Katka1010
16.01.14,19:10
Platitel DPH fakturuje svoje sluzby s danou, ale najom priestorov fakturuje bez dane..je povinny si na konci roka pocitat koeficiet?vdaka za kazdu radu
Tweety
16.01.14,18:22
Je.
Katka1010
20.01.14,13:13
Je to nevyhnutne aj v pripade, ak sme nemali ziadne vstupy tykajuce sa budovy, ktora sa prenajima bez DPH?
KEJKA
20.01.14,13:38
koeficient je potrebné vypočítať. Nie je pravdepodobné, že by ste nemali žiadne vstupy (viď komentár) týkajúce sa budovy. Žeby firma nemala žiadne režijné náklady? Tie sa týkajú firmy ako celku....... ako im vyhotovujete faktúry? na čom? akou formou ich posielate? ako komunikujete s nájomcami?
telefony, mobily, internet, kancelársky papier, tonery, kalkulačky, tlačiarne,....... všekto s koeficientom.
Katka1010
21.01.14,07:27
v pripade, ze koeficient vyjde 0,96 a nie je mzne stanovit, kolko papiera, tonerov sa minulo, ako sa postupuje?
KEJKA
21.01.14,07:29
ved preto je koeficient, lebo to nevieš stanoviť, Keby si to vedela stanoviť, rozdelíš DPHčku priamo z dokladov.
Katka1010
21.01.14,07:38
cize vysiel mi koeficient 0,96, tak vsetku dan na vstupe kratim 0,96?dakujem za trpezlivost, ale nemam s tym skusenosti
KEJKA
21.01.14,07:54
áno, tak., Ale z tých vstupov, ktoré si do koeficientu zaradila.
Katka1010
21.01.14,07:59
ako urcim len tie vstupy?
mondes
21.01.14,08:37
To Katka1010: V prvom rade vzorec na výpočet koeficientu je:
(všetky zdaniteľné obchody s nárokom na odpočet) /
(všetky zdan. obchody s nárokom na odpočet + bez nároku na odpočet)

A teraz: Firma ako celok má príjmy s DPH, ale aj príjmy oslobodené od DPH, teda príjmy z nájmu. To je jedna vec. Druhá vec sú výdavky firmy ako celok. K takým výdavkom patria napr. aj PHM, telefón at´d. A vieš presne určiť že majiteľ firmy používal auto len za účelom príjmov oslobodených od DPH? Alebo len za účelom príjmov s plným odpočtom DPH? Asi nevieš. Tak isto aj telefón. Vieš, kedy volal ohľadom nájmu, a kedy ohľadom služieb s plným odpočtom DPH? Asi tiež nevieš. Tak preto už len minimálne PHM, telefón a možno aj kancelárske potreby, je potrebné prepočítavať koeficientom. A každý výdavok by si si mala prejsť, či bol vynaložený čisto na účely nájmu,alebo čisto na účely služieb s DPH. Ak je to výdavok aj na to, aj na to, tak sa to prepočítava koeficientom. A nemáš to robiť len na konci roka, ako máš v zadaní otázky, ale už počas roka a na konci, teda v 4.Q. musíš prepočítať koeficient a vyjde ti nový, ktorý budeš používať aj v r. 2014. Tak som sa to snažila ti vysvetliť, dúfam, že chápeš.
Katka1010
21.01.14,08:46
dakujem za vycerpavajucu odpoved, ale je velmi tazko urcit vydavky tykajuce sa najmu..my im iba faktury vystavujeme..
mondes
21.01.14,08:52
No veĎ som ti napísala, že určite aspoň PHM a telefón by som prepočítavala koeficientom. Presne to robím aj ja. VeĎ ak ti príde fa za telefón, vieš určiť, či volal ohľadom nájmu, alebo ohľadom služieb s plným odpočtom DPH? A taktiež PHM.
Katka1010
21.01.14,09:11
my s najomnikmi komunikujeme osobne, kedze su v areali a vazne mame naklady iba na vystavenie faktur..v mojom pripade mam vsetky kancelarske potreby prepocitat koeficientom?
zuzana cinova
06.03.14,19:59
a čo v prípade,ak mám pohostinstvo s výhernými automatmi...môžem si odpočet za nákup zásob,odpočet dph pri kúpe auta a phm uplatniť na 100% a koeficientom krátiť len prenájom priestoru a energie,alebo v tomto prípade budem prepočítavať všetky vstupy? Ďakujem
Katarína75
20.05.15,12:58
Zdravím. V minulosti platilo: ak som prenajímala priestory aj s 0% DPH a zároveň som prevádzkovala predajňu napr. drogérie, pri výpočte DPH som prevádzku drogérie rátala s koeficientom 1 a všetko čo súviselo s prenájmom som vyčlenila a prerátavala koeficientom. Stále to platí? (teraz to nie je tak jednoznačne písané v zákone)
marjankaj
20.05.15,13:56
Myslím že v §49 ods. 4 je to dosť jasne napísané.
Katarína75
20.05.15,17:03
OK takže to už neplatí a všetky dodania dám do jednej skupiny. Dik.
Katarína75
20.05.15,17:09
ale našla som článok z r.2013, že je možné rozdeliť dodávky do 3 skupín

1. skupina: prijaté tovary a služby, ktoré použije na dodávky s možnosťou odpočítania DPH – ide o nákupy, ktoré je možné jednoznačne priradiť k dodávkam, pri ktorých platiteľ fakturoval alebo inak uplatnil DPH (vznikla teda daňová povinnosť). Zaradí sem aj vstupy použité na spomenuté dodávky oslobodené od DPH v zmysle § 43 až § 48 zákona o DPH (napr. dodanie tovaru do EÚ s oslobodením od DPH), pri ktorých má možnosť odpočítania DPH. Z týchto nákupov si môže DPH odpočítať v plnej výške.

2. skupina: prijaté tovary a služby, ktoré použije na dodávky oslobodené od DPH v zmysle § 28 až § 41 zákona o DPH – ide o vstupy, pri ktorých je opäť možné jednoznačne určiť, že budú použité na dodávky oslobodené od DPH. DPH z týchto nákupov si platiteľ nemôže odpočítať v žiadnej sume.

3. skupina: prijaté tovary a služby, ktoré použije na dodávky s možnosťou odpočítania DPH a zároveň aj na dodávky od DPH oslobodené – DPH z nákupov týchto vstupov si platiteľ nemôže odpočítať v plnej výške, ale je povinný ju upraviť koeficientom. Odpočíta teda len pomernú výšku odpočítateľnej DPH, ktorá zodpovedá pomeru neoslobodených dodávok k celkovým dodávkam. Zostávajúcu časť DPH – ktorá zodpovedá pomeru oslobodených dodávok k celkovým dodávkam – si odpočítať nemôže.
marjankaj
20.05.15,20:19
A to kedy platilo, že všetko do jednej skupiny?
Predtým než sme boli v EU?