juventus
20.01.14,13:59
Pracujem na nepretržitom pracovisku (robíme na 3 zmeny, 3x8 hodin) a dostávame stravné lístky podľa počtu pracovných dní v mesiaci bez ohľadu na to či daný mesiac odrobíme viac alebo menej zmien.
Podľa ZP máme nárok na stravný lístok za každý odpracovaný deň, chcel by som vedieť, či je možné aby nám firma vrátila lístky aj spätne, ktoré sme nedostali?
Vo firme pracujem viac ako tri roky, a firma proste nerieši koľko fyzicky odpracujeme za mesiac dni, ale pozrie do kalendára koľko je pracovných dní a toľko nám dá lístkov. Je možné nejako žiadať vyrovnanie chýbajúcich lístkov? a za aké obdobie spätne?
Ďakujem
kopretinka
20.01.14,13:02
zavádzajúci názov otázky: ak si niečo nedostal,tak to nemôžeš vrátiť
juventus
20.01.14,13:07
ja nechcem vracať nič, firma by mala vracať nám, lístky ktoré sme nedostali!!!!
kopretinka
20.01.14,13:10
ale veď preto píšem,že si dal zlý nadpis!!! Firma ti nebude nič vracať,nič si jej nepožičal.Vyjadruj sa presne!
veronikasad
20.01.14,13:38
Firma žiada vrátenie SL za dni, kedy si fyzicky nepracoval ?
Chobot
20.01.14,14:33
Opravi lsom ti názov témy, aby bola pochopiteľná aj pre iných.
veronikasad
20.01.14,14:40
Tibor, ale ani pri takomto názve nerozumiem, čo vlastne chce a kolko SL mu firma vyplatila - alebo nevyplatila ?
Chobot
20.01.14,14:40
Podľa ZP máš nárok na stravný lístok za každý odpracovaný deň (kedy tvoja pracovná zmena trvala viac, ako 4 hodiny).

Ak si odpracoval v mesiaci viac pracovných zmien, ako je počet pracovných dní, tak samozrejme za každý deň máš nárok na stravný lístok, nie iba podľa počtu pracovných dní v mesiaci. To ale znamená, že si musel pracovať viac, než je počet prac. dní, čo by malo byť v rozpore so ZP. Jedine, že by išlo o prácu nadčas.

Robíš viac, ako 5 dní týždenne? Prečo? Máte to vedené ako nadčas?

Ak máš vedenú presnú evidenciu odpracovaných dní, môžeš si nárokovať na poskytnutie všetkých str. lístkov, na ktoré máš nárok. Koľko to je podľa tvojej evidencie? Mesačne 1-2 lístky?

A sú aj mesiace, kedy si pracoval menej dní, ako je počet pracovných dní v mesiaci? Vtedy si dostal koľko lístkov? Toľko, koľko je pracovných dní - teda viac, než si mal nárok? Tieto budeš vracať?
KEJKA
20.01.14,14:43
ak máš nárok - to máš podľa toho ako si napísal, tak žiadaj. teraz je koniec roka, najvyšší čas vyrovnať staré resty.
Môžeš ísť aj cez inšpektorát práce, eventuálne DU, cez právnika.......
ale ak firma dodržiava pracovný úväzok každému zam-covi tak kumulatívne za rok by sa to malo vyrovnať.
kopretinka
20.01.14,14:53
on tvrdí,že dostane toľko lístkov,koľko je pracovných dní. Ale vraj má odpracovaných viac dní,ako je pracovných.
jslancik
20.01.14,14:57
tak takto... najprv si zisti, či skutočne oficiálne máš nárok na stravné lístky. koľko máš nadčasov na výplatnej páske. Či nadčasy nemáš platené ako "odmeny". Tak to robí väčšina firiem.

Ak teda patríš k menšine, a máš to platené normálne ako nadčas, môžeš to ísť riešiť. Ak to máš ako "odmeny", tak žiadne smeny navyše neexistujú a tým pádom ani nárok na lístky.

