MarselT2
19.01.14,22:08
moze zdruzenie najomnikov na zaklade nejakej domovej schodze zakazat majitelovi psa pouzivat vytah v bloku, je to jediny vytah ktory tam je... majitel psa ma v prenajme byt na osmom poschodi...
kopretinka
19.01.14,21:11
a to ako chcú vykonať ten zákaz? že mu povedia,že zakazujeme ti?
MarselT2
19.01.14,21:38
na nastenku v brane vycapili nejake uznesenie zo schodze a tam je okrem ineho aj ten zakaz...stale ked ma stretnu tak maju nejake poznamky a pod. ide v podstate o 2 az 3 zakomplexovane stare panie ktore asi nemaju co robit tak sa staraju o vsetko naokolo. neviem ako to na schodzi presadili, lebo vascina obyvatelov ma radost ked ma stretnu vo zo psom... psik je stredne velky, nekonfliktny stara sa viac o seba ako o inych...zaujimalo by ma ci z pravneho hladiska existuje moznost zakazat niekomu pouzivat vytah...
kopretinka
19.01.14,21:46
nie,nemôžu ti zakázať používať výťah....to je smiešne....keď ho budeš aj naďalej používať,tak čo,dajú ti pokutu? :D
A vôbec,ty si len podnájomník,tebe nemôžu nič.Ak chcú niečo riešiť,tak jedine s majiteľom bytu.
avalik
19.01.14,21:48
nemozu ta obmedzovat v uzivani vlastnickych prav, mas pravo pouzivat vytah tak isto ako ini obyvatelia domu

§ 12

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome a osoby, ktoré s ním žijú v domácnosti,14) majú právo užívať byt alebo nebytový priestor v dome, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, príslušenstvo a pozemok, ktorých užívanie je spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru v dome, a priľahlý pozemok.
nunenko
20.01.14,07:50
Pes, asi nebude člen domácnosti. Ak zakážu vstup do výťahu psom? Napríklad preto, že niekto, kto sa vozí výťahom je alergický na psa?
Ak majiteľov pes spôsobuje alergické reakcie inému užívateľovi výťahu? Kto by mal chodiť peši? ...hádam nie ten alergik.
mareko
20.01.14,07:55
Pes je v našich zákonoch braný ako vec, je to teda to isté, ako keby ti zakázali vstup do výťahu s trojuholníkovou taškou alebo iný nezmysel. Za výťah platíš všetky poplatky, máš právo ho používať. Nik ti to nemôže zakázať.
Emka Roman
20.01.14,07:58
to akože niektorý nemôže počkať 2-3 minúty ?
jslancik
20.01.14,07:59
v prvom rade si pozri svoju nájomnú zmluvu, či vôbec máš povoleného psa v byte.

V druhom rade sa majiteľa bytu popýtaj na zdôvodnenie tohto opatrenia. Ak on nič nevie, tak správcu, domovníka...

Možno si nám neprezradil, že vytáčaš susedov zavýjaním, alebo si zabúdaš na vychádzky zobrať rukavicu a sáčok, alebo vo výťahu ostala niekedy kôpka či mláčka. Alebo zacapkaná podlaha. Každá minca má dve strany. Bez vetra sa ani lístok nepohne

