Kety Alfa
15.01.14,17:06
Dobrý deň, potrebujem radu, ako sa zbaviť v jednoduchom účtovníctve prastarých záväzkov (za zhruba 500 eur spolu, sú v tom záväzky, aj nevymožiteľné dobropisy) ešte z rokov 1998...až 2005. Je to "dedičstvo" po predchádzajúcich účtovníčkach, ktoré to posúvali z roka na rok...Firmy už dávno neexistujú...nemá zmysel opravovať daňové priznania lebo prešla lehota na vyrúbenie dane za to že sa to nedalo ku pripočítateľným položkám - je to podľa mňa už premlčané ale ako sa toho účtovne zbaviť aby som to nemusela opäť ťahať do ďalšieho účtovného obdobia?
Ďakujem za rady....
a_je_to
15.01.14,20:06
Ak ide o faktúry, viac ako 4 roky po splatnosti, resp. uplynulo viac ako 4 roky od poslednej upomienky, tak to odpíš na základe premlčania podľa § 387 a nasl. Obch. zákonníka, aj na základe zániku veriteľa - tam stačí pripojiť výtlačok z obhodného, alebo živnostenského registra z internetovej stránky. Vyraď ich z evidencie JÚ-KZ s touto poznámkou. Ale napíš k tomu krátky protokol, ktorý musí podpísať szčo s dátumom ku koncu roka - z dokladovej inventúry.
Treba ešte dodať, že záväzky mali byť podľa § 17/27 súčasného ZoDP už v roku 2009 zahrnuté do zvýšenia základu dane v priznaní za 2008 /začiatok účinnosti, možno aj boli/ a teraz iba jednoducho vyškrtnuté z KZ.
Kety Alfa
16.01.14,07:37
Ďakujem, presne takú radu som potrebovala, že o aký § to oprieť.
a_je_to
16.01.14,12:42
... doplnil som odstavec do svojej odpovede ...
Kety Alfa
16.01.14,13:45
Ďakujem, prezrela som všetky DP ale nikde nebola pripočítateľnaá položka podľa§17, takže zrejme to nikto neurobil :(
A ešte si chcem ujasniť postup. Spravím protokol, pripojím k nemu doklad o zániku veriteľa (aj keď v jednom prípade som sa ničoho nedopátrala ako by taká firma ani nebola...a v jednom prípade z r.2003 tá firma síce stále existuje, ale danú pohľadávku už neeviduje) a potom to cez interné doklady vyrovnám s faktúrami a uložím ako uzávierkové operácie?
a_je_to
16.01.14,14:00
Pripočítateľná položka v dpfo existuje iba ak szčo vedie PÚ. Ak bola, tak by mala byť zahrnutá do základu z JÚ cez uzávierkové operácie, ešte pohľadaj. Ale ... aj keď by si nenašla, tak nič. Lebo ak neboli, tak nepomôže dať ich do priznania 2013. Lebo patrili do priznania 2008. Iba ich zrušíš v KZ /nezahrnieš do nového roka/ a uvedieš odkaz na ten protokol. Ak máš strach, môžeš podať DDP za 2008.
Kety Alfa
17.01.14,14:19
Ďakujem, ešte že tu sú takí múdri a ochotní ľudia :)