mery12
17.01.14,13:36
Som poberatelkou RP a o 6 tyzdnov mam nastupit na matersku dovolenku. Syn bude mate este len 26 mesiacov. Mozem zaroven poberat aj RP aj matersku?
Z coho mi bude vypocitavana materska ak tesne pred nastupom na prvu matersku mi skoncila pracovna zmluvana na dobu urcitu?
Chobot
17.01.14,13:03
Nie, ak poberáš príspevok v materstve, nemáš nárok na rodičovský príspevok.

Viď zákon o rodičovskom príspevku č. 571/2009 § 3 ods. 8 písm. a)


(8) Nárok na rodičovský príspevok nevzniká ani jednej oprávnenej osobe, ak
a) aspoň jedna z nich má nárok na materské16) alebo má nárok na obdobnú dávku ako materské v členskom štáte a suma materského alebo obdobnej dávky ako materské v členskom štáte za celý kalendárny mesiac je vyššia ako suma rodičovského príspevku podľa § 4 ods. 1 a 2 alebo § 4 ods. 3, alebo

Na to, aby vznikol nárok na príspevok v materstve by si musela byť poistená najmenej 270 dní pred začiatkom materskej dovolenky.

Ale vyhľadaj si staršie témy, je tu toho popísaného habadej. táto otázka tu padla už najmenej 10 krát.
EvaLopez
17.01.14,20:36
Nemôžeš poberať oboje zároveň, aj keď ide o starostlivosť o dve rôzne deti. Ale na materskú aj tak nemáš nárok, lebo nie si nemocensky poistená už 26 mesiacov. Budeš naďalej dostávať len rodičovský príspevok, jednojmo, aj keď už pôjde o dve deti.