EKO-HAUS
17.01.14,11:04
V roku 2007 som odhlásila na daňovom úrade vozidlo z evidencie na cestnú daň, nakoľko som ho vyradila z obchodného majetku. Na dopravnom inšpektoráte je naďalej evidované na moje meno a IČO. Podľa usmernenia daňového úradu v roku 2013 sa za vyradené považuje len vozidlo, ktoré odovzdalo ŠPZ na dopravnom inšpektoráte, alebo bolo prevedené na nového majiteľa. Mám povinnosť za rok 2013 podať daňové priznanie na cestnú daň, hoci som vozidlo nepoužívala v súvislosti s podnikaním a v daňom priznaní si uplatňujem paušálne výdavky? ďakujem
ivetaf
17.01.14,17:46
určite nie , daň z Mv sa platí len za vozidlá ktoré sú používané na podnikanie , predpokladám, že si v roku 2007 podala na DÚ oznámenie o zániku daňovej povinnosti k dani z MV
Žabinka
17.01.14,19:09
Koho sa týka daň z motorových vozidiel za zdaňovacie obdobie rok 2013
Daňou z motorových vozidiel sa musia zaoberať tie osoby (podnikatelia), ktorým vznikla v zdaňovacom období daňová povinnosť. Vo všeobecnosti platí, že daňová povinnosť môže vzniknúť len daňovníkovi, ktorý používa predmet dane (§ 84 zákona o miestnych daniach, resp. uvedené nižšie) na podnikanie alebo na činnosti, z ktorých príjmy plynúce sú predmetom dane podľa § 6 ods. 1 a ods. 2 zákona o dani z príjmov, tzv. aktívne príjmy (zák. č. 595/2003 Z. z.). Fyzickej osobe nepodnikateľovi, resp. osobe, ktorá nevykonáva inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo právnickej osobe, ktorá nevykonáva žiadnu podnikateľskú činnosť (ani vedľajšiu) nemôže vzniknúť daňová povinnosť.


Predmet dane z motorových vozidiel za rok 2013
Aby bolo vozidlo predmetom dane musí spĺňať všetky vymedzené požiadavky, ktoré ukladá zákon o miestnych daniach, a síce:

-ide o motorové vozidlo alebo prípojné vozidlo stanovených kategórií,
-je evidované v Slovenskej republike,
-používa sa na podnikanie alebo na činnosti, z ktorých plynú aktívne príjmy.

V zmysle vyjadrenia zákona o miestnych daniach vyplýva, že uvedené požiadavky kladené na predmet dane, resp. motorové vozidlo a prípojné vozidlo musia byť splnené súčasne.

čítaj napr. tu: http://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovnictvo/c/1140/category/dan-z-motorovych-vozidiel/article/dan-z-motorovych-vozidiel-2013.xhtml
alebo tu: http://auto.etrend.sk/auto-biznis/etrend-radi-dan-z-motorovych-vozidiel.html