Ingrid Ondruskova
15.01.14,20:14
Dnes som bola na sociálke ohľadom nového zákona, že rodičia majú podávať informácie ohľadom svojich detí /povinnosť od 1.2.2014/, že kde sú a čo robia??kto sa o nich stará??
Bolo mi povedané, že pokiaľ od štátu neberiem žiadny príspevok /rodičovský, opatrovateľké, materské apod./, tak nič nemusím vypisovať ani hlásiť. Moja malá má 5,5 roka a nerada by som prišla /nesprávnou úradníckou informáciou/ o to málo čo mám: o rodinné prídavky.....!!
avalik
15.01.14,19:40
Ingrid Ondruskova
15.01.14,21:44
ďakujem za link...ale mne z toho vychádza, že pani na UPSVARe ma informáciou "zavádzala"!!!, asi sa to týka rodičov, ktorí majú deti od 3-6 rokov bez rozdielu!!! ....a zase som z toho "Pako"!!!
veronikasad
15.01.14,21:58
Ingrid, zdá sa, že je to opačne. Nahlasujú rodičia detí, ktorí nepoberajú materské a RP. Tiež ma to zaujíma, zajtra budem vedieť viac.
buchač
16.01.14,05:38
Rodičia detí od 3 do 6 rokov dávajte si pozor. Od nového roka budete musieť nahlasovať kde a kto sa stará o vaše deti, zatiaľ čo vy ste v práci. Takúto novinku schválila naša vláda a platiť bude už od februára. Štát tak chce zvýšiť dohľad nad malými deťmi, ktorých rodičia pracujú. Na nový vládny návrh sa valí vlna kritiky.


Odteraz tak budú musieť úrady vedieť, kde a s kým je vaša ratolesť, keď vy pracujete. Toto opatrenie kritizujú najmä rodičia, ktorí budú musieť uviesť, či je dieťa u babky, či ho stráži opatrovateľka alebo kde a s kým trávi čas.

Keď ste doteraz vášho synčeka alebo dcéru nechávali v opatere starých rodičov, odteraz o tom budú musieť úrady vedieť. Novú záťaž prinesie aj úradníkom. Tí budú musieť vybavovať zase o niečo viac papierovačiek.

V prípade, že si nesplníte svoju povinnosť, Úrad práce sa môže začať pýtať na vaše deti. Upovedomiť Úrad práce vo vašom meste môžete e-mailom alebo klasickou poštou, kde napíšete základné informácie ako meno, adresu, koľko má dieťa presne rokov, u koho a s kým práve trávi čas.

Nielenže budú úradníci v prípade nesplnenia podmienky zisťovať podrobnosti. Dokonca vám hrozí strhnutie detských prídavkov! Oznámiť zmenu situácie treba hlásiť ihneď po akejkoľvek zmene stavu dieťaťa. Napríklad keď už začne chodiť do škôlky. Nový zákon nebude platiť ani pre rodičov odcestovaných za hranicami.

Cieľom je zvýšiť ochranu detí a zabraňovať týraniu. Výsledkom ale môže byť opačný efekt. Štát bude strkať nos do rodinných vecí, ustarosteným rodičom pribudnú nové zbytočné povinnosti a úradníkom nové vybavovanie papierov.

http://www.topky.sk/cl/10/1371451/Rodicia--pozor-na-novinku--Budete-hlasit-statu--kde-su-vase-deti--inak-hrozi-pokuta-
P.S.:
Pekná je aj diskusia , z ktorej si dovolím zacitovať jeden názor :

fefe13
skoda ze mna sa to uz netyka, dcera je velka, inak by som im posielal 50 krat denne mail : dcera sla vyniest smeti, dcera presla z kuchyne do obyvacky, takze uz sa o nu nestara zena ale ja, dcera sla na dvor... ak by to robilo par stoviek ludi, mazno by pochopili...
;):rolleyes::---

DOPLNENIE :

Tu je to rozpísané asi najlepšie ...

