peton
25.03.06,20:29
Srdečne Vás zdravím, som tu nováčik, tak mi prosím prepáčte prešľapy.
Mám otázočku: Podnikateľ (kaderník) pozastavil činnosť k 31.08.05. Po tomto dátume predal drobný inventár (ERP, zrkadlá, stoličky, uteráky a pod.). Kde zahrnúť tento príjem? Mám za to, že sú to hnuteľné veci, ktoré nesplnili podmienku pre oslobodenie 5 rokov od vyradenia z podnikania a tým pádom idú do § 6 ods. 5 a)?
Za vaše skvelé rady moc pekne ďakujem.
Zita5
26.03.06,11:11
Srdečne Vás zdravím, som tu nováčik, tak mi prosím prepáčte prešľapy.
Mám otázočku: Podnikateľ (kaderník) pozastavil činnosť k 31.08.05. Po tomto dátume predal drobný inventár (ERP, zrkadlá, stoličky, uteráky a pod.). Kde zahrnúť tento príjem? Mám za to, že sú to hnuteľné veci, ktoré nesplnili podmienku pre oslobodenie 5 rokov od vyradenia z podnikania a tým pádom idú do § 6 ods. 5 a)?
Za vaše skvelé rady moc pekne ďakujem.


A prečo pri pozastavení činnosti rozpredáva inventár , on neplánuje pokračovať ďalej v činnosti?
peton
26.03.06,11:41
Tiež mi je to divné, ale predajom inventáru si započítal odstupné, ktoré mal vyplatiť svojmu zamestnancovi. Pravdepodobne svoje podnikanie teda skončí.
Zita5
26.03.06,12:18
Tiež mi je to divné, ale predajom inventáru si započítal odstupné, ktoré mal vyplatiť svojmu zamestnancovi. Pravdepodobne svoje podnikanie teda skončí.


Mám to chápať , že inventár predal zamestnancovi a cenu za inventár započítal ako odstupné tomu istému zamestnancovi .

To znamená , že ,.....ako že zamestnanec zaplatil inventár a zamestnávateľ odstupné?
Zita5
26.03.06,12:21
Ak je to tak , treba ešte s dátumom 31.8.2005 vystaviť fa na predaj inventáru , a spraviť obojstranný zápočet.
Jana Acsová
26.03.06,12:53
Ak je to tak , treba ešte s dátumom 31.8.2005 vystaviť fa na predaj inventáru , a spraviť obojstranný zápočet. Kombináciu započítania záväzkov z pracovno-právneho a obchodného vzťahu nedoporučujem ...
Zita5
26.03.06,13:06
Mala som na mysli , ak je dohoda seriózna to musia vedieť obe strany o čo ide v rámci vzťahov , tak na základe fa by som prijala úhradu faktúry za predaj inventáru a na druhej strane by bola podpísaná výplatná listina o prevzatí odstupného zo strany zamestnanca . Ak by prišlo k skutočnému finančnému plneniu , by to boli jedny a tie isté financie .Zamestnanec vyplatí mne a ja ich vyplatím zamestnancovi .
Jana Acsová
26.03.06,13:10
Zamestnanec vyplatí mne a ja ich vyplatím zamestnancovi .Ale to predsa nie je obojstranný zápočet, ale úhrada v peniazoch.
peton
26.03.06,15:46
prosím neberte to započítanie tak doslovne. Bola to dohoda medzi podnikateľom a jeho bývalým zamestnancom, že si to navzájom vyrovnajú tak ako spomínala Zitka v bode 7. Zamestnanec podpísal prevzatie výplaty s odstupným dňa 16.09.05 a kúpna zmluva bola žiaľ urobená s dátumom 01.10.05, čiže všetko po ukončení podnikania. Takto úžasne mi to dokomplikovali, aj vďaka mne. Takže neviem kam z konopí. Preto mi tiež nie je jasné, akým dátumom mám evidovať záväzok voči zamestnancovi za 08/05 keď výplatu som vyrátal dajme tomu nasledujúci den a dostal 16.09.05? A ako evidovať predaj inventáru. Ešte aj kúpna zmluva bola urobená zle (nie mnou), pretože bola podpísaná 01.10.05 a podnikateľ si tam dal IČO a DIČ. To tam nemá čo hľadať a zahrnul by som to do §6 tak ako som spomínal v úvodnej otázke. Za ďalšie myšlienky a riešenia vopred ďakujem.
Zita5
26.03.06,19:16
prosím neberte to započítanie tak doslovne. Bola to dohoda medzi podnikateľom a jeho bývalým zamestnancom, že si to navzájom vyrovnajú tak ako spomínala Zitka v bode 7. Zamestnanec podpísal prevzatie výplaty s odstupným dňa 16.09.05 a kúpna zmluva bola žiaľ urobená s dátumom 01.10.05, čiže všetko po ukončení podnikania. Takto úžasne mi to dokomplikovali, aj vďaka mne. Takže neviem kam z konopí. Preto mi tiež nie je jasné, akým dátumom mám evidovať záväzok voči zamestnancovi za 08/05 keď výplatu som vyrátal dajme tomu nasledujúci den a dostal 16.09.05?

tak ako som Ti písala v záväzkoch k 31.8.2005


A ako evidovať predaj inventáru. Ešte aj kúpna zmluva bola urobená zle (nie mnou), pretože bola podpísaná 01.10.05 a podnikateľ si tam dal IČO a DIČ. To tam nemá čo hľadať a zahrnul by som to do §6 tak ako som spomínal v úvodnej otázke. Za ďalšie myšlienky a riešenia vopred ďakujem.

