adra22
19.01.14,08:56
Chcela by som sa opýtať v roku 2013 spoločník splatil neuhradené straty za minulé roky. V roku 2013 mu vychádza základ dane. Má nárok na umorovanie danovej straty? Ak ked účtovná strata bola splatená? Myslím si že ano ale nenašla som materiály k takemuto prípadu. Viete mi prosím poradiť? Ďakujem
a_je_to
19.01.14,11:15
Strata v podnikaní má svoj účtovný rozmer a režim vykazovania aj umorovania podľa účtovných predpisov. A rovnako daňový rozmer a režim, ktorý je odlišný. Nemožno si ich pravidlá navzájom zamieňať a pliesť. Ak mal subjekt účtovné straty a chýbali mu peniaze na vytvorenie zisku v ďalšom roku, tak je dobre, že účtovnú stratu uhradil a účtovne vysporiadal vkladom - hotovými peniazmi. Daňová strata má nezávislý režim, ktorý neprechádza účtovníctvom, ale iba v tlačive daňového priznania. Zober si ho v predstihu a skúšaj ho ceruzkou vyplniť podľa poučenia. Možnože budeš viaceré sumy opakovane gumovať a prepisovať, kým ti vyjde niečo logické, ale naučíš sa a pochopíš. Ak nie ... tak ešte je tu Porada, ale už na konkrétnejšie problémy.
adra22
19.01.14,17:48
Takže som správne z vašej odpovede pochopila že učtovná strata a jej splatenie nemá nič spoločné s daňovou stratou? A tu môžem teda umorovať?
Žabinka
19.01.14,18:41
daňovú stratu umoruješ v DP do výšky základu dane-tabuľka D.. Za rok 2013 ešte podľa starých pravidiel, za r.2014 je už zmena..
adra22
19.01.14,20:00
Dakujem ano zmenu som citala.