manželku, keď mám nízke príjmy.
Johanka
25.03.06,13:03
Zopakujem, treba si pozrieť § 11 ZoDP. Nie je tam žiadne obmedzenie.
Naďa
25.03.06,13:14
Pokiaľ viem, pri príjme do výšky 50% životného minima nie je povinnosť podať daňové priznanie. To by sa vzťahovalo na manželku. Manžel by si potom mohol uplatniť celú nezdaniteľnú čať.

Chcelo by to však ešte prekontrolovať si to v zákonoch.
Lanaj
25.03.06,13:27
Pokiaľ viem, pri príjme do výšky 50% životného minima nie je povinnosť podať daňové priznanie. To by sa vzťahovalo na manželku.

Povinnosť nie je podať DP pri príjme do 43 968,- Sk. Ale pokiaľ v priebehu roka zaplatila nejakú daň je výhodné aj pri takejto sume podať DP a zaplatenú daň DÚ vráti.


Manžel by si potom mohol uplatniť celú nezdaniteľnú čať.

Platia vyššie uvedené príspevky odo mňa a Johanky.
Džanka
25.03.06,15:39
Ahojte, mala som dva také prípady. Prvý krát ma dokonca upozornili na DU, že je to možné.Manželka si podala DP,daň jej vrátili a manžel si zvyšok uplatnil tiež.
renča1
25.03.06,16:22
Ale keď tak nad tým rozmýšlam, keby bola jeho manželka zamestnaná a mala nízke príjmy jej zamestnávateľ by jej vykonal ročné zúčtovanie, uplatnila by si v roč. zúčtovaní odp. položku na daňovníka v plnej výške, a manžel by si mohol uplatniť sumu 87.936 Sk - jej vlastný príjem. No neviem, mňa tiež trošku mätie či si to neuplatnia duplicitne, keď si podá aj ona daňové priznanie a uplatní si celú nedzdaniteľnú čiastku. Neviem, ako to mám spraviť aby nedošlo k chybe.

Ešte raz , manžel má nárok si uplatniť nezdan.čiastku odpočítanú od jej príjmu. Na uverenie si treba pozrieť PORADCU č.5-6 daň z príjmov s komentárom § 11 strana 78, tretí príklad.;)
Johanka
25.03.06,16:42
Renča, v Tvojom príspevku č.3 si napísala niečo iné, tak to oprav v zmysle tebou uvedeného príkladu.
renča1
25.03.06,16:49
napísala som ne-môže , ale si uplatní, už som si preklep opravila.