juro1989
17.01.14,15:03
Dobrý deň, prosím o radu. Môj otec je živnostník a nakoľko je vyplácaný na faktúry vykazuje veľmi nízke zisky, základ dane je každoročne nulový. Nakoľko sú moji rodičia rozvedení moje výživné je zúfalo malé a žiadosti o zvýšenie sú zamietnuté práve kvôli otcovým nízkym príjmom. (on sa mi po pojednávaní zakaždým smeje do tváre, že nemám šancu na zvýšenie) chcel by som vedieť na koho sa môžem obrátiť ak potrebujem aby otcove živnostenské príjmy boli preskúmané? Na súdoch sa taktiež vždy obhajuje tým, že mu neposielam potvrdenia o tom, že chodím do školy (posielať mu ho však nechcem z dôvodu, že drží môj rodný list, na zápisniciach zo súdu je napísané číslo môjho občianského a ak by som mu ho poslal myslím, že by si ma dal na čierno a za mojim chrbtom ako brigádnika aby mal ešte nižšie dane) Okrem živnosti má ešte jeden príjem ako športový tréner, avšak tvrdí, že to robí zadarmo - môj otec nerobí nič zadarmo, je to chamtivec a zadarmo nevstane ani z postele. Je možné s tým niečo robiť a dokázať, že mám pravdu?
Ice dive
17.01.14,14:14
otázkou je či máš pravdu alebo si myslíš, že máš pravdu... ak by ťa evidoval ako brigádnika tak by si to vedel zistiť, či si v sociálnej poisťovni prihlásený alebo nie... avšak ako tvoj otec ak pozná tvoje osobné údaje na registráciu v sociálnej poisťovni občiansky preukaz nepotrebuje... a v zásade náklady sa dajú vytvoriť aj jednoduchšie a lacnejšie ako zamestnaním brigádnika... potvrdenie o návšteve školy potrebuje asi skôr na uplatnenie daňového bonusu resp. rodinné prídavky avšak túto sociálnu výhodu môže poberať taktiež len jeden z rodičov t.j. veľmi rýchlo by sa na to prišlo.... potvrdenie skôr požaduje podľa mňa preto lebo ti nedôveruje resp. chce vyrobiť obštrukciu, že nemusí platiť výživné keďže sa sústavne nepripravuješ na povolanie... na súde môžeš pri zvýšení sa dožadovať nech sa vykoná u neho daňová kontrola resp. nejaký teplý bonz na daňový úrad... avšak ak má príjmy mimo účtovníctvo nejaké fušky bez dokladov tak na to ani daňová kontrola nepríde to by ho musel natrieť nejaký nespokojný zákazník resp. odberateľ služby...
Chobot
17.01.14,14:14
Legálne ťažko...
arizona
17.01.14,16:04
Pokial nemas v ruke dokazy, ze pacha nejaku nelegalnu cinnost, tak je to stale tvrdenie proti tvrdeniu. Ak mas podozrenie tak prip. mozes kontaktovat inspektorat prace, oni preskumaju co sa da...preveruju aj anonymne podania.

Mozes si podat na sud navrh na zvysenie vyzivneho,ak mas nejaky dokaz,alebo podozrenie,ze otec ma vyssie prijmy, mozes to uviest na sude a ziadat preverit...

Tvoj rodny list ti vystavi matrika aj na pockanie.
JankaO
17.01.14,16:11
Inšpektorát práce nemá kompetencie na preskúmanie príjmu živnostníka....
Lusssy
17.01.14,16:15
úplne súhlasím, presne takto by som to napísala aj ja...
Lusssy
17.01.14,16:20
moc sa do tohto nevyznám, ale nie je to tak, že keď má vyživovateľ nízke príjmy a nie je schopný platiť výživné, tak to zaňho robí štát? kamoškin otec robil presne to isté, spravil sa chudákom a pritom podnikal na plné gule a dali mu platiť len minimum, no a myslím, že niečo doplácal štát... viem, že ti ide o princíp, že chceš aby niesol zodpovednosť ale ak ti ide o živobytie a je to naliehavé treba hľadať iné cesty, obrátiť sa na sociálku a vyžmýkať z nich na príspevkoch čo sa dá
veronikasad
17.01.14,16:37
Existuje aj iný druh dohody ako je DoBPŠ - ak by ťa chcel zamestnávať, pri ktorej nepotrebuje potvrdenie o návšteve školy.
pavol54
17.01.14,17:14
hovorí sa kameň na kameň, alebo just na just.
