kompozit
16.01.14,09:59
Som živnostník (SZČO). Mám auto (AUTO1) zaradené v podnikaní (odpisujem ho). Občas na pracovné cesty použijem aj auto (AUTO2), ktoré nemám zaradené v podnikaní. Mám zamestnancov, tí používajú na pracovné cesty svoje vlastné autá (AUTO3). Podnikal som celý rok 2013, aj autá mám celý rok. Ako vypočítam daň z motorových vozidiel za rok 2013?
AUTO1 - celý rok (t.j. všetky dni roka)?
AUTO2 - iba za kalendárne dni pracovných ciest?
AUTO3 - iba za kalendárne dni pracovných ciest?
Je to takto správne?

Daňový úrad má iný názor v prípade AUTO2:

Ak živnostník (SZČO) používa na podnikanie motorové vozidlo, ktorého je držiteľom, pričom na účely dane z motorových vozidiel nie je rozhodujúce, či je vozidlo živnostníka zaradené v obchodnom majetku alebo nie je, živnostník je daňovníkom dane z motorových vozidiel podľa § 85 ods. 1 písm. a) zákona o miestnych daniach. ...
Skutočnosť, že motorové vozidlo dočasne „nejazdí“ ešte neznamená, že sa nepoužíva na podnikanie, nakoľko podnikateľská činnosť trvá aj v dňoch, kedy sa vozidlo nepoužíva (nejazdí).
Z vyššie uvedeného vyplýva, že aj v čase, kedy je vozidlo nevyužité je naplnený predmet dane z motorových vozidiel, čo znamená, že nepoužívaním vozidla každý deň, nedochádza k zániku daňovej povinnosti podľa § 89 ods. 2 zákona č. 582/2004 Z. z., a preto vozidlo je predmetom dane počas celého zdaňovacieho obdobia.

Renáta Ludíková

Z toho logicky vyplývajú doplňujúce otázky:

1. Ako je to v prípade AUTO2, ak SZČO nie je držiteľom vozidla (ale napr. manželka, dieťa, rodič, atď)?

2. Ak teda AUTO2 nebolo odhlásené z daňovej povinnosti DMV, platí sa daň za celý rok? V prípade, že chcela SZČO ušetriť, mala AUTO2 odhlasovať viackrát za rok?
Tweety
16.01.14,09:11
Je.
kompozit
29.01.14,11:27
Ďakujem za stručnú a jasnú odpoveď. Daňový úrad však má na uvedenú problematiku trochu iný názor. Týka sa prípadu AUTO2.
účtovník 007
29.01.14,12:09
Ak ale nie je relevantné, či živnostník má, alebo nemá zaradené auto, ktorého je držiteľom vplyv na DzMV, tak z odpovede DU by ale následne vyplývalo, že každá SZČO, ktorá je držiteľom motorového vozidla a nemá ho v majetku, je povinná zaplatiť daň z MV za celý rok, i keď auto nepoužívala v súvislosti s podnikaním. Veď jeho podnikateľská činnosť trvala celý rok, nie? To je nejaké choré. Alebo som zle pochopila výklad DU?
LukyKs
29.01.14,12:57
"" Ak živnostník (SZČO) používa na podnikanie motorové vozidlo, ktorého je držiteľom, pričom na účely dane z motorových vozidiel nie je rozhodujúce, či je vozidlo živnostníka zaradené v obchodnom majetku alebo nie je ""

"
každá SZČO, ktorá je držiteľom motorového vozidla a nemá ho v majetku, je povinná zaplatiť daň z MV za celý rok, i keď auto nepoužívala v súvislosti s podnikaním
"
DU píše používa na podnikanie

ty, že nepoužíva , tak
nerozumiem ako si prišla k záveru, že by mal platiť :D :D
marjankaj
29.01.14,13:11
To že SZČO ide raz za rok na pracovnú cestu, nie je dôvod, aby platil DMV za celý rok.
Uviedol DU nejaké paragrafy?
A čo ak si SZČO to auto iba požičal na pár dní napríklad od rodinného príslušníka? Brata?

A to by presne v takom istom duchu mal platiť aj za vozidlo zamestnanca. Veď aj zamestnanec by mohol jazdiť autom celý rok na pracovné cesty.
Antonia Jendrišáková
29.01.14,13:15
Neodhlásil z dane platí daň. Mal ho odhlásiť, keď ho nepoužíval.
marjankaj
29.01.14,13:21
Teda napríklad 50 krát napísať oznámenie o zániku použitia auta na pracovnú cestu.
Ak má zákazku mimo bydliska (stavbár), a bude dochádzať súkromným vozidlom. Predsa kvôli jednej zákazke nebude auto zaraďovať do majetku.
kompozit
29.01.14,16:10
Rozdiel medzi AUTO2 a AUTO3 nájdeme v §90 ods. 1). Zánik daňovej povinnosti za autá zamestnancov netreba oznamovať DÚ, ale za autá živnostníkov (SZČO) ju oznamovať treba. Ak si teda SZČO nie je istá, či ešte použije AUTO2 na podnikanie aj v budúcnosti, najlepšie urobí, ak oznámi DÚ zánik daňovej povinnosti po skončení pracovnej cesty. Hoci aj 200-krát za rok. Môže tak ušetriť značnú časť dane, najmä ak používa viacero áut.
marjankaj
29.01.14,16:32
Veď si to vykonzultuj s DU.
A akých viacero áut? Zato že vyrábame najviac áut na obyvateľa, tak každý má doma zo 5 áut v osobnom vlastníctve?
Mária1412
30.01.14,07:45
ak rok predtým podal daňové priznanie za AUTO2 a neodhlásil ho, tak platí celý rok, resp. za dni pokiaľ auto2 neodhlási na DU.
Ak AUTO 2 nebolo prihlásené na DU (myslím rok pred......) tak platí za dni od prvého dňa, kedy auto použil na pracovnú cestu do konca roka, resp. do dňa odhlasenia na DU.
Ak AUTO2 nepoužil vôbec (nedal si za toto auto PHM+nahrady do nákladou a ani nebol prihlásené na DU celý rok, tak neplatí daň vôbec.
Antonia Jendrišáková
30.01.14,09:08
Ak to je reakcia na môj komentár, kde čítaš o zaradení do majetku firmy ?
marjankaj
30.01.14,09:19
Zaradiť auto do majetku firmy sa môže daňovník rozhodnúť kedykoľvek. Aj odpísané. Napríklad kvôli opravám. Je to iba jeho rozhodnutie.