Ak máš čisté svedomie, tak napr. ber vo výťahu psa na ruky (alebo sa bojíš špinavých labiek?)
Emka Roman
20.01.14,08:01
Alebo by mohli skúsiť doúčtovať za psa jazdy naviac (pri rozúčtovaní spoločnej elektriny) :D - zo 69 bytov v troch padla takáto myšlienka
Chobot
20.01.14,08:04
Ostatní vlastníci nemôžu zakázať vstup do výťahu so psom. Jediný, kto ti môže psa zakázať je vlastník bytu, ktorý ti ho prenajíma. Ten si môže určiť podmienky nájmu. Ak ti on dovolí mať v byte psa, môžeš s ním chodiť v dome aj vo výťahu - samozrejme, ak nebudeš znečisťovať spoločné priestory (exkrementami a zablatenými labami).
evuš
20.01.14,08:15
V niečom súhlasím - treba si pozrieť nájomnú zmluvu, či je dovolené chovať psa......
Taktiež, že sa má v prípade nehody po psíkovi upratať...
Ale zakazovať, aby pes nesmel do výťahu je podľa mňa od ostatných hlúpe a sebecké....to potom nech výťahom nechodí nikto, kto ide na návštevu a pod....veď i tí mávajú znečistené topánky..a mnohokrát sú to skôr ľudia ako zvieratá, čo robia po schodoch a výťahoch neporiadok....
nunenko
20.01.14,08:16
...podľa tvojej logiky, mi nemôžu zakázať vstup so psom ani do kina, obchodu? Veď je to akoby mi zakázali vstup s trojuholníkovou taškou.
kopretinka
20.01.14,08:16
nunenko,nezakazuje sa vstup do výťahu fajčiarom,ktorý smrdia ako odpad a ešte vo výťahu aj fajčia a nechávajú tam špaky.Ja som alergická na cigaretový dym.To mám zakázať polovičke obyvateľov používať výťah???
nunenko
20.01.14,08:19
Fajčiar je žiaľ užívateľ, pes nie. Mne psy nevadia, ani keby sami chodili výťahom, vžívam sa len do kože toho, čo je alergický, a bude prskať aj na druhý deň, ak bol vo výťahu pes.
jslancik
20.01.14,08:22
OK, ale taká domová schôdza je mocný nástroj. odhlasovať si môžu kadečo... čo sa ostatným nepáči. U nás napr. odhlasovali, že kľúčik od sušiarne má domovníčka a jej zástupkyňa. A oni ich požičiavajú, kto potrebuje. Chodili tam "úchyli" a zlodeji.

Ťažko povedať, chcelo by to poznať okolnosti. Jedna strana povie iba jeden pohľad. Možno zajtra tu bude téma "čo so psom, po ktorom ostáva v spoločných priestoroch špina a smrad" Ťažko môžeme OBJEKTÍVNE odpovedať, keď nepoznáme druhú stránku veci. Môžeme ho poľutovať, pomojkať, povzbudiť, ale možno je pravda úplne inde...

Každopádne, dodržiavanie tohoto nariadenia bude ťažké vymáhať. Ak má všetko s majiteľom doriešené, môžu mu fúkať... Resp. robiť nepríjemnosti.
mareko
20.01.14,08:25
Iba s tým rozdielom, že pravdepodobne nie si spoluvlastníkom kina a obchodu.
evuš
20.01.14,08:29
...áno, súhlasím...a o tom to je !!!
...zase iba o nás ľuďoch...ale mali by sme sa snažiť byť k sebe ohľaduplní a zodpovední všetci rovnako..
nunenko
20.01.14,08:30
predpokladám, že za ZÁKAZOM je hlúposť ľudí čo ho odhlasovali. Isto im vadí, že ten čo má psa minie veľa elektriny, kedže ide psa venčiť viackrát za deň.
..sme národ jednoduchý , a tak na schôdzach sa odhlasuje aj totálny nezmysel.
marjankaj
20.01.14,08:34
No samozrejme výťahom pôjde ten alergik.
A slepec so psom nech pekne šlape po schodoch.:eek:
kopretinka
20.01.14,08:35
ja som reagovala na ten výťah........a čo sa týka kina a obchodu,to len tu,vo "východnom bloku" sú také zákazy,na "západe" ťa pustia so psom aj do reštaurácie....chvalabohu,aj u nás sú už podnikatelia,ktorí si uvedomili,že je veľa psíčkarov,a je to veľké množstvo zákazníkov,ktorí mu donesú do tej reštaurácie alebo obchodu peniaze a dokonca psíkom ponúkajú bezplatne občerstvenie....
nunenko
20.01.14,08:37
...veď teraz si to vysvetlil. Spoluvlastníci sa zákonnou cestou dohodnú a vycapia zákaz, tak ako v kine či obchode.
Ani spoluvlastníkov pes (kina či obchodu), nemôže do kina či obchodu.
Riešenie je ako vo vlaku, môžeš so psom, ale za polovičný lístok.
kopretinka
20.01.14,08:40
oni ani nie sú vlastníci,sú nájomcovia......
nunenko
20.01.14,08:49
Otázka stojí či na to má právo "združenie nájomníkov" . Odpopveď : NIE.
Ale kedže zrejme nájomník so psom nechápe, kto vycapil na nástenku uznesenie, nechápe práva a povinnosti vlastníkov v bytovom dome, spôsob ich rozhodovania...
Ak sa právoplatne rozhodli ich vôľu môže zmeniť len súd.
marjankaj
20.01.14,09:22
A ak to nebude rešpektovať, tak ho dáš zatvoriť? Alebo mu dáš pokutu aspoň 1000 €? Podľa akého zákona?
jslancik
20.01.14,09:28
hm, poznám bytovky, kde môžu vlastníci predať neprispôsobivému obyvateľovi byt. za určitých okolností, a je to veľmi zjednodušene napísané.

Ak ich bude ignorovať, tak nabudúce si odhlasujú niečo, čo sa bude dať skontrolovať a zaviesť do praxe. napr. extra platby pre majiteľov domácich zvierat... alebo mu niekto na "vychádzkovú trasu" pohodí nejakú "maškrtu". A zas si to odnesie nevinný pes, nie jeho majiteľ....
marjankaj
20.01.14,09:31
Alebo si odsúhlasia, že nebudú platiť dane?
kopretinka
20.01.14,09:33
""Otázka stojí či na to má právo "združenie nájomníkov" . Odpopveď : NIE.
Ale kedže zrejme nájomník so psom nechápe, kto vycapil na nástenku uznesenie, nechápe práva a povinnosti vlastníkov v bytovom dome, spôsob ich rozhodovania...
Ak sa právoplatne rozhodli ich vôľu môže zmeniť len súd. ""
Nepleť dokopy nájomníkov a majiteľov.Nájomníci mu môžu akurát tak fúkať práškový cukor.
"extra platby pre majiteľov domácich zvierat..." nemôžu odhlasovať nájomníci. A majitelia tiež nie.
alaya1
20.01.14,09:34
Urcite to zakazat nemozu, ak pes vyznecistuje vytah. tak potom nech vytahom nechodi nik, ved clovek ma vacsie slapaje, ako pes. To su uz ludia dnes, blbci na entu A to ako chcu praktizovat?: ze bude niekto strazit vytah cely den? Ake sankcie hrozia, ak pouzijes vytah? Blbost.
nunenko
20.01.14,09:40
Nie som zástanca toho, že vlastníci si môžu odhlasovať čo chcú. Isto si môžu odhlasovať, že nebudú platiť daň, čo neznamená že ju nezaplatia a aj s úrokom.
Tu nastal stav, že už je odhlasované. Pravidlá sú dané, a prehlasovaný vlastník sa môže obrátiť na súd..
Čo hrozí za nerešpektovanie uznesenia, ako postihnúť neprispôsobivého? Majú právo vlastníi dohodnúť si podmienky spolunažívania?
nika.sum
20.01.14,09:42
tak to by sa v nasom vchode usetrilo, mame 16 bytov a z toho ma 10 bytov psa (z tych siestich co psa nemame sme dva byty na 1.posch.) :D
nunenko
20.01.14,09:49
ani nie, kedže takto by sa dala rozpočítať len časť nákladu na el energiu spotrebovanú výťahom, čo pri nových výťahoch je zanedbateľná položka.
Koľko platíte za výťah? Podľa osobomesiacov?
marjankaj
20.01.14,09:52
Mali by platiť aj podľa psomesiacov.:---
kopretinka
20.01.14,09:54
nunenko,oni nie sú MAJITELIA..........
alaya1
20.01.14,09:54
ako usetris? ved pes nechodi vo vytahu sam? Musi s nim clovek ist.
marjankaj
20.01.14,09:55
No veď napíš, ako by si ho postihol, aby si pritom neprišiel do konfliktu so zákonom.
nunenko
20.01.14,10:04
ak máš psa, vykonávaš viac jázd výťahom, ako priemer iných užívateľov..
Venčiť, venčiť, venčiť.
nika.sum
20.01.14,10:07
ja som to brala ironicky, keby nemohli chodit ti co maju psa so psom vytahom - co naozaj je dost vela krat denne pri tom mnozstve susedov co maju psa a ti co byvame na prvom, tiez vytah nepouzivame - mame stary vytah - tak by sme dost elektriny usetrili), ale bola to len ironia ludia...jasne ze nemozeme zakazat ludom pouzivat vytah pretoze idu so psom...
nika.sum
20.01.14,10:08
:-D
alaya1
20.01.14,10:09
nunenko nesuhlasim s tym, ja psa mam, venci sa 3 krat denne, v lete 4 krat, ale myslim, ze ludia aj viac pouzivaju vytah a nehovoriac o detoch, ked su doma a czudzich ludoch-navstevach. myslim, ze toto sa da relevantne riesit len pomocou nejakej cipovej karty, kde by sa to zaznamenalo a podla toho platilo.
nunenko
20.01.14,10:32
Ja to chápem, ale sme národ hlupákov, a tí sú ako stádo. aj pri hlasovaní o nezmysle.
Argument, že inde zasa sa vozia deti? No, čo keď inde aj deti a aj pes?
A samotárka babka 80 ročná na prízemí platí tak isto ako ten s deťmi a psom?
Je babka povinná dotovať chovanie psov a detí?
kopretinka
20.01.14,10:37
nie,ale je povinná dotovať spoločné zariadenie domu.
alaya1
20.01.14,10:37
babka na prizemi neplati tolko, ako ini na poschodiach.
a ja, napr. na 3. spotrebujem ovela menej elektirckej en. aj so psom, ako niekto na 12 poschodi. pisem, ze toto nikdy nebude objektivne, ak nebudu tie cipove katry.
jslancik
20.01.14,10:44
to by bolo dobre aj zo zdravotného hľadiska. Už vidím tie šetrné babky (a iných šetriacich exotov :)), ako chodia radšej po schodoch, len aby mali čo najmenej jázd výťahom a platili o 10€ menej za rok.
nika.sum
20.01.14,10:44
my mame dilina suseda a ten vzdy, ked ma vypite (neviem ci len vtedy) hoci ide peso z 1.posch. tak vzdy privola vytah, dokonca, kym nebolo svetlo na senzory, tak aj to zapinal hoci svietilo slnko na chodbe...
felix1
20.01.14,11:01
Elektronicky / cip pouzivany na vchodovu branu sa da pouzit aj ako spustac vytahu a register jazd. Na konci roka si to rozuctujete podla dohodnuteho kluca . Mozno sa aj na Slovensku ludia naucia dohodnut a nielen parazitovat na susedoch :)
Chobot
20.01.14,11:19
Narazíš na ďalšie problémy:
- budeš účtovať za jazdu obyvateľovi z 2. poschodia rovnako ako niekomu za jazdu na 8. poschodie?
- ako zohľadníš skutočnosť, či výťah príde na 2. poschodie z 8. poschodia alebo z prízemia?
- čo bude v prípade, ak nastúpi viac ľudí? Kto si zoberie jazdu na seba? Alebo počkajú a budú chodiť po jednom vo výťahu? Každý na svoje poschodie? (miesto jednej jazdy budete mať 3 jazdy).
- Kto bude robiť sledovanie a rozúčtovanie? Správca to zadarmo robiť nebude.
- Potrebujete na to zainvestovať do výťahu čítačku, čo je náklad do 1000 EUR. Vráti sa táto investícia? Určite nie, lebo rozpočítaním nič neušetríte, náklady zostanú rovnaké, ak nie vyššie.