http://babetko.rodinka.sk/peniaze-a-zakony/aktualne/nesikanujeme-tvrdi-ministerstvo/
LukyKs
16.01.14,06:09
PS sa mi páči :D
Ingrid Ondruskova
16.01.14,08:44
Aj mne sa páči to P.S.:!!
evuš
16.01.14,09:32
Juraj, znovu si nesklamal :-) :-) ...za to PS máš 1***************
duves
16.01.14,10:37
Buchač, topky je bulvar a presne to tak hlupo aj napísali. Včera v TV (asi mark.) to uvadzala, že prave takto to nebude. Ide o tom, že napr.dieťa dovrší vek 6-7 rokov, tak rodič ma nahlasiť, že dieťa navštevuje ZS tam a tam. Opustí ZŠ ako neplnolete (stale sa poberaju prídavky), tak treba nahlasiť napr. že navštevuje strednú školu a jej nazov.
buchač
16.01.14,11:26
duves , ja ten nový zákon mám osobne totálne pri teplom otvore .
Topky detto , veď ako píšeš , je to bulvár ....

Skôr ide o iné .
Vysvetli mi ale , koho sa to bude dotýkať a po kom - po akých rodičoch pôjdu úradnici z úradu práce .
Po bielych - to je predsa samozrejmé a nazvem to primeraným názvom . Jedná sa ( bude sa ) o pozitívny rasizmus spojený so šikanovaním bielych rodičov .
Samozrejme , že sa nájdu výnimky potvrdzujúce pravidlo , no nepredpokladám , že sa úradníci budú nejak veľmi obťažovať do cigánskych osád .

Alebo sa snáď mýlim ....??? Nuž , nemyslím si to !
buchač
16.01.14,11:40
DOPLNENÝpríspevok ...
duves
16.01.14,12:39
Oni na Urade (asi prace, rodiny a soc.vecí), ak nedostanu oznamenie napr. vo veku 6-7 rokov a vedia, že dieťa ma navštevovať ZŠ, tak stopnu prídavky. A ak chces počuť moj nazor, ide o toto. Všetci viete ako žije minoritna časť populacie, miesto toho, aby s nimi urobili jasne pravidla spravania, tak *okoti na ministerstve budu šikanovať slušnych ludí.. Je tak?
Ingrid Ondruskova
16.01.14,15:32
duves a buchač...žiaľ máte úúúúplnú pravdu!!!
veronikasad
16.01.14,15:37
Duves, po ukončení povinnej školskej dochádzky UP vypláca prídavok na dieťa len po predložení potvrdenia o návšteve školy. Ak ho rodič do konca septembra nepredloží, UP výplatu PnD zastaví.
veronikasad
16.01.14,15:45
Úradníci UPSVaR nemusia chodiť do rodín

Zanedbávanie povinnej školskej dochádzky

Sociálny pedagóg informuje rodičov, žiakov, pedagógov o znení § 19 zákona č. 245/208 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon), že ak sa žiak nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v škole, jeho zákonný zástupca je povinný oznámiť škole bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti.

Neprítomnosť maloletého žiaka, ktorá trvá najviac tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni, ospravedlňuje jeho zákonný zástupca, vo výnimočných prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe žiaka alebo iný doklad o jeho neprítomnosti.

Z pohľadu právnych predpisov pod zanedbávaním povinnej školskej dochádzky sa rozumie stav, keď žiak má neospravedlnenú neúčasť na vyučovaní v kalendárnom mesiaci viac ako 15 vyučovacích hodín alebo viac ako 60 hodín za školský rok.

( § 5 ods. 12 zákona 596/2003 Z.z. )

1. Každú neospravedlnenú hodinu rieši triedny učiteľ /v spolupráci so sociálnym pedagógom/, so zákonným zástupcom žiaka a ihneď prijímajú opatrenia na zamedzenie záškoláctva.

2. Ak žiak neospravedlnene vynechá viac ako 15 vyučovacích hodín nahlasuje škola do troch dní po ukončení mesiaca obci, v ktorej má zákonný zástupca žiaka trvalý pobyt, ktorá vykoná príslušné opatrenia, taktiež úradu práce sociálnych vecí a rodiny.

Úrad práce sociálnych vecí a rodiny na základe upozornenia školy a dokazovania pozastaví výplatu rodinných prídavkov na dieťa za príslušný mesiac v ktorom žiak zanedbával povinnú školskú dochádzku.

