Cviro
25.03.06,12:37
Zdravím,
mám zakúpený dlhodobý hmotný majetok, asi by som nevedel preukázať, že ho využívam len podnikateľské účely (využívam reálne povedzme 50%).
Ako mám postupovať pri zaúčtovaní do majetku a následne pri výpočte odpisov? Mám už pri zaradení do majetku dať len 50% hodnoty a potom už aj odpisy budú automaticky v poriadku?

V prípade kladnej odpovede pokračujem (hypoteticky):
Čo ak by to bol tovar napr. v hodnote 40000 (patril by do DHM) ale po odpočítaní 50% by to už bolo len 20000, teda by mohol ísť do réžie? Ako v tomto prípade?

Ďakujem.
renča1
25.03.06,11:52
Zdravím,
mám zakúpený dlhodobý hmotný majetok, asi by som nevedel preukázať, že ho využívam len podnikateľské účely (využívam reálne povedzme 50%).
Ako mám postupovať pri zaúčtovaní do majetku a následne pri výpočte odpisov? Mám už pri zaradení do majetku dať len 50% hodnoty a potom už aj odpisy budú automaticky v poriadku?

DHM treba mať zaradený v majetku firmy, aby si si môhol uplatniť odpisy. Zaradíš ho v nákup.hodnote napr: 400 000,00 , ako výdavok neovpl.základ dane-nákup IM. Predpokladám, že účtuješ v JÚ. Ak sa takýto majetok využíva 50% súkromne, 50% firem.účely, tak z tejto kúp.ceny 400 000,00 sa vypočíta napr.rovnomer.spôsobom odpis a to:
400 000 / 4 = 100 000,00 -ročný daňový odpis
Máš nárok v r.2005 na odpis 100 000,00, ale musíš ho mať zaevidovaný v majetku firmy k 31.12.2005 . Tento odpis sa vydelí na polovicu a polovica bude naúčtovaná 50 000,00 v uzavier.operáciach, ako prevádz.réžia a 50 000,00 neovpl.základ dane. Pozor, však takýto majetok ktorý je využívaný na súrkom.účely treba krátiť o 50% aj ostatné výdavky a to oprava auta, PHM, atd....všetko čo súvisi s osob. autom.

V prípade kladnej odpovede pokračujem (hypoteticky):
Čo ak by to bol tovar napr. v hodnote 40000 (patril by do DHM) ale po odpočítaní 50% by to už bolo len 20000, teda by mohol ísť do réžie? Ako v tomto prípade?

Ďakujem.

k druhej otázke, nie je uvedené presne o čo by išlo ...:)
Cviro
25.03.06,12:25
k druhej otázke, nie je uvedené presne o čo by išlo ...:)

Napr. počítač, tam je to aj celkom reálna situácia.

Inak áno, účtujem JÚ, konkrétne Alfa.

A k tej prvej otázke - ako zaúčtujem v Alfe tie 50% odpisy? Je tam automatický výpočet, aj odpisový plán je počítaný automaticky, z obstarávecej ceny, ktorá je ale 100% ... hm ....

Vďaka.
Zita5
25.03.06,12:35
Napr. počítač, tam je to aj celkom reálna situácia.

Inak áno, účtujem JÚ, konkrétne Alfa.

A k tej prvej otázke - ako zaúčtujem v Alfe tie 50% odpisy? Je tam automatický výpočet, aj odpisový plán je počítaný automaticky, z obstarávecej ceny, ktorá je ale 100% ... hm ....

Vďaka.


Odpisy účtuješ v rámci uzávierkových účtovných operácii cez interný doklad , čiže na ID si uvedieš len 50% výšky odpisov a zaúčtuješ do prevádzkovej réžie .
Zita5
25.03.06,12:38
Zdravím,


V prípade kladnej odpovede pokračujem (hypoteticky):
Čo ak by to bol tovar napr. v hodnote 40000 (patril by do DHM) ale po odpočítaní 50% by to už bolo len 20000, teda by mohol ísť do réžie? Ako v tomto prípade?

Ďakujem.

Tovar sa do réžie neúčtuje a tovar ani nie je DHM.

Ak by si spotreboval 50% tovaru pre svoju spotrebu , na konci účtovného obdobia zasa cez ÚUO prevedieš ID storno tovaru , ktorý si spotreboval pre sosobnú spotrebu .
Cviro
25.03.06,12:48
Tovar sa do réžie neúčtuje a tovar ani nie je DHM.

Ak by si spotreboval 50% tovaru pre svoju spotrebu , na konci účtovného obdobia zasa cez ÚUO prevedieš ID storno tovaru , ktorý si spotreboval pre sosobnú spotrebu .

Prepáčte moju nepozornosť ... samozrejme som nemal na mysli tovar ale dlhodobý majetok (pokračoval som v svojej predch. otázke), napr. teda ten spomínaný počítač - obstarávacia cena 40000, používanie len 50% na podnikanie. Čiže zapísať to do majetku a účtovat 50% odpisy, alebo dať ako réžiu v hodnote 50%, teda 20000?

Ešte raz vďaka.
Zita5
25.03.06,12:57
Prepáčte moju nepozornosť ... samozrejme som nemal na mysli tovar ale dlhodobý majetok (pokračoval som v svojej predch. otázke), napr. teda ten spomínaný počítač - obstarávacia cena 40000, používanie len 50% na podnikanie. Čiže zapísať to do majetku a účtovat 50% odpisy, alebo dať ako réžiu v hodnote 50%, teda 20000?

