Rubrika
20.01.14,07:54
Na našej základnej škole učiteľka biológie vyžaduje od detí, piatakov, aby na každú hodinu vedeli novú látku + 3 látky dozadu. Vysvetlila mi to tým, že keby jej prišla inšpekcia na hodinu, inšpekcia môže dať deťom test, a to z novej látky a tých 3 predošlých látok. Kde by som si to mohla overiť či je to pravda?
Andy Kralik
20.01.14,07:10
Pochopil som dobre?
Učiteľka chce od detí aby sa učili a aspoň 3 vyučovacie hodiny si to pamätali?
No úplná katastrofa..
Systém učiteľky nie je zlý. Ak sa niekto niečo naučí a aspoň 3 krát si to aj aktívne zopakuje, má šancu si niečo zapamätať trvácnejšie..
Rubrika
20.01.14,07:25
Biológiu majú raz do týždňa. a na každú hodinu musia vedieť novú látku a 3 predošlé látky. no hrúza. dobre si pochopil.
jslancik
20.01.14,07:46
na rozumnú otázku rozumná odpoveď. Prepáč, ale kto si, že sa dovolíš učiteľky pýtať, prečo núti tvoje dieťa UČIŤ SA? Keď bude v maturitnom ročníku, tak sa budeš pýtať, prečo musí ovládať učivo Z CELÝCH 4 ROKOV?

neviem, mám pocit, že buď to berieš moc vážne, alebo naopak... Nemusí to vedieť naspamäť, ale musí mať prehľad.
veronikasad
20.01.14,07:49
Aj to predchádzajúce učivo skúša ?
Chobot
20.01.14,07:55
Ale veď to je úplne logické a samozrejmé, že sa majú učiť novú látku. Snáď nechceš, aby sa neučili. To je základná škola, tento spôsob učenia je samozrejmýá. Až bude tvoje dieťa na vysokej škole, môže sa učiť systémom 3 dni pred skúškou. Ale na základke...

A ešte chceš preverovať učiteľku? Nezávisle od inšpekcie môže od detí vyžadovať vedieť látku. Ak sa ti zdá, že od nich vyžaduje veľa, pozri si priložené dokumenty - sú to učebné osnovy pre biológiu pre 5. ročník. Podľa nich by ešte mali v priebehu roku urobiť 2 pozorovania a vypracovať správu a môžu dostať za úlohu vypracovať 1 projekt.
Chobot
20.01.14,07:58
Pokiaľ si pamätám, tak na základnej škole bola štruktúra vyučovacej hodiny nasledovná:
- kontrola prítomnosti
- kontrola domácej úlohy (ak bola)
- skúšanie látky z minulej hodiny (vyskúšali sa 3-4 žiaci)
- prípadne miesto skúšania bola písomka
- preberanie novej látky
- zadanie DÚ

Takže skoro na každej hodine sme preberali novú látku. Neviem prečo sa čuduješ, že na ďalšiu hodinu majú ovládať novú látku. A to, že skúša 3 látky dozadu len pomáha žiakom zapamätať si aj staršiu látku.
Rubrika
20.01.14,08:18
Ja nepíšem, aby sa neučili novú látku. To je samozrejmé.
evuš
20.01.14,08:21
Mám doma štvrtáka, musí vedieť novú látku + samozrejme aj to, čo sa už učili....keď zabudne, poopravím ho a znovu sa doučíme...veď píšu aj písomky aj z celého polroka !!!
kopretinka
20.01.14,08:21
HRôZA !!! Učiteľka chce,aby sa žiaci učili a ešte si to aj pamätali!!! :eek::eek::eek::eek::eek::eek:
Mali by si pamätať VŠETKO,nie len tri týždne dozadu!!!
Rubrika
20.01.14,08:22
Nečudujem sa, že na ďalšiu hodinu majú ovládať novú látku. Len sa mi zdá vedieť na každú hodinu aj 3 látky dozadu troch veľa.
Rubrika
20.01.14,08:26
Kto som? Rodič dieťaťa. Prečo by som si nemohla dovoliť pýtať sa učiteľky keď nechápem jej systému učenia? Pred rodičovským, ktoré sme mali, veľa rodičov chodilo za učiteľkami a pýtali sa ich na rôzne veci.
jslancik
20.01.14,08:27
ako som písal, takéto otázky dávajú dva druhy mamičiek - 1. primoc poctivé alebo 2. kašlúce na to - s "dokonalými" a "šikovnými" deťmi... Ak si tvoj príspevok prečíta tá prváv (ver tomu, že takých je), tak chúďa dieťa. iba ju to povzbudí v prehnaných požiadavkách na dieťa ohľadom učenia.
kopretinka
20.01.14,08:28
táto otázka mi skôr pripadá ako vtip...........
jslancik
20.01.14,08:28
nieže nechápeš, tam nie je čo nechápať. ty sa s tým nestotožňuješ. Posudzuješ, spochybňuješ. A to je podstatný rozdiel...
kopretinka
20.01.14,08:30
pre boha,ty môžeš tej učiteľke ruky bozkávať za to,že má takýto systém.je to dobré pre deti.
jslancik
20.01.14,08:30
veď to... kiežby bol. kiežby rodičia stáli ZA učiteľmi, a nie proti nim. Lebo to je najhoršie, čo môže byť, keď nie sú jednotní rodičia vo výchove a keď nie sú jednotní rodičia s učiteľmi.
Chobot
20.01.14,08:31
Rubrika, trochu ťa chápem - máš obavu, či od nich nechce veľa. Predpokladám, že informácie o učiteľke máš od svojho syna (či dcéry). Ja mám tiež syna, trochu väčšieho a podľa neho (tak ako nám to vždy referoval) boli učitelia nároční a straaašne veľa od nich chceli.

