sanca
16.01.14,22:58
Poprosila by som Vás o radu. Som zamestnaná. S 1 dieťaťom som druhý rok na rodičovskej dovolenke. Teraz čakám ďalšie bábo, prišlo mi rozhodnutie o materskom, ktoré ma nemilo prekvapilo, nakoľko som čakala, že budem poberať materské približne v rovnakej výške ako pri prvom dieťati. Ako sa vypočíta výška materského pri prechode z rodičovskej? Podľa SP je to je jedna tridsatina predpokladaného VZ, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Takže mne z toho vychádza, že ked som predtým zarábala zhruba 600 eur mesačne, tak je predpoklad, že aj teraz by som toľko zarobila. Mzdárka mi však vypočítala materské len z toho, čo mám ako základ v pracovnej zmluve - t.j. len z 390 eur. Z ktorej sumy mala vychádzať? Ďakujem za všetky odpovede
Zuzanka_ba
21.01.14,18:35
Mzdárka asi bola opatrná a vychádzala doslovne z § 57 zákona o soc. poistení, ods. 4
(4) Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorí nemali v rozhodujúcom období vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie z dôvodu poberania materského, prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky; § 55 ods. 2 platí rovnako.

T.j. podľa pracovnej zmluvy by sa platilo len zo základu, a z predchádzajúcich príjmov (prémie atď) nemožno dostatočne presvedčivo vyvodzovať, že by ste také príjmy mali aj teraz, keď vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Ťažko asi namietať a žiadať o opravenie sumy.