ayvva
20.01.14,14:29
Dobrý deň, môjmu bratovi prišla exekúcia za neplatenie poistného Dôvere, pričom už 10 rokov žije a pracuje v Českej republike. Ale zádrhel je že nemá archivovanú odhlášku z vtedajšieho Apolla ( fyzicky sa odhlásil a aj platil nejakú sumu za prechodné obdobie pár dní, kým bol zaevidovaný českou poisťovňou ). Na kontaktnej linke Dôvery mu povedali že im nestačí doklad od českej poisťovne že je riadny platiteľ ale musí mať odhlášku ... Máte niekto skúsenosť s podobným prípadom? ďakujem
Ivan
veronikasad
20.01.14,14:24
Pracovnú zmluvu pred odchodom do zahraničia odovzdal ? Vrátil preukaz poistenca ZP Apollo) ?
ayvva
20.01.14,14:50
áno, zmluvu i preukaz odovzdal
Mila123
20.01.14,16:31
môže to zdokladovať?
ayvva
21.01.14,07:56
bohužial nie. Môže predložiť výpis z VZP z ČR, že je tam poistený
Zuzanka_ba
21.01.14,18:45
dostal upovedomenie o začatí exekúcie? alebo je to ešte "len" výhražný list?
ayvva
22.01.14,07:30
upovedomenie o začatí exekúcie
Zuzanka_ba
22.01.14,07:52
mal by podať námietku do 14 dní od doručenia proti exekúcii, adresovať exekútorovi.. exekútor vymáha len poistné, či rovno aj penále? podľa zákona predsa nesmie byť zdrav. poistený v dvoch krajinách EU zároveň, takže ak viete zdokladovať, že za tú dobu platil v ČR, tak môžu vymáhať len pokutu za nesplnenie oznamovacej povinnosti (keď odhláška sa nenájde)
Chobot
22.01.14,09:12
Pravda je niekde uprostred, ako sa hovorí.

Ak skutočne pracuje 10 rokov v Čechách, kde je aj poistený, tak na Slovensku v tom čase poistený nemôže (nemohol) byť. To ale nie je dôkazom toho, že aj ohlásil odchod do zahraničia.

Píšeš, že nevie preukázať, že odchod do zahraničia nahlásil a odovzdal preukaz. Buď to neurobil alebo to urobil, ale v Apollke to nemajú zaevidované a dôvera, ktorá prevzala poistencov ZP Apollo, už to nevie dohľadať. Každopádne Dôvera nemá evidenciu o odhlásení.

Na druhej strane za obdobie, kedy bol v zahraničí mu v Dôvere (či ZP Apollo) nemohol vzniknúť dlh na poistnom, lebo bol poistený v zahraničí.

Doporučujem nasledovný postup:

1. riadne si preveriť, za aké obdobie vymáha Dôvera dlh na poistnom (je to uvedené buď na výkaze nedoplatkov alebo na platobnom výmere (ak bol vydaný do r. 2010, prípadne vypýtať kópiu tohto výkazu nedoplatkov od exekútora) a overiť, či je to skutočne obdobie, kedy pracoval v ČR.
2. ak áno, tak preukázať Dôvere, že v danom období bol zdravotne poistený v zahraničí a preto v SR nebol poistený.
3. na základe týchto údajov Dôvera bude musieť upraviť predpísané poistné ako aj obdobia poistenia.
4. Nakoľko výkaz nedoplatkov (či platobný výmer) bude nesprávny, tento bude musieť poisťovňa zrušiť a zastaviť exekúciu.
5. Tak ľahko sa z toho ale brat nevyzuje, pretože bude musieť uhradiť exekútorovi trovy exekúcie. Až potom exekútor zastaví exekúciu. Keby vedel brat preukázať, že sa pred odchodom do ČR odhlásil z verejného zdravotného poistenia, trovy exekúcie by hradila zdravotná poisťovňa.

