erejzr
19.01.14,18:46
Zdravím všetkých. Nedávno som sa dozvedel, že je možné ročne zarobiť niekoľko tisíc eur (niečo cez 2000?) bez toho, aby bolo nutné vôbec podávať daňové priznanie. Je to pravda ?

Ak áno, dá sa to popri vedení s.r.o.čky ?

Pôjde o poskytovanie služieb, na ktoré zákazníci vo väčšine prípadov nepotrebujú faktúry. V prípade, že je môj predpoklad správny, chcem situáciu využiť na poskytovanie služieb za VÝRAZNE nižšie ceny, ako konkurencia, aby som vybudoval meno s.r.o.čke. V momente, ako dosiahnem legálnu hranicu ako fyzická osoba, budem pokračovať ako s.r.o.čka.

Je niečo takéto možné ? Viete ma niekto odkázať, kde by som sa dočítal viac ?
veronikasad
19.01.14,17:49
V tvojom prípade pôjde o podnikanie, na ktoré musíš mať živnostenské oprávnenie. Ak nemáš žiadny iný zdanitelný príjem (napr. zo zamestnania), tak DP nemusíš podať ak tvoj ročný zdanitelný príjem z tejto činnosti nepresiahne 1/2 ročnej nezdanitelnej časti základu dane.
erejzr
19.01.14,18:54
Ďakujem za odpoveď, mám však pár nejasností.

a) koľko je nezdaniteľná časť základu dane ?
b) živnostenské oprávnenie, aj keď mám kvôli tomu s.r.očku ??

Asi sme sa nepochopili - ja chcem prvých pár mesiacov vykonávať tú činnosť len čiastočne... a za mravenčie peniaze. Asi bude na mieste spomenúť, že som študent a v máji sa chystám dokončiť školu. Je možné do mája fungovať takto ? Ten zárobok bude fakt smiešny... skôr niečo ako prax za vreckové. Musím aj kvôli tomuto viesť účtovníctvo a pod. ?? Bude tých pár desiatok eur na mojom účte niekomu tak strašne vadiť ?
avalik
19.01.14,19:07
§ 2

Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.

- nie je tam výnimka pre študentov

- sro je samostatný právny subjekt - čiže to nie si ty - máš tam len obchodný podiel

- ak teda sro má potrebné živnostenské oprávnenie, sro môže poskytovať dané služby ... nespoliehaj sa na to, že zákazník nepotrebuje faktúry ... v zmysle zákona o ochrane spotrebiteľov si povinný zákazníkovi vydať doklad, ktorý spĺňa zákonom stanovené služby

- dávam ti do pozornosti aj § 251 Neoprávnené podnikanie Trestného zákona (v prípade, že sa chystáš poskytovať služby ako FO bez živnostenského oprávnenia)

takže záver: nešpekuluj ak máš sro, podnikaj v súlade so zákonom
KEJKA
19.01.14,19:35
výrazne nižšie ceny môžeš dávať aj v rámci s.r.o.
erejzr
19.01.14,19:49
Čo znamená "sústavná činnosť" ? Tých pár mesiacov sa pod to ráta ?

Samozrejme, že podnikám v súlade so zákonom. Inak by som sa nepýtal.
S.r.o.-čka potrebné živnosti má. A že ich nie je málo.

Ja sa nesnažím silou-mocou prelstiť zákon.
Chcem vedieť, či je v tomto štáte možné DOČASNE, pár mesiacov vykonávať ČASŤ mojej profesie za zisky, ktoré by sa pokojne zmestili do hranice ŽIVOTNÉHO minima ??? Alebo ma bude niekto naháňať za tých pár eur, čo si popri štúdiu privyrobím ?? Sorry, príde mi to absurdné.
erejzr
19.01.14,19:50
O nižšie ceny ide až v druhom rade. Viď. opísaná situácia vyššie a nižšie.
avalik
19.01.14,20:06
sústavne = opakovane ... píšeš že chceš "vykonávať", to znamená opakovane vykonať, čiže ide o tvoj úmysel sústavnej činnosti
ivka70
19.01.14,20:37
A od maja pojdes na Urad prace? Uz ti tu napisali, ze sa scituje cely prijem, teda aj ten z pripadneho zamestnania neskor ...cize chystas sa potom po statniciach ostat doma an emat ziadny dalsi prijem???
ivka70
19.01.14,20:38
Inak, googe a nezdaniteľná časť základu dane 2014 hovori co?