Riešenie nebude jednoduchá vec. Zamestnávateľ asi nepadne na zadok z tvojej požiadavky, aj keď je oprávnená. Má svoje dôvody, prečo ti ich nevydáva (chce šetriť). Ak by ti ustúpil, bol by z toho precedens a mohol by každý zamestnanec žiadať to isté, čo ty.

Na tvojom mieste by som od toho veľa nečakal. V tejto gubernii sa ťažko dostaneš k tomu, čo ti patrí. A toto je zaužívaná prax v mnohých firmách. Niekde dokonca dávajú iba 20 lístkov mesačne, aj keď je 22 prac. dní. Samozrejme ponížiť množstvo nezabudnú, keď je D alebo PN, P.

Dobre si rozmysli, či pôjdeš do prieku so zamestnávateľom. Predsa len je to on, kto dáva peniaze. A ty jeho peniaze asi potrebuješ. Treba to dobre zvážiť. Nárok máš, ale má to veľa ALE...
Chobot
20.01.14,14:58
Veronika, presne ako píše kopretinka. On tvrdí, že napr. mesiac má X pracovných dní, on odpracoval X+2, ale dostal len X stravných lístkov.
kopretinka
20.01.14,14:59
Pracujem na nepretržitom pracovisku (robíme na 3 zmeny, 3x8 hodin) a dostávame stravné lístky podľa počtu pracovných dní v mesiaci bez ohľadu na to či daný mesiac odrobíme viac alebo menej zmien.
Podľa ZP máme nárok na stravný lístok za každý odpracovaný deň, chcel by som vedieť, či je možné aby nám firma vrátila lístky aj spätne, ktoré sme nedostali?
Vo firme pracujem viac ako tri roky, a firma proste nerieši koľko fyzicky odpracujeme za mesiac dni, ale pozrie do kalendára koľko je pracovných dní a toľko nám dá lístkov. Je možné nejako žiadať vyrovnanie chýbajúcich lístkov? a za aké obdobie spätne?
Ďakujem

mimotemy Firma ti dá toľko lístkov,koľko je pracovných dní v kalendári.Tak to máš ešte výhodu oproti iným zamestnancom,lebo dostaneš lístky aj keď máš dovolenku alebo si chorý.
juventus
24.01.14,12:22
robime na nepretrzitom pracovisku, a mam k tomu spravene aj pracovne zmluvy tak, ze praca v nepretrzitej prevadzke, je mozne ze v roku odrobime aj viac ako je normalny rocny fond, ale na druhej strane nam zamestnavatel dava 5 dni dovolenky navyse.

robime aj 6 dni v tyzdni ak to vyjde podla rozpisu, niekedy len 5, zvycajne to mame tak spravene aby sme nerobili viac ako je 5 dni v tyzdni tak mame zmeny rozvrhnute na dva dva tyzden za sebou ze robime aj 7 dni v kuse, aj ked 2 dni v jednom tyzdni a 5 dni hned v nasledujucom.

podla predbezneho kalendara mi tento rok bude chybat 7 stravnych listkov - pracovnych dni je 248 a ja odpracujem 255.

bol aj mesiac ked som odpracoval menej ako je pocet pracovnych dni... Listkov som dostal vzdy tolko kolko je pracovnych dni, a nie tolko kolko som realne odrobil. V konecnom uctovani rocnom mi vzdy listky chybaju, aj ked niektory mesiac odrobim menej ako je pocet pracovnych dni...
juventus
24.01.14,12:25
dakujem pekne, uvidime ako to dopadne, zial ako uvidedol aj prispievatel jslancik, je otazne ci ma vyznam sa pustit do silneho boja so zamestnavatelom, nakolko vieme ako to tu ,,funguje"..
samozrejme slusnym sposobom som na to upozornil, a cakam na nejake vyjadrenie a odozvu.
juventus
24.01.14,12:32
Dakujem pekne za nazor,

my sme nepretrzita prevadzka a mame pausalny plat, v konecnom ucotovani rocne odrobime asi o 5-7 dni viac, ako je normalnych pracovnych dni podla kalendara. zahrnute to je v plate, akurat tie listky sme nedostavali. podla poctu odpracovanych dni, ale len podla poctu pracovnych dni v kalendari.