Dôver nemá nárok na poistné za obdobie, kedy bol poistený v zahraničí a to ani v prípade, že nesplnil oznamovaciu povinnosť. Ak mu ale v tom čase bola poskytnutá zdravotná starostlivosť na Slovensku, ktorú zacvakala Apolka alebo Dôvera, toto mu dajú preplatiť.
ayvva
22.01.14,09:41
áno, vydokladovať poistenie z ČR vie. Exekútor vymáha pohledávky+príslušenstvo.
Chobot
22.01.14,10:08
To poistenie v ČR musí vydokladovať poisťovni. U exekútora síce môže podať námietku, ale návrh na zastavenie exekúcie musí prísť z Dôvery. Exekútor nebude skúmať, či bol alebo nebol v tom čase poistený v zahraničí a či je pohľadávka poisťovne oprávnená.

Ešte jedna vec by ma zaujímala - poisťovňa mu určite zasielala doporučene výkaz nedoplatkov. Prečo to neprevzal? Menil odvtedy adresu, keď bol poistený v Apolle.

Väčšinou ľudia hrajú mŕtveho chrobáka, keď im príde nejaká výzva, napr. na úhradu nedoplatkov alebo to radšej na pošte ani neprevezmú. Spamätajú sa až potom, keď zaklope na dvere exekútor.
taiko
22.01.14,10:41
Tiez som mal exekuciu z poistovne Dovera, z presne tych istych dovodov. Preukazal som ze som bol v celom obdobi posteny v zahranici a exekucia proti mne bola zastavena. Samozrejme musis doklady preukazat opravnenemu (poistovna). Ako uz niektori napisali, ulohou exekutora nie je skumat opravnenost exekucie.
Jednoduche ako facka. Nemal som ziadnu odhlasku ani potvrdenie, ze som odovzdal preukaz.

Nemozu Ta exekuovat, preto, zebo si sa neodhlasil, exekuovat mozu iba dlzobu na poistnoim. Kedze si brat platil poistne v inom state, ziadnu dlzobu nema. Bez dlzoby nemoze byt exekucia. Aspon takto laicky som argumentoval poistrovni ja.

Ked pohladam, dam Ti cislo exeklucie a mozes to pouzit ako "precedens"
Chobot
22.01.14,11:57
Ktorá to bola poisťovňa?
ayvva
22.01.14,12:16
výpis z VZP už má, k dnešnímu dňu. V Čechách je zaregistrovaný od 10.10.2001, na Slovensku končil v Apole v septembri 2001. Poslať to potrvdenie aj do Dôvery, či len exekútorovi?

Na adrese trvalého pobytu na SR sa nezdržiaval, v Čechách má cca pol roka trvalý pobyt.
Chobot
22.01.14,12:26
Jednoznačne poisťovni musí preukázať, že bol poistený v zahraničí. Exekútor to nebude skúmať, on by to len postúpil poisťovni.

Treba do poisťovne napísať podnet, popísať situáciu a priložiť dokumenty (kópie nech si nechá). Na základe toho poisťovňa upraví platobný kalendár za predchádzajúce roky.
Zuzanka_ba
22.01.14,12:42
Exekútor má v ruke platný rozkaz a nebude skúmať či je pohľadávka oprávnená, tomu rozumiem. Kým sa však vyrieši situácia s poisťovňou, zdá sa mi rozumné nejak s exe komunikovať, najlepšie tak aby sa musel podnetom zaoberať zo zákona a pozdržať prípadný výkon exekúcie. Ak nie je možné námietku napísať tak aby bola oprávnená, tak potom mu poslať aspoň nejakú žiadosť.
taiko
22.01.14,13:08
Tiez to bola poistovna Dovera uz som doplnil
misoft
22.01.14,16:47
Podať námietku voči exekúcii. Uviesť dôvody námietky. Poisťovni doručiť všetky relevantné doklady (pretože len poisťovňa môže dať podnet na zrušenie exekúcie)-
Poznámka: doloženie dokumentov - NIKDY sa nedávajú originály (ako navrhuje Chobot), pretože tie sú tvojim majetkom, tvojim potvrdením stavu, tvojou pravdou - VŽDY len kópie, opisy.......
ayvva
23.01.14,07:34
ďakujem za pomoc. Exekútorovi, taktiež Dôvere bola zaslaná námietka aj s priloženým potvrdením z českej VZP.
ayvva
23.01.14,07:36
exekútor odpísal, že námietku poslať do 14 dní, on ju zašle súdu, ktorý rozