Pocahontas85
20.01.14,07:57
Dobry den, potrebovala by som este rady k rocnemu zuctovaniu. Budem ho robit prvy rok a neviem si rady s niekolkymi pripadmi.
1) Zamestnanec ktory nemal trvaly pobyt na SVK do polovice augusta a od septembra je zamestnany u nas. Co s tym obdobim ked nebol obcanom SVK?
2) Zamestnanec mal januar, februat PN v cechach a od marca poberal na slovensku podporu pol roka. A od septembra je nasim zamestnancom.
Prosim vas ako tymto urobim rocne zuctovanie?
Dakujem
Zuzanka_ba
21.01.14,19:16
1) Zamestnanec do polky augusta nebol občanom SR, alebo bol občanom ale mal trvalý pobyt inde? Podstatné je aké mal príjmy? Ak mal v zahraničí kde predtým bol, tak mu treba vystaviť potvrdenie o príjmoch FO, a mal by sám podať DP typ A.
2) PN nie je zdaniteľný príjem, teda aspoň tá vyplácaná z našej SP, tak predpokladám že ani PN z ČR sa nepriznáva. Takisto dávky v nezamestnanosti sa nezdaňujú a nie je potrebné toto prikladať k DP. Takže RZD v tomto prípade nevidím dôvod neurobiť, a myslím že NČZD má tento zamestnanec nárok na sumu na celý rok.
ivka70
21.01.14,19:19
1) taky zamestnanec podava danove priznanie v state, kde je danovym rezidentom.
Ak do septembra zil v inej krajine, je vysoko pravdepodobne, ze je danovym rezidentom tej krajiny.
Tomu RZD nerobis, len mu davas potvrdenie k DP.
2) Robis riadne RZD, nemocenske davky ani podpora v nezamestnanosti nie su zdanitelne, uplatnujes mu nezdanitelnu cast zakladu dane za cely rok.
Pocahontas85
23.01.14,06:44
Dakujem Vam pekne zienky :) ten prvy je mi jasny a tomu druhemu uplatnim celu nezdanitelnu cast a treba si od neho vypytat aj nejake potvrdenie ze bol na urade evidovany? A treba aj nejake potvrdenie s ciech ze bol tie dva mesiace na pn? Ide mi o to aby to mal vsetko dolozene keby mi prisla kontrola. :)
ivka70
23.01.14,07:54
nepotrebujes potvrdenie z UP
k RZD potrebujes len udaje o zdanitelnom prijme ...ten mal iba zo zamestnania
Pocahontas85
24.01.14,07:33
Ivka este k tomu prvemu sa chcem ujistit, cize ked bol do septembra obcanom Rumunska tak DP podava tam s tym ze ja mu vystavim len potvrdenie o zdanitelnych prijmoch? Spravne?