Filip158
18.01.14,11:47
Zdravím Vás,

potreboval by som poradiť s jednou vecou a keďže som sa to dozvedel len včera večer, nestihol som ísť na živnostenský úrad sa informovať.

Mám vo svojej živnosti 3 činnosti zamerané na autoservis, dotáciu som bral z úradu. Potreboval by som tieto činnosti vymazať a mať tam iba jednu činnosť a to sprostredkovanie.

S vracaním príspevku počítam, ostávajú mi tam len 3 mesiace, takže im to doplatím v pohode. Len sa chcem spýtať, či s tým nieje problém.

Príklad: Vymažem si činnosti spojené s autoservisom a zapíšem si 1 novú činnosť. Zaplatím úradu alikvotnú časť príspevku a som vybavený alebo to má nejaké ďalšie následky?
Druhá otázka, či sa tie činnosti nedajú pozastaviť. NEMYSLÍM celú živnosť, len tie činnosti ktoré by som potreboval aby som ich po čase mohol obnoviť.
Ďakujem za všetky info.
KEJKA
18.01.14,11:25
a ty tieto služby si nevykonával ani nevykonávaš?
ak potrebuješ sprostredkovanie, tak si to tam pripíš a nemusíš vracať dotáciu.
Anik
18.01.14,11:51
predpokladám, že dotáciu si bral na rozbehnutie autoservisu.
Nakúpil si za ne to čo si mal na základe podnikateľského plánu, tak vydrž tie 3 mesiace a nemusíš vracať nič. To že máš v živnostenskom liste viac činností nie je na škodu. Ak sa jednej nedarí vykonávaš inú na ktorú máš oprávnenie.
Alebo si nenakúpil a neminul dotáciu ako si mal a teraz si myslíš, že keď tieto činnosti zrušíš, tak budeš vracať peniaze len za tie 3 mesiace, ktoré si nevykonával túto živnosť? Ak je to tak , tak sa mýliš. Keď bude kontrola aj neskôr ako po 2 rokoch budeš musieť- ak to teraz nerobíš preukázať, kde si peniaze minul a ak to bude v rozpore s podnikateľským zámerom majú nárok žiadať vrátenie dotácie
resp. tej časti dotácie, ktorá nebola využitá v súlade s pod. zámerom.
veronikasad
18.01.14,12:03
Na aký predmet podnikania si dostal príspevok a na aký si ho čerpal ? Mal si z tohto predmetu podnikania príjmy ?
Moja SRO
18.01.14,15:27
postačuje ti nový predmet podnikania len doplniť, nemusíš kvôli tomu tie existujúce predmety podnikania rušiť alebo pozastavovať
Filip158
18.01.14,17:46
Táto nová porada je tak absolútne neprehľadná, že ja čo si o sebe myslím, že som v tejto oblasti zdatný nedokážem nájsť ako napíšem odpoveď na túto tému celkovo a nie na samostatné príspevky.

Takže naspäť k téme. Ďakujem Vám za rady, ale toto všetko ovládam a viem.

Pýtal som sa na jasnú otázku, či si môžem samotné činnosti zmazať, najlepšie pozastaviť.
Proste ja potrebujem mať pri aktuálnom výpise, že jediná činnosť ktorú vykonávam je sprostredkovanie.
Za ďalšie, príspevok som minul v súlade s plánom a to, že to doplatím ma nezaujíma, tak prosím neriešte aby som vydržal 3 mesiace atď.

