zuzkaD
25.03.06,11:25
Ahojte, chcem Vás poprosiť o radu. V roku 2005 som mala auto v podnikaní. Dňa 28. 7. 2005 som auto predala a v tom istom roku som v septembri kúpila nové. Daňovému úradu som neoznámila zmenu auta a 30. 1. 2006 som zaplatila daň na tento rok. Musím daňovému úradu nahlásiť zmenu auta a zaplatiť za to pokutu? Poplatok ( daň ) sa nemení pri oboch autách to bolo 3000 Sk. Ďakujem veľmi pekne a prajem pekný deň. :)
Nagy Eva
25.03.06,10:30
Ano treba nahlasit zmenu...aj dodatocne. Ja mam take skusenosti, ze za to nedavaju pokutu. Zaplatene si mala.
zuzkaD
25.03.06,10:47
Ďakujem veľmi pekne
Zita5
25.03.06,10:59
Ahojte, chcem Vás poprosiť o radu. V roku 2005 som mala auto v podnikaní. Dňa 28. 7. 2005 som auto predala a v tom istom roku som v septembri kúpila nové. Daňovému úradu som neoznámila zmenu auta a 30. 1. 2006 som zaplatila daň na tento rok. Musím daňovému úradu nahlásiť zmenu auta a zaplatiť za to pokutu? Poplatok ( daň ) sa nemení pri oboch autách to bolo 3000 Sk. Ďakujem veľmi pekne a prajem pekný deň. :)

Pri predaji auta za ktoré si platila daň z MV ,musíš túto zmenu ohlásiť a zároveň aj MV odhlásiť na DÚ a požiadať o vrátenie nespotrebovanej čiastky DzMV . Toto si mala uskutočniť v deň prepisu MV a kópiu technického preukazu už zo zapísaným novým vlastníkom odovzdať na DÚ.


Pri kúpe nového MV na firemné účely si bola povinná podať nové daňové priznanie a na základe toho zaplatiť alikvotnú čiastku do konca roka 2005 , taktiež odovzdať pri prihlásení na DÚ KPZ , kópiu veľkého TP .
zuzkaD
25.03.06,11:16
Ďakujem a myslíš si, že budem platiť nejakú pokutu?
Lucy
25.03.06,11:24
Za nepodanie DP načas väčšinou pokuty dávajú, za neskoré odhlásenie nezvyknú zatial, ale lehota 15 dní je aj na odhlásenie :rolleyes:
Lucy
25.03.06,11:25
Akurát o preplatok na dani z MV môžeš žiadať v lehote do 3 rokov, tak požiadaj o preúčtovanie preplatku na nedoplatok na dani z MV na to nové auto ;)
zuzkaD
25.03.06,11:38
Ďakujem. A ešte sa chcem opýtať, počula som že tá pokuta je okolo 2000 Sk. Ako mám teraz postupovať a aké doklady budem potrebovať. Ja som si myslela, že nebudem platiť pokutu, keď aj na tento rok mám daň zaplatenú. Tá pokuta je vlastne za to, že som nenahlásila zmenu automobilu?
Lucy
25.03.06,11:57
Daň sa viaže na konkrétne auto, bez ohľadu na to, že si mala v priebehu roka 2 "identické" autá (predaj a nákup), teda také za ktoré zaplatíš daň v rovnakej výške, ale neverím, že sa ti to poradilo v jeden deň, takže môže tam byť nejaký časový posun.

Postup je nasledovný:
1. na začiatku roka mám auto v majetku (už z minulého) tak sa nepodáva DP, len do 31.01.zaplatíš daň z MV.
2. predáš auto v priebehu roku, do 15 dní odo dňa, kedy ho prestaneš používať na podnikanie, poslať na DU oznámenie o ukončení používania vozidla na podnikanie, už sa to ani pri predaji neviaže na prepis vozidla v TP. + žiadosť o vrátenie preplatku na dani (alikvotná časť do konca roka)
3 . kúpa nového auta, do 15 dní od začiatia používania vozidla na podnikanie podať DP na konkrétne auto a súčasne zaplatiť daň (alikvotnú časť do konca roka)

a toť vsio :cool:

A pokuta je za nepodanie DP, s tým ,že to je 2.000,- Sk
Lucy
25.03.06,12:00
Ďakujem. A ešte sa chcem opýtať, počula som že tá pokuta je okolo 2000 Sk. Ako mám teraz postupovať a aké doklady budem potrebovať. Ja som si myslela, že nebudem platiť pokutu, keď aj na tento rok mám daň zaplatenú. Tá pokuta je vlastne za to, že som nenahlásila zmenu automobilu?

Daň si platila začiatkom roka na auto "A", to si predaja a kúpila auto "B", takže je povinnosť nahlasovať všetky zmeny :rolleyes:
Aj ukončenie používania vozidla "A" na podnikanie aj začiatok používania vozidla "B" na podnikanie.

Pokuta je za oneskorené podanie DP na vozidlo "B" ;)
Soňurka
25.03.06,21:45
Milá Zuzka - nepoteším Ťa - v roku 2002 som riešila osobne navlas rovnaký prípad - ešte aj mesiace sedeli (predaj a kúpa). My sme dokonca za predchádzajúce auto mali zaplatené viac. Nakoľko sme si tiež mysleli, tak ako Ty, že keď je zaplatené, dokonca viac, že to nehrá žiadnu rolu, pre nedostatok času sme tak, ako Ty, prvé auto neodhlásili a druhé neprihlásili. Na naše prekvapenie sme prišli o zaplatenú daň za už vyradené vozidlo, z dôvodu, že sme včas neoznámili daňovému úradu (do l5 dní) jeho vyradenie z používania na podnikanie. Vrátenie z nášho pohľadu preplatku na dani sa nedá žiadať, jednoducho z dôvodu nedodržania lehoty 15 dní od jeho vyradenia z používania na podnikanie.
Pripadalo mi to strašne nespravodlivé, aj som si poplakala :mee::mee::mee:, ale čo už, neznalosť zákonov neospravedlňuje :mee:.
Jedna pozitívna správa - pokutu sme nedostali. (Veď sme ju mali predplatenú, nie??:p:D)
Pekný večer :) :) :)
AGRO
03.04.06,16:40
Pri predaji jedného vozidla a kúpe nového vozidlá požiadam DÚ formou listu o preučtovanie preplatku na nedoplatok na dani za nové vozidlo ? Jedná sa o tú istú sadzbu. Jeden deň sme MV predali a aj kúpili.
zuzkaD
05.04.06,12:35
Ďakujem Soňurka, aspoň nie som sama, čo dokonale nepozná zákony.
Manual
05.04.06,16:11
Pri predaji jedného vozidla a kúpe nového vozidlá požiadam DÚ formou listu o preučtovanie preplatku na nedoplatok na dani za nové vozidlo ? Jedná sa o tú istú sadzbu. Jeden deň sme MV predali a aj kúpili.
Ano, môžeš to takto urobiť, ale treba podať aj DP pre daň z MV na nové kúpené mot. vozidlo.
Pekný podvečer...:)
domacnost
25.08.06,07:11
Firma kúpila nový prívesný vozík za 19 190,00. a to dňa 21.8.2006. Má len doklad o úhrade, ale zatiaľ kúpnopredaj.zmluvu alebo faktúru nemá. Starý prívesný vozík je zničený, tak podnikateľ rozhodol že sa kúpi nový, tak sa aj stalo. Za prívesný starý vozík sa zaplatila daň do konca 30.1.2006. Moja otázka znie:

-kedy treba ísť na DÚ odhlásiť starý vozík? Dňom ked sa prestane používať? alebo dňom predaja? ak by to bol až dňom predaja dá sa žiadať z DÚ daň naspäť aj za tie dni, ked sa nevyužíval na podnikanie,len bol evidovaný?

-kedy treba ísť na DÚ prihlásiť nový vozík? Dňom ked sa kúpil alebo dňom prepisu? alebo do koľkých dní?
Martinella
25.08.06,07:54
Firma kúpila nový prívesný vozík za 19 190,00. a to dňa 21.8.2006. Má len doklad o úhrade, ale zatiaľ kúpnopredaj.zmluvu alebo faktúru nemá. Starý prívesný vozík je zničený, tak podnikateľ rozhodol že sa kúpi nový, tak sa aj stalo. Za prívesný starý vozík sa zaplatila daň do konca 30.1.2006. Moja otázka znie:

-kedy treba ísť na DÚ odhlásiť starý vozík? Dňom ked sa prestane používať? alebo dňom predaja? ak by to bol až dňom predaja dá sa žiadať z DÚ daň naspäť aj za tie dni, ked sa nevyužíval na podnikanie,len bol evidovaný?

-kedy treba ísť na DÚ prihlásiť nový vozík? Dňom ked sa kúpil alebo dňom prepisu? alebo do koľkých dní?

Daňová povinnosť vzniká dňom začatia používania vozidla na podnikanie a zaniká dňom ukončenia používania vozidla na podnikanie. Obidve oznamovacie povinnosti treba nahlásiť do 15 dní podaním daňového priznania k dani z motorových vozidiel-daň sám vypočítať aj zaplatiť, preplatok žiadať písomne.