Ešte raz vďaka.


V alfe treba zaradiť v DHM počítač v OC 40 000 Sk dňom prevzatia a kúpy . Spraviť odpisový plán , to sa v Alfe dá krásne spraviť a vypočítať odpisy v roku 2005 . Zapíšu sa odpisy do kariet DHM na základe pokynu kliknutím " zapísať odpisy na darty DHM" kliknete áno . Na základe výpočtu odpisov osobitne tieto cez uzávierkové účtovné operácie zaúčtujete odpis za rok 2005 v polovičnej výške , čo sa týka počítača . Čiže 20 000,- prevádzková réžia .

Mohli by sa odpisy aj v plnej výške zaúčtovať , ale potom by sa zasa muselo spraviť storno výdavkov pre osobné účely vo výške 20 000 Sk a to mínusom z prevádzkovej réýie .
Cviro
25.03.06,13:43
V alfe treba zaradiť v DHM počítač v OC 40 000 Sk dňom prevzatia a kúpy . Spraviť odpisový plán , to sa v Alfe dá krásne spraviť a vypočítať odpisy v roku 2005 . Zapíšu sa odpisy do kariet DHM na základe pokynu kliknutím " zapísať odpisy na darty DHM" kliknete áno . Na základe výpočtu odpisov osobitne tieto cez uzávierkové účtovné operácie zaúčtujete odpis za rok 2005 v polovičnej výške , čo sa týka počítača . Čiže 20 000,- prevádzková réžia .
Tých 20000 do réžie v poslednej vete ma trochu zmiatlo ....


Mohli by sa odpisy aj v plnej výške zaúčtovať , ale potom by sa zasa muselo spraviť storno výdavkov pre osobné účely vo výške 20 000 Sk a to mínusom z prevádzkovej réýie .
Chápem to správne tak, že tým pádom nemusím dávať ten počítač do DHM a môžem ho vo výške 20000 zaradiť priamo do nákladov?

Vďaka, Ľubo
Zita5
25.03.06,13:46
Tých 20000 do réžie v poslednej vete ma trochu zmiatlo ....


Chápem to správne tak, že tým pádom nemusím dávať ten počítač do DHM a môžem ho vo výške 20000 zaradiť priamo do nákladov? Nie

Vďaka, Ľubo


Nie do DHM dať v celej sume - OC , aby bolo jasné , že aká bola cena a koľko si uplatňujete na súkromné účely . To musí byť jasné daňovému kontrolórovi .
Cviro
25.03.06,14:55
Nie do DHM dať v celej sume - OC , aby bolo jasné , že aká bola cena a koľko si uplatňujete na súkromné účely . To musí byť jasné daňovému kontrolórovi .

OK, ešte posledná vec - v Alfe je možnosť spraviť Odpisový plán a tiež Výpočet odpisov - z neho sa dajú odpisy priamo zapísať na kartu majetku. Podľa toho som potom dával manuálne do denníka cez ID sumu odpisov ako iný náklad OZD.
Ako to ale spraviť v mojom uvádzanom príklade s tými 50% ?
Ignorovať všetky automatické funkcie Alfy a spraviť to všetko ručne? Teda vypočítať odpis ručne, ručne ho zadať na kartu majetku? Ale to mi tuším nebude sedieť zostatková hodnota (resp. nikdy sa nedostanem na nulu), keď budem odpisovať len 50% ... nejaký som z toho jeleň.
Zita5
25.03.06,15:18
OK, ešte posledná vec - v Alfe je možnosť spraviť Odpisový plán a tiež Výpočet odpisov - z neho sa dajú odpisy priamo zapísať na kartu majetku. Podľa toho som potom dával manuálne do denníka cez ID sumu odpisov ako iný náklad OZD.
Ako to ale spraviť v mojom uvádzanom príklade s tými 50% ?
Ignorovať všetky automatické funkcie Alfy a spraviť to všetko ručne? Teda vypočítať odpis ručne, ručne ho zadať na kartu majetku? Ale to mi tuším nebude sedieť zostatková hodnota (resp. nikdy sa nedostanem na nulu), keď budem odpisovať len 50% ... nejaký som z toho jeleň.

Ak by som mala reagovať , tak by som sa opakovala už tretí krát .
ODPIS SA NEÚČTUJE ako VOZD- iný , ale prevádzková réžia .
Cviro
25.03.06,15:38
Ak by som mala reagovať , tak by som sa opakovala už tretí krát .
ODPIS SA NEÚČTUJE ako VOZD- iný , ale prevádzková réžia .

Aha, na toto už moje sedliacke účtovnícke samovzdelanie zjavne nestačí ... myslel som, že odpisy sa účtujú niekde zvlášť, oddelene. Možno som popletený z podvojného účtovníctva.
Nechápem, prečo by to mala byť réžia, ale logicky je to jedno, nie? Hlavne, že je to VOZD.

Inak Zita srdečná vďaka za rýchle odpovede.
Zita5
25.03.06,15:55
Aha, na toto už moje sedliacke účtovnícke samovzdelanie zjavne nestačí ... myslel som, že odpisy sa účtujú niekde zvlášť, oddelene. Možno som popletený z podvojného účtovníctva.
Nechápem, prečo by to mala byť réžia, ale logicky je to jedno, nie? Hlavne, že je to VOZD.

Inak Zita srdečná vďaka za rýchle odpovede.


Ja zasa nerobím podvojné účto ..... , ale nie je to zložité pochopiť účtovanie odpisov.:)