Takže ešte raz. Je možné samotné činnosti podnikania pozastaviť? Alebo sa dajú len zrušiť a potom nanovo zakladať?
avalik
18.01.14,17:59
dole na stranke mas navod - toto je otazka, predsa ak vies odpoved nepotrebujes sa pytat, ci?
Katy a R
18.01.14,17:59
Neviem aký je v tom problém. Normálne ukončíš zivnosť (teda tie tri čo píšeš) - resp môžeš pozastaviť?? A založíš si iba tú novú - jednu (dúfam, že nemyslíš sprostredkovanie peňažných produktov - to totiž živnosť nie je !)
- prečo to chceš tak robiť tiež nemchápem - ale čo už (asi máš dôvod) ??
Moja SRO
18.01.14,18:00
Mozes jednotlive predmety pozastavit na min. 6 mesiacov a max. 3 roky alebo ich uplne zrusit.
avalik
18.01.14,18:02
O pozastaveni zivnosti a zaniku zivnostenskeho opravnenia sa pise v Zivnostenskom zakone.
Filip158
18.01.14,18:04
Táto nová porada je tak absolútne neprehľadná, že ja čo si o sebe myslím, že som v tejto oblasti zdatný nedokážem nájsť ako napíšem odpoveď na túto tému celkovo a nie na samostatné príspevky.

Takže naspäť k téme. Ďakujem Vám za rady, ale toto všetko ovládam a viem.

Pýtal som sa na jasnú otázku, či si môžem samotné činnosti zmazať, najlepšie pozastaviť.
Proste ja potrebujem mať pri aktuálnom výpise, že jediná činnosť ktorú vykonávam je sprostredkovanie.
Za ďalšie, príspevok som minul v súlade s plánom a to, že to doplatím ma nezaujíma, tak prosím neriešte aby som vydržal 3 mesiace atď.

Takže ešte raz. Je možné samotné činnosti podnikania pozastaviť? Alebo sa dajú len zrušiť a potom nanovo zakladať?
Filip158
18.01.14,18:15
Táto nová porada je tak absolútne neprehľadná, že ja čo si o sebe myslím, že som v tejto oblasti zdatný nedokážem nájsť ako napíšem odpoveď na túto tému celkovo a nie na samostatné príspevky.

Takže naspäť k téme. Ďakujem Vám za rady, ale toto všetko ovládam a viem.

Pýtal som sa na jasnú otázku, či si môžem samotné činnosti zmazať, najlepšie pozastaviť.
Proste ja potrebujem mať pri aktuálnom výpise, že jediná činnosť ktorú vykonávam je sprostredkovanie.
Za ďalšie, príspevok som minul v súlade s plánom a to, že to doplatím ma nezaujíma, tak prosím neriešte aby som vydržal 3 mesiace atď.

Takže ešte raz. Je možné samotné činnosti podnikania pozastaviť? Alebo sa dajú len zrušiť a potom nanovo zakladať?
avalik
18.01.14,18:18
naco pridavas duplovany komentar?
Žabinka
18.01.14,18:23
Lusssy
18.01.14,18:40
odpoveď na otázku je, áno dajú sa vymazať, môžeš ísť osobne na registrový súd alebo živnostenský úrad podať žiadosť o zmenu alebo sa to môže spraviť elektronicky cez niekoho, kto má zaručený elektronický podpis, v tom prípade to máš za polovicu... pozastaviť sa nedajú, iba samotná živnosť sa dá pozastaviť... po vymazaní sa dajú potom znovu doradiť späť... a odpoveď, ktorú nežiadaš je, že čokoľvek máš v činnostiach na výpise nemá vplyv na podnikanie i keď tie činnosti nevykonávaš, v preklade, môžeš tam mať aj máriu magdalénu, hocikomu to môže byť jedno, hlavne, že tam je to, čo aktuálne robíš, lebo to tam musí byť... spravidla platí, že čím viac činností máš v živnosti, tým lepšie lebo môžeš flexibilnejšie reagovať na príležitosti v podnikaní, ktoré sa ti naskytnú... keď by ti niekto ponúkol dobrý kšeft a ty by si si zrovna tú činnosť vymazal, musel by si čakať kým ti ju tam znovu zapíšu aby si v tom smere mohol robiť biznis
Filip158
20.01.14,08:13
Žabinka, ďakujem ti za jedinú vecnú odpoveď, toto mi pomohlo.