Iveta333
17.01.14,15:27
Prosím vás o pomoc , dakujem :)
avalik
17.01.14,14:31
Zákon o soc. poistení
§ 81

(2) Ak sú súčasne splnené podmienky nároku na výplatu starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku a podmienky nároku na výplatu vdovského dôchodku alebo vdoveckého dôchodku, alebo sirotského dôchodku alebo ak sú súčasne splnené podmienky nároku na výplatu vdovského dôchodku a sirotského dôchodku alebo vdoveckého dôchodku a sirotského dôchodku, vypláca sa v plnej sume z týchto dôchodkových dávok tá dávka, ktorá je vyššia, a z dôchodkovej dávky, ktorej suma je nižšia, sa vypláca jedna polovica. Pri rovnakej sume dôchodkových dávok sa vypláca v sume jednej polovice vdovský dôchodok, vdovecký dôchodok alebo sirotský dôchodok. Pri rovnakej sume vdovského dôchodku a sirotského dôchodku alebo vdoveckého dôchodku a sirotského dôchodku sa vypláca v sume jednej polovice dôchodok, ktorý si poistenec zvolil.
Iveta333
17.01.14,14:46
Dakujem teda , veľmi pekne za užitočné informácie :) ešte by som sa chcela opýtať ak mi viete pomôcť v tejto veci : Na star. dôch. ám nárok vo februári 2016 a zatiaľ ešte pracujem ale sa bojím že stratím zamestnanie , či by som nemala požiadať o predč. star. dôch. a dokedy môžem požiadať ????? Aby som nepremeškala dobu pokiaľ môžem požiadať ?? Prosím o radu :) dakujem veľmi pekne
:)
Mária27
17.01.14,15:00
nepremeškáš nijako
veronikasad
17.01.14,16:14
o PSD je možné požiadať najskôr 24 mesiacov pred dovršením dôch. veku. Ak stratíš zamestnanie a vznikne ti nárok na dávku v nezamestnanosti, zaeviduj sa na UP a vyčerpaj si nárok na dávku v nez. a až potom žiadaj o PSD - znížiš si krátenie o 3 %.
Iveta333
19.01.14,11:34
dakujem veľmi pekne , veľmi si mi pomohla :)