veron-nika
20.01.14,09:43
Dobrý deň, prosím o radu...robím účtovníctvo manželovi SZČO, ktorý vykonáva práce v Nemecku. Ako je mi všetko jasné, že nesmie prekročiť 183 dní pokiaľ nechcem podávať DP v Nemecku. Príjem je tiež v poriadku, platíme daň v SR. Ide mi skôr o to, že kamarát, s ktorým tam tieto práce manžel vykonáva tvrdí, že musí mať vypracovaný nejaký prehľad/ročný výkaz, kde podľa mesiacov a následne potom dní, je treba rozpísať koľko hodín denne pracoval. Nemôžem také tlačivo nikde nájsť, je to treba? Daňový úrad to odomňa minulý rok nežiadal. Veď robím podrobné cestovné príkazy, ale nechcem to zanedbať, ak to treba. Vopred ďakujem za všetky rady.
Mila123
20.01.14,08:51
a neplatí v DE na posúdenie podania/ nepodania DP nie je rozhodujúci príjem tam dosiahnutý?
mondes
20.01.14,09:50
K tomu by som aj ja podotázku. ČO v prípade, ak SZČO má slovenskú živnosť, ale v zahraničí sa zdržiava viac ako 183 dní, teda mu uplatním zahraničné stravné za napr. 220 dní. Môžem? Ved on tam v skutočnosti naozaj bol a preto na stravné má aj nárok. Vďaka.
taiko
20.01.14,10:21
Ak si sa tam zdrziaval viac ako 183 dni, tak dane platis tam a tym padom si podla mna nemas od coho odpocitavat ns SK.
mondes
20.01.14,10:42
No je to také zamotané. Na jednej strane, ak sa tam zdržiaval viac ako 183 dní, tak by sa tam mal aj prihlásiť a odvádzať dane a odvody tam. Však? Ale na strane druhej, aj ked tak neurobí, teda že sa tam neprihlási, ale skutočne má doklady o tom, že tam bol viac ako 183 dní, teda má letenky, tak snáď má nárok na stravné. Niekto mi radil, že mám mu stravné započítať len max. 183 dní. Ale rozmýšľam že kvôli čomu? Ak by mu prišla kontrola, tak aj tak by zistili, že tam bol dlhšie. Ale podľa mňa to, koľko sa SZČO zdržiava v zahraničí, to nie je vecou slovenských úradov, ale vecou zahraničných úradov. A keď oni po tom nejdú, tak čo. Konkrétne sa jedná o Rusko. Ďakujem.
taiko
20.01.14,12:14
1. ide o to ci to chces urobit tak ako sa to ma, alebo chces nejakym sposobom podvadzat.
2. Mam taky doje, ze 183 sa na Rusku federaciu nevztahuje. Treba precitat double tax treaty s Ruskou federaciou.
mondes
20.01.14,15:48
Tak teraz si protirečíš. Najprv rozprávaš o podvádzaní a na druhej strane, že sa tých 183 dní na Rusko nevzťahuje. Tak povedz mi "ako sa to má urobiť" podľa teba v mojom prípade, keď tam skutočne bol a to stravné mu zo zákona patrí. Vďaka.
taiko
21.01.14,05:58
neprotirecim, to boli dve rozne informacie vzajomne so sebou nesuvisiace. To co si popisoval totiz neznelo velmi cisto ("ak mu pride kontrola", " a ked ani on i po tom nejdu"), ale to je Tvoja karma. Ak uz rozmyslas o kluckovani a vyuzivani "of the best of both worlds" , nesmies sa zato potom hanbit ;)
V kazdom pripade som ale nemal v umysle Ta nejako napadat, ci urazat. Ak to tak vyznelo, tak sa ospravedlnujem.
Precitaj si double tax treaty s Ruskou federaciou.Tam bude napisane ako sa zdanuje prijem nadobudnuty v inom state a potom sa mozes rozhodnut, ktorou cestou (necestou) sa chces vydat.

http://www.zakonypreludi.sk/zz/1998-31 - clanok 15 sa podla mna vztahuje na to, co si popisal
taiko
21.01.14,06:04
myslim, ze ak tam nebude viac ako 183 dni ( + rodina na Slovesnku + trvaly pobyt na Slovesnku + spolocenske zaujmy na Slovensku), tak bude dane platit na SK a slovenskemu danovemu nemusi nic dokazovat. Ved ti budu radi, ked dane zaplati na Slovensku. Prave naopak, cas straveny pracou v DE by mal dokazovat nemeckemu DU, ak ho o to poziadaju, resp ked sa budu vyzvedat, preco neplati dane v DE.
mondes
21.01.14,08:49
No dobre, skúsim inak. Ak mu dám stravné len tých 183 dní, tak čo? Bude to správne? A to, že tam bol dlhšie, má víza, letenky at´d. tak na to už nemá nárok na stravné? Ved sa riadim našim § 19 ZoDP. Prináleží mu stravné za dni, ktoré strávil v zahraničí. To, že bol v Ruskej federácii dlhšie ako 183 dní, to myslím, že slovenské úrady nemá čo zaujímať, skôr v Rusku by sa mohli do toho obuť, že tam robí a dane platí tu. A čo sa týka DE, tak presne o tom hovorím, že v DE idú po tom, že ak ľudia tam pracujú, tak nech tam odvádzajú aj dane. Ale v Rusku? To neviem.
taiko
21.01.14,08:57
pocuj, otvor si svoju temu, tato je trosku o niecom inom
mondes
21.01.14,08:58
No, ide o to, že ju mám, len nikto nič. :-)