Ty mu nepošleš resp. nedonesieš potvrdenie zo školy, ani index resp. vysvedčko mu neukážeš ako má vedieť že chodíš alebo nechodíš do školy, koľkí sa nechajú takto živiť aj bez rozvedených rodičov, on ti za to nepošle výživné ty ho dáš na súd a on sa ti snaží vrátiť a tak dokola čo bolo skôr sliepka alebo vajce? Však sa skús s ním dohovoriť, mňa keby dali moje decká na súd pred možnosťou dohovoru to by bol cvrkot
juro1989
17.01.14,17:54
a vy si snád myslíte, že som sa s ním nesnažil dohovoriť? v čase ked som nastupoval na vysokú školu som mu volal aby som mu to oznámil a on mi povedal, že: Zmaturoval si viac ma nezaujímaš (nezaujímam ho už 22 rokov - mám 24) Taktiež som mu povedal, že v momente ako skončím štúdium tak hneď dám žiadosť o zrušenie vyživovacej povinnosti aby to mal čierne na bielom s úradnou pečiatkou, že nemusí platiť. S ním nie je reč. Nedá si povedať. To s tým potvrdením si začal vymýšlať až teraz nedávno nakoľko musel vyplatiť výživné za 3,5 roka čo neplatil tak sa tváril, že nevedel, že chodím do školy lebo som ho neinformoval papierom, ktorý ako som mu povedal som ochotný poslať mailom (kvôli vodoznaku) inak nie. Ja ale neriešim teraz ten papier ja potrebujem vedieť kde môžem nahlásiť jeho podvody, ale ďakujem za radu
juro1989
17.01.14,17:59
o rodný list mi nejde, kópiu už mám. Spomenul som to kvôli tomu, že mi raz niekto hovoril, že keď by vedel moje rodné číslo (je na rodnom liste), číslo OP (je na zápisnici zo súdu) a mal by doklad o návšteve školy tak si ma môže hodiť ako brigádnika, aby mal nejaké úlavy alebo tak (robí to inak so svojim druhým synom) Dôkazy nemám, ale viem to. Ťažko vysvetliť ako, no zhodou náhod som sa dozvedel ako on podnika...
arizona
17.01.14,17:59
skor som mala na mysli zamestnavanie brigadnika na cierno
veronikasad
17.01.14,18:00
Neoprávnené podnikanie sa nahlasuje na Živnostenský úrad, podozrenie na daňové úniky na daňový úrad.
veronikasad
17.01.14,18:01
Potvrdenie o návštee školy zaslané emailom je dostatočným dokladom o tom, že školu skutočne navštevuješ,
juro1989
17.01.14,18:13
Dobrý deň, o toho brigádnika mi ani tak nejde. To mi len bolo povedané, že ak má moje rodné číslo, číslo OP a potvrdenie o návšteve vie si robiť daňové úlavy (robí to tak s druhým synom, čo s ním žije) ja som mu ten doklad neposlal čiže so mnou to nemôže urobiť. Potvrdenie pýta preto, lebo on nechce platiť výživné vôbec, naši sú rozvedení 22 rokov a on mame zakázal si zvýšiť výživné. do 18tky mi platil 600 korún čo mu bolo určených pri rozvode. až potom som si dal ja zvýšiť. to potvrdenie začal pýtať až potom čo po 3,5 roku neplatenia výživného mu prišiel do baraku exekútor s policajtom spisovať majetok tak vtedy sa začal ohrádzať, že on o ničom nevie, že má platiť... mali sme odvtedy 3 pojednávania (všetky zamietnuté, kvôli jeho príjmom) Na súd mal priniesť všetky potvrdenia o prijímoch. svoje, manželkine... nepriniesol nič. napriek tomu bol vynesený rozsudok, kde mi to zas zamietli a zas sa mi vysmial do tváre (včera) Preto potrebujem vedieť, či ho môžem niekde nahlásiť, že viem, že podniká nečestne
mareko
17.01.14,19:56
Súd by mal posudzovať výživné na dieťa nie len podľa príjmu, ale aj podľa "životnej úrovne". Dieťa má mať rovnakú "životnú úroveň" ako rodič. Takto dáko by to malo byť, teda ak zarobí papierovo 100 € ale žije si ako keby zarábal 1000 €, tak by mal aj prispievať v pomernej miere na výživné.
Toto zrejme nie je to, čo si chcel počuť. S tým nahlásením je to tak, ak je šikovný, tak má všetko papierovo OK a vtedy nedosiahneš nič. No ak má v tom podnikaní prázdne miesta, tak daňováci isto tie miesta objavia.
Ice dive
17.01.14,20:11
no a zamysli sa nad tým z druhej strany... ťaháš sa s otcom po súdoch pre peniaze... myslíš, že ak podniká na čierno ako hovoríš, neplatí ti výživné a vie že študuješ na VŠ t.j. je vysoký predpoklad, že by si aj brigádoval, že by riskoval a robil by z teba brigádnika? veď na to by sa prišlo už po podaní prvého daňového priznania kde by ti nesedeli príjmy oproti tomu čo by vykázal on a čo by si si vykázal ty... takže myslím, že ak chceš výživné kľudne mu ten doklad o návšteve školy pošli s upozornením, že daňový bonus ako aj prídavky si uplatňuje mama...
pivko
17.01.14,20:28
Z tvojho nicku vyplýva že máš cca 24 rokov. A ty chceš na vlastného otca poštvať DÚ. Nakopať Ťa a vyhodiť z domu.
juro1989
19.01.14,17:35
chcem na neho "poštvať" DÚ, lebo neplatí výživné od júna 2009, a aj to výživné čo mám schválené je dosť nízke. čo má môj vek s tým spoločné? študujem denne na VŠ a vyhodiť z domu ma nemôže keďže spolu nežijeme... Nabudúce si môžete tieto komentáre odpustiť
Mila123
19.01.14,17:36
nevychádza ti sociálne štipendium?
nechcel si pôžičku pre študentov? (viem musí sa splácať, ale i napriek tomu je výhodná)