Takže teoreticky by to išlo, ale do akých detailov pri tom chceš ísť?

Nenazval by som súčasný spôsob rozúčtovania ako parazitovanie. Každý má k dispozícii výťah a môže ho používať toľko, koľko potrebuje. Nikto nezíska nič navyše, ak sa bude voziť celý deň výťahom, len zvýši priemerné náklady na prevádzku - teda spoločnú elektrinu.

Náklady na údržbu a revízie sú tak či tak fixné a sú určené spoluvlastníckym podielom. Takže tam nie je možné uplatniť rozpočítanie podľa jázd.
nunenko
20.01.14,11:38
nie,ale je povinná dotovať spoločné zariadenie domu, To súhlasím, s tým nespraví nič.
i KEĎ PREDAJNÁ HODNOTA JEJ BYTU SA VÝŤAHOM VERU NEZVýšI.
Ale ak sa rozúčtováva elektrina spotrebovaná výťahom, tak to je povinná len do miery využívania spoločného zariadenia, teda by asi mala platiť adekvátne menej, ALEBO VŠETCI PODĽA SPOLUVLASTNíCKEHO PODIELU, ALEBO PODĽA SKUTOčNEJ MIERY, NIE OD BUKA DO BUKA. a TO LEN PRETO, žE SA VLASTNíCI ROZHODNÚ, HOCI SAMI NETUšIA O čOM.
nunenko
20.01.14,11:42
nenazval by som súčasný spôsob rozúčtovania ako parazitovanie.
AKý JE TO súčasný SPôSOB?
Chobot
20.01.14,11:51
Bežne sa náklady na výťah (elektrinu) rozpočítavajú podľa osobomesiacov. Zatiaľ je to najspravodlivejší a najjednoduchší spôsob rozúčtovania.
MarselT2
20.01.14,11:51
1. psa mam povoleneho v najomnej zmluve

2.zdovodnenie bolo ze vo vytahu je spina (ktoru som ja nikdy nevidel, v bloku je viac psov, este som nepocul aby sa pes vyprazdnil vo vytahu), plocha styroch psich labiek je ovela mensia ako plocha dvoch topanok, to znamena ovela menej spiny zo psa ako z cloveka

3.som veterinarny lekar, pes je kazdy den so mnou v praci, sam doma je max 3 - 4 hodiny mesacne alebo je s nim moja priatelka, nezavyjal ani v predchadzajucom bydlisku...nik sa tam na nic nestazoval...

4.brat psa na ruky vo vytahu je absurdne...hlavne ked mam na pleci NB a tasku z nakupom v ruke :)))