Myslím, že tie decká to trochu preháňajú a čakajú od rodičov súcit a pochopenie, ak náhodou dostanú horšiu známku.

Tvrdenia dieťaťa (a ak je to syn tak dvojnásobne) bez s rezervou. Tí učitelia nie sú takí strašní, ako ich deti vykresľujú.
jslancik
20.01.14,08:41
neviem ako ty, ale mnohí ľudia prišli na to, že dobrí učitelia nie sú tí, čo majú malé požiadavky. Najlepší sú tí s najvyššími požiadavkami. Samozrejme, máloktorí na to prišli počas štúdia. Väčšina pri maturitách, prípadne počas VŠ.

4 látky sú nič, veď je to učivo za mesiac. Nepíšu náhodou štvrťročné, polročné a koncoročné písomky? na tie sa ako pripravuje? snáď nie iba z poslednej látky? Má to podstatne ľahšie pri systéme ako má pani učiteľka.
buchač
20.01.14,09:21
Chobot (Dnes 09:58) Pokiaľ si pamätám, tak na základnej škole bola štruktúra vyučovacej hodiny nasledovná:
- kontrola prítomnosti
- skúšanie látky z minulej hodiny (vyskúšali sa 3-4 žiaci)
Nadviažem na vyššie uvedené od Chobota .
Stupeň trochu vyšší - princíp požiadaviek rovnaký .
Veľmi dobre si pamätám , že na strednej ( konkrétne predmet Slovenský jazyk a literatúra ) nás stihol náš profák - dokonca triedny vyskúšať všetkých . Skúšal nie iba 1 - 3 látky dozadu , vôbec mu nerobilo problém dať otázku aj zo starších ...
Trvalo mu to cca 15 - 20 minút a následne sa nová látka prebrala .
Zdôrazňujem , že profák bol neskutočne objektívny a nik a nikdy sa nesťažoval na jeho ohodnotenie - známkovanie ....

Podotýkam , že nás bolo v triede 40 kúskov ...
Andy Kralik
20.01.14,09:23
Byť na tvojom mieste by som učiteľke poďakoval. Systém má výborný a nielen že učí, ale aj naučí si pamätať. Ak si niečo 3x zopakuješ, máš šancu si niečo z toho zapamätať.

Ak je problém s tým zopakovať si 3 predchádzajúce hodiny, asi bude problém v systéme učenia. Aj ten sa treba naučiť a čím skôr tým lepšie.
alaya1
20.01.14,09:28
Ak sa dieta uci s porozumenim, nie iba memorovat text, tak nema problem si zapamatat suhrn uciva Snad tie vedomosti moze vyuzit pocas celeho zivota. Ci sa ma naucit len 1 latku a hned zabudnut? Naco sa potom uci? Nie preto, aby mal urcite zakladne vedomosti do svojho zivota,? Ak by sa jednalo o napr. matematiku, tak nauci sa delit do 20, na dalsej hodine do 100, ale to do 20 uz nemusi vediet? Ved kazde nove ucivo nadvazuje na to predosle. Drzim ucitelke prsty, je vidiet, ze je na vedomostiach deti zalezi.