Na druhej strane listky ked sme pn alebo mame dovolenku nevraciame, ale to plati celoplosne pre vsetkych zamestnancov, len akasi, zabudaju ze je nas par co robime inak ako vsetci ostatni.

Co Ste uviedol je svata pravda, narok mam ALE... v tej situacii, ktoru tu momentalne mame a v tomto cirkuse zvanom STAT, je to naozaj na povazeni ci sa pustat do sporu so zamestnavatelom, ked na "koni" bude aj tak vzdy on. O pracu prist nechcem a ani by som si to nemohol dovolit. Jedine co mi ostava je pockat co mi odpovedia, na moje slusne reagovanie na dany problem.

Dakujem
Chobot
24.01.14,13:31
A za dni dovolenky máš tiež lístok?

Píšeš, že odrobíš 255 dní. To zunamená, že si za rok nezoberieš žiadnu dovolenku?
Chobot
24.01.14,13:33
Ak máš lístky za dovolenku, tak do toho nevŕtaj. Je to benefit od zamestnávateľa, pretože za dovolenku nemáš nárok na stravu či obedový lístok. Aby sa nestalo, že zamsetnávateľ nakoniec zmení politiku a dostaneš skutočne toľko líístkov, koľko dní odrobíš, ale prídeš o lístky za dovolenku. Takže v konečnom dôsledku dostaneš menej lístkov.
korela
24.01.14,13:40
Ak mám juventus nárok na stravné lístky, aj keď zdá sa nejde o príliš veľké číslo, nevieme koľko má firma zamestnancov, tak logicky ak by mal na ne nárok, mal by ich dostať. Zamestnávateľ si musí byť vedomý tohto detailu. A zamestnacov v dnešnej dobe ani v akejkoľvek dobe v minulosti nemusí zaujímať, či doslova si zamestnávateľ kvôli tomu odoprie ročne pár kaviárov.
juventus
24.01.14,13:43
to je plan mojich pracovnych dni, samozrejme dovolenku cerpam... takze bude ich menej s dovolenkou... to bolo pre porovnanie kolko dni pracovnych ma rok a kolko mam ja
Chobot
24.01.14,14:44
Zamestnávateľ nepostupuje pri poskytovaní stravy úplne v súlade so zákonom, asi má na to nejaké dôvody - predpokladám, že z dôvodu zjednodušenej administratívy - aby nemusel evidovať presný počet odpracovaných dní. Takto je to pre neho jednoduchšie, dať toľko lístkov, koľko je pracovných dní.

Na druhej strane ale poskytuje lístky aj za dni, kedy zamestnanec nepracuje, t.j. počas dovolenky, čím ide nad rámec zákona.

Takže ak budú zamestnanci chcieť, aby zamestnávateľ postupoval pri poskytovaní stravných lístkov v zmysle zákona, pôjdu proti sebe, lebo dosiahnu, že síce im dá podľa počtu odpracovaných dní, ale asi stratia benefit lístkov za dovolenku.

Je to na zamestnancoch, ako sa rozhodnú. U nás napr. za neprítomnosť lístky nemáme.
korela
24.01.14,15:10
Ja som to pochopila, je na zamestnancoch, aby si utriedili čo chcú.
Každý zamestnávateľ zasa vie čo robí a prečo to robí.
.
Dnes nemá niektorý zamestnávateľ prijať niekoho na mandátnu zmluvu s tým, že si musí byť vedomý čistého platu svojho zamestnanca (plat vo výške pod min. mzdu). Aj o tom bol ten kaviár. Vyjadrenie v symbolickej rovine. Niekedy sám zamestnávateľ zachádza hlboko pod rovinu elementárnej morálky, bez toho, že by bol k tomu okolnosťami prinútený.
juventus
24.01.14,18:52
dakujem
juventus
24.01.14,19:10
Chobot to pochopil spravne, ako priklad uvediem posledne dva mesiace:
v decembri bolo 19 pracovnych dni / ja som odpracoval 21 dni - listkov som dostal 19
januar 21 prac. dni / ja odrobim 23 dni - listkov som dostal 21