apo
25.03.06,12:43
Na túto tému už bola diskusia, sám som do nej prispel. Diskusia bola zameraná na prenajímateľa. Ja mám problém ako správne daňovo vzriešiť vlastníka nehnuteľnosti.

Základná informácia.
Nájomca neplatí nájom za nehnuteľnosť, a vo svojej réžii zhodnocuje nehnuteľnosť. V zmluve o nájme je dodnuté, že takéto zhodnocovanie bude považované za úhradu nájmu.

U nájomcu výdavky účtujeme ako nedaňový výdavok, obstaranie Hmotného majetku, ktorý po dokončení bude mať nájomca právo odpisovať. Proces zhodnocovania majetku je priebežný bude trvať niekoľko rokov kým bude zhodnotenie funkčné a nájomca začne odpisovať.


A. Alternatíva u vlastníka nehnuteľnosti.
Vlastník nehnuteľnosti NEBUDE dodaňovať zvýšenie hodnoty svojeho majetku minimálne do doby kým sa technické zhodnotenie nedokončí.
Vlastník nehnuteľnosti NEBUDE mať dańové príjmy z nájmu ani zo zvýšenia hodnoty svojeho majetku.
Po ukončení nájomného vzťahu nájomcu vyplatí zo zostatkovej ceny technického zhodnotenie nehnuteľnosti a zvýši vstupnú cenu nehnuteľnosti o technické zhodnotenie a ako nedaňový výdaj zaúčtuje odpisy, ktoré zaúčtoval nájomca počas užívania technického zhodnotenia.

B. Alternatíva.
Vlastník nehnuteľnosti BUDE dodaňovať zvýšenie hodnoty svojeho majetku, zároveń to bude aj zdanenie príjmu z nájmu.
Vlastník nehnuteľnosti NEBUDE samostatne zdańovať príjem z nájmu.
Po skončení nájomného vzťahu bude vlastník nehuteľnosti s nájomcom vysporiadaný. Nebude musieť nájomcovi nič vyplácať nakoľko vydané prostriedky na technické zhodnotenie boli vlastne nájmom. Vlastník nehuteľnosti následne zvýši hodnotu svojeho majetku a ako nedańový výdavok zaúčtuje odpisy, ktoré zaúčtoval nájomca počas užívania technického zhodnotenia.

Záver.
Domnievam sa, že obidve alternatívy sú daňovo spravodlivé, ale každá alternatíva v inom časovom horizonte.

Ktorú alternatívu bz ste poradili ako priechodnú cez daňové predpisy, prípadne iný postup.

Prosím o radu.

apo
KEJKA
25.03.06,18:36
možno som to narýchlo prečítala, celkom nerozumiem, ako si to myslel, ale tá alternatíva B je bližšia k správnemu riešeniu.
V zmluve by mala byť uvedená suma, ktorá sa na nájom započítava.
Nájomné sa totiž aj u FO časovo rozlišuje, a za príjem sa považuje aj nepeňažný príjem. V prípade vlastníka príjem z nájmu, aj ked bol uhradený formou investície zo strany nájomcu.
Teda odcitujem samostané vety z tvojho príspevku, ktoré považujem za správne :
...................
Vlastník nehnuteľnosti BUDE dodaňovať zvýšenie hodnoty svojeho majetku, zároveń to bude aj zdanenie príjmu z nájmu.
TOTO v prípade, že nie je určená cena nájmu - pre vlastníka nevýhodné riešenie....
......................................

Vlastník nehnuteľnosti NEBUDE samostatne zdańovať príjem z nájmu.
Práve že BUDE zdaňovať, ale výška nájmu musí byť uvedená v zmluve o nájme.
Toto rieenie je správne a výhodné aj pre vlastnka. Bude zdaňovať len príjem z nájmu bez ohľadu na sumu, ktorú preinvestoval nájomca.

Zdaňovať bude príjem postupne niekoľko rokov, až kým sa mu prenajatá vec nevráti.
....................................

Po skončení nájomného vzťahu bude vlastník nehuteľnosti s nájomcom vysporiadaný.
Nuž áno, ale záleží od dlžky nájmu. Ak bude mať to t.z. zostatkovú hodnotu, má nárok na preplatenie, pokiaľ za tie roky započítané nájomné bude nižšie.
apo
26.03.06,00:17
Lida,
ďakujem pekne za radu. Celkom mi uniklo, že nájom už opäť nemôže ísť od buka do buka. Alternatíva B sa aj mne viac pozdávala, ale po zhohľdnení Tvojej pripomienky na časové rozlíšenie je táto alternatíva úplne priechodná.

Ešte raz pekne ďakujem.

apo
KEJKA
26.03.06,06:54
OK, rada som pomohla.