Sirena
17.01.14,19:35
Frekventanti kurzu v autoškole,ktorá je platcom DPH platia za kurz v splátkach, ide vlastne o čiastkové dodanie služby.Musíme pri každej platbe vystaviť Fa alebo stačí PPD.
a_je_to
17.01.14,18:51
Podľa všetkého nejde o čiastkové dodanie, ale o jedno dodanie, ktoré by sa malo vyfakturovať po úplnom dodaní služby, teda na konci kurzu. Lebo na rozdiel napr. od nájomného, alebo energií nemá vecnú čiastku, iba finančnú, bez vecnej hodnoty. Veď kto absolvuje polovicu kurzu a zaplatí polovicu splátok a skončí, ten sa ešte nestáva polovičným vodičom, nezískava primeranú vecnú hodnotu. Prijaté splátky sú platbami pred dodaním, teda samostatné plnenia podľa § 19/4, ktoré sa vysporiadajú v zúčtovacej faktúre za celý /aj neukončený/ kurz.
Sirena
19.01.14,14:29
Veľmi pekneˇďakujem za odpoveď tomu rozumiem, ale ľudia platia aj v hotovosti aj na 4x a my im vypisujeme PPD, to máme tie bločky nechať nezaúčtované a na konci vypísať Fa? A kedy máme odviesť DPH-na konci v zúčtovacej Fa? Veľmi vás prosím o radu,ďakujem
a_je_to
19.01.14,17:01
každý ten bloček je samostatné plnenie. Musí sa účtovať samostatne, ako prichádzajú platby, aby sa dostali do priznania DPH. Celú sumu účtuješ na 211/324 a v ďalšom internom iba DPH z nej na 378/343. Výsledná faktúra bude na 311/602+343 a k nej DPH zo všetkých bločkov na 343/378 aj všetky celé platby vopred na 324/311.
Sirena
19.01.14,17:20
Ďakujem-som veľmi vďačná za každúpomoc, ale problém je v tom, že vedieme jednoduché účtovníctvo-doteraz som to robila tak/určite zle/ že keď zaplatili napríklad 70 Eur-bol im vypísaný PPD a z toho som hneď odviedla DPH.Jednotlivié platby sa vedú dátumovo aj v matričnej knihe.Ja teraz neviem ako to mám ďalej robiť-budem vďačnáz každú radu.
a_je_to
19.01.14,21:16
Tak z každého bločku priznáš a odvedieš daň v mesiaci zaplatenia. A v mesiaci konečnej fakturácie vydáš plnú faktúru, odpočítaš od nej už priznanú DPH, aj zálohové platby, vypočítaš konečnú sumu na doplatenie vo faktúre. A presne ta to aj zaúčtuješ do denníka.