Škola po zastavení výplaty prídavku na dieťa rodičovi, mesačne vyhodnocuje dochádzku žiaka do školy a spolupracuje s ÚPSVaR tak, že mu mesačne v priebehu najmenej troch mesiacov zasiela oznámenie o dochádzke žiaka do školy.

Dôležité!!!

Pri vymeškaní 100 a viac neospravedlnených hodín za jeden školský rok ide o podozrenie zo spáchania trestného činu ohrozenia mravnej výchovy v dôsledku umožnenia vedenia záhaľčivého života v zmysle ustanovenia §211 zákona č. 300/2005 Z.z. trestného zákona. /rodič môže byť obvinený z trestného činu zanedbávania výchovy dieťaťa/

viac info
http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0CDYQFjAB&url=http%3A%2F%2Fzskubranskatn.edupage.org%2Ftext8 %2F&ei=pwvYUqggwozsBu-sgZAD&usg=AFQjCNEdNw6yCMEkZJcG2V3_Ku_MEv1Okw&sig2=s0zn0GtAnmGQJ-WVz2BL_Q&bvm=bv.59568121,d.bGE&cad=rja
buchač
16.01.14,16:16
Stredná škola a minoritná väčšina ...a v dnešnej dobe ...???

Veronka , si robíš prdel ??? :D :D :D

P.S.:
Samozrejme ( opakujem ) sú aj výnimky - poznám aj takých ....
duves
16.01.14,16:25
Ano, veronikasad, vlastne dokladom o návšteve SŠ vydokladujete pokračovanie vyplacania prídavkov a aj UPSVaR vie, čo sa deje s tínežerom.
veronikasad
16.01.14,16:37
Buchač, reagovala som na prísp. z 12,37, nemôžem za to, že ho zaradilo na koniec diskusie. O minorite som písať nechcela, ani riešiť romsku otázku.
saskia26
16.01.14,16:51
povinnosť oznámiť úradu dieťa, ktoré dovŕši po 1.2.2014 vek 3 roky, kde sa dieťa bude nachádzať (škôlka, starí rodičia, ...). Treba doložiť potvrdenie zo škôlky. Ak bude dieťa choré a vymešká škôlku, netreba nahlasovať zmenu. Nahlasuje sa zmena napr. keď dieťa preruší škôlku a zostane s niekým doma.
Bližšie informácie zatiaľ nevedia poskytnúť, usmernenie budú mať možno v apríli.
pivko
16.01.14,17:18
Manželka je nahlásená na SP a ÚP že sa stará o dieťa vo veku do 6r. týka sa to aj jej ? syn má 5,5 r.
magdalenaa
24.01.14,15:01
Tiež by som chcela vedieť, kto vlastne nemusí nahlasovať, ak má dieťa od 3 do 6 rokov.
magdalenaa
24.01.14,15:17
ewita888
24.01.14,21:42
nie, netýka sa to 5,5 ročného dieťa.... len tých detí, ktoré po 1.2.2014 dovršia 3 roky
veronikasad
24.01.14,21:45
Evi, to naozaj je taký výklad, že dieťa musí dovršiť vek 3 roky po 1.2.2014 ?
ewita888
24.01.14,21:52
áno Veronika, je to tak, len ľudia si to zle vysvetlovali a nastal chaos.. dnes som bola na úrade a potvrdili mi to..
http://www.pluska.sk/spravy/z-domova/chaos-okolo-nahlasovania-deti-uradnici-nevedia-co-maju-robit.html
veronikasad
24.01.14,21:53
Ďakujem za info
pivko
25.01.14,05:21
Zase je to tam vysvetlené len čiastočne. V tom článku je uvedené že nenahlasuje ak je na predlženej RD. Moj prípad , Manželka nepracuje , dieťa chodí do súkromnej MŠ. Na socialke je vedená že sa stará o dieťa vo veku do 6r. tak že odvody za ňu platí štát.
Musí , alebo nemusí nahlasovať????
veronikasad
25.01.14,06:38
Podla toho čo napísla ewita888, nemusí. Dieťa dosiahlo vek 3 roky pred účinnosťou zákona, t.j. pred 1.2.2014. (vraj jej takú informáciu poskytli na UPSVaR)