dakujem za zaujimavu debatu, za vsetky prispevky odpoved na moju otazku uz poznam...
jslancik
20.01.14,11:55
Ďakujeme za objasnenie okolností. V tomto prípade by si nemal mať žiadny strach. Nech si hovoria spoluobyvatelia, čo len chcú. Nemajú na teba páky. Správaj sa naďalej slušne a veľa sťastia.
nunenko
20.01.14,12:26
Aha, náklad na eklektrinu sa však skladá aj z fixnej časti- poplatok za rezervovanú kapacitu, poplatok za odberné miesto.
Ako tento náklad súvisí s osobomesiacmi?
Náklad na elektrinu pre výťah sa nedá rozpočítať spravodlivo. Ani na osobomesiace, ani podľa vôli vlastníkov. Neexistuje menej spravodlivo, viac spravodlivo, iba spravodlivo a nespravodlivo.
Existuje ešte spôsob, jednoznačný, a to podľa spoluvlastníckeho podielu.
Ne je spravodlivý, ale je transparentný. Tak isto od bytu každý rovnako. Nie je spravodlivý, ale je transparentný.
Osobpmesiace ani právne neexistujú, a ich určenie je nejednoznačné.
felix1
30.01.14,22:22
Je to na vlastnikoch ako budu uctotovat - rozpocitavat naklady na pravadzku a udrzbu vytahu. Z technickeho hladiska sa da uctovat podla poctu jazd, prevozenej drahy alebo aj s koeficientom hmotnosti prepravovanych osob. Ze ich to bude star o x% viac ako spotrebovana energia je nepodstarne ak je to spravodlivo zuctovane :)
sito
30.01.14,22:32
Keď má každý osobný byt, nemohol by mať každý aj individuálny výťah? Ako vodomery, niektorí individualisti to tak vidia v bytových domoch. A je jedno kto tu vodu pije, či človek a či pes.
sito
30.01.14,22:40
Tak toto je klasika, téma plná humorného chápania. Neriešiteľná, spravodlivo. Tak len podľa dohody v konkrétnom dome. Ale čo to môžu byť za lúdia? Isto nie priatelia, najlepší pre psa.

Ako podnájomník, ak mu to vlastník bytu nedovolí, nemôže mať v byte psa. Ak áno, ostatní môžu len štekať, ak pes nešteká, len sa vo výťahu vozí, že nie sám?

Aj taký prípad poznám, že nájomník si dal do bytu akvárium, veľké akvárium a po čase sa v rohoch objavila pleseň. Buď sa musel odstrániť nájomník, alebo nájomník akvárium. Čo myslíte, ako to dopadlo?
felix1
30.01.14,23:20
Dobry napad mat osobny vytah, ale je potrebne sa na tom dohodnut pred vystavbov bytoveho objektu . Potom je jedno ci si vytah spusti vycviceny pes s cipom na obojku kracajuci na prechadzku, alebo jeho pan s cipom ale bez obojku :)
Chobot
31.01.14,00:23
Tipujem, že odišiel nájomník aj s akvarkom.
sito
03.02.14,19:02
Tibor, tipovaním by si sa na vilu nezmohol ako, minister, kedysi.

Pleseň v horných rohoch, nezakrytých, to ako parohy dvanastoráka, bije do očí.

Vlastník vošiel do bytu a videl, nájomníci videli, že vlastník vidí. O mesiac už vlastník nevidel, čo videl, zalíčili. Vlastník sa išiel pozrieť ako, a vtedy ho uvidel. Povedal, aha, tu je príčina a prečo. O ďalší mesiac, ani do bytu nevošiel, vlastník, už ho videl na chodbe. Po ďalšom, vošiel vlastník do bytu a videl, ale bolo šesť - krát menšie a na opačnej strane miestnosti, nie pri radiátory. Po šiestich mesiacoch ho je stále vidieť. Pleseň, pleseň nie, možno drieme a čaká na svoju príležitosť.

U nás tiež na siedmom podlaží, rohový byt, akvarista, viac ich mal, ale ich obsah spolu skoro 2 m3 ako obývaciu stenu. Tiež plesnivel byt. Predal, ten kto kúpil sa plesne zbavil, až keď sa dom zateplil.
sito
03.02.14,19:11
V piatok vyšla na svet Pravda. V nej aj tá užitočná, ktorá radí.

Otázka:

Na zhromaždení vlastníkov bytov sa schválilo ustanovenie, že každý majiteľ psa bude v dome platiť za psa ako za osobu (zálohový predpis) Zo 65 vlastníkov sa zúčastnilo 20, ustanovenie schválilo 18 z nich. Ako majú majitelia psov postupovať? Pes predsa nie je osoba a zálohový sa vydáva len na osobu.

Pokiaľ ja viem, tak mesačný predpis za užívanie bytu sa stanovuje na byt, nie na osobu.

Čo myslíte, čo užitočné poradila užitočná pravda?