Horemenovaný paragraf 6 odst.5a nie je preň konkrétne kolonka , ja by som to cez uzávierkové operácie zaúčtovala do príjmu OVZD.
Jana Acsová
27.03.06,06:35
Srdečne Vás zdravím, som tu nováčik, tak mi prosím prepáčte prešľapy.
Mám otázočku: Podnikateľ (kaderník) pozastavil činnosť k 31.08.05. Po tomto dátume predal drobný inventár (ERP, zrkadlá, stoličky, uteráky a pod.). Kde zahrnúť tento príjem? Mám za to, že sú to hnuteľné veci, ktoré nesplnili podmienku pre oslobodenie 5 rokov od vyradenia z podnikania a tým pádom idú do § 6 ods. 5 a)?
Za vaše skvelé rady moc pekne ďakujem.Mimoriadnu účtovnú závierku zostavujete k 31.8.2005. K tomuto dátumu zohľadníte všetky skutočnosti potrebné k uzatvoreniu účtovných kníh - daňovo § 17 ods. 8 ZDP. Nakoľko ste inventár mali už zahrnutý v nákladoch (uvádzate, že sa jedná o drobné veci) jeho ďalší predaj po uzatvorení účtovných kníh už nie je príjmom podľa § 6, ale ostatným príležitostným príjmom. Predaj inventáru doporučujem zahrnúť pod príjem podľa § 8. K termínu uzatvorenia účtovných kníh je potrebné zohľadniť všetky záväzky a pohľadávky. Záväzok z pracovno-právnych vzťahov vám vznikol rozviazaním pracovného pomeru so zamestnancom. Príjem z titulu predaja inventára vám vznikol po uzatvorení účtovných kníh.
Zita5
27.03.06,07:32
Priznám sa , že som sa pohrávala s myšlienkou nad § 8 odst.1 písm c , ktorý by som považovala za aktuálny vtedy ,ak by som niečo predávala ako FO ,ale netýkalo by sa firemného majetku i keď nim už nie je , ale na druhej strane stále ma zavádza § 6 odst.8 písm a/ príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom .
renča1
27.03.06,07:40
iba doplním ,tento § 8 platí aj pre os.automobil, ktorý bol z majetku vyradený /aj taký, ktorý mal zostatkovú cenu,ZC sa zohľadní pri predaji v § 8/ do os.užívania a bol predaný do 5 rokov.
peton
27.03.06,13:33
iba doplním ,tento § 8 platí aj pre os.automobil, ktorý bol z majetku vyradený /aj taký, ktorý mal zostatkovú cenu,ZC sa zohľadní pri predaji v § 8/ do os.užívania a bol predaný do 5 rokov.



Renči s tým si dovolím nesúhlasiť, pretože: najprv citujem §6 ods. 5.

"Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej činnosti je aj a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka" atď.... a definícia obchodného majetku je v § 2 písm. m) citujem: "obchodným majetkom je súhrn majetkových hodnôt a to vecí, pohľadávok a iných práva a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má FO s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, (1-odkaz na zákon o účtov.) eviduje alebo evidovala podľa §6 ods. 11. A teraz buďme múdri. Vivat účtovníci!

Nakoľko ma to súri a tiež som za § 8, žiaľ zdanenú (na výdavky k nim s prepáčením kašlem), tak to dávam do 8.

Renči mimochodom, tá ZC osob. auta sa môže uplatniť ako výdavok k príjmu, za ktorý som auto predal. Vlastne, obaja o tom istom len iným spôsobom. :) Moc Vám všetkým ďakujem. A nebojte patrične to ocením. ;)
renča1
27.03.06,16:21
COLOR]
Renči s tým si dovolím nesúhlasiť, pretože: najprv citujem §6 ods. 5.

"Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej činnosti je aj a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka" atď.... a definícia obchodného majetku je v § 2 písm. m) citujem: "obchodným majetkom je súhrn majetkových hodnôt a to vecí, pohľadávok a iných práva a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má FO s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, (1-odkaz na zákon o účtov.) eviduje alebo evidovala podľa §6 ods. 11. A teraz buďme múdri. Vivat účtovníci!

Nakoľko ma to súri a tiež som za § 8, žiaľ zdanenú (na výdavky k nim s prepáčením kašlem), tak to dávam do 8.

Renči mimochodom, tá ZC osob. auta sa môže uplatniť ako výdavok k príjmu, za ktorý som auto predal. Vlastne, obaja o tom istom len iným spôsobom. :) Moc Vám všetkým ďakujem. A nebojte patrične to ocením. ;)

Nie nehovoríme o tom istom, ja som hovorila o os.aute, ktorý bol zaradený v majektu daňovníka a neskôr bol preradený z majetku do osob.užívania . Kdežto ty si hovoril o predaní majetku z firmy pri ktorej sa samozrejme uplatní zostatková cena. To sú dve odlišné veci. Nuž, ale pri preradení sa nemôže uplatniť zostatková cena. Zostatková cena pri preradení auta sa uplatní iba v tedy, ak do 5 rokov predá os.autom., príjem sa musí zdaniť a to už v spomínanom § 8, tak ako tvoje predané veci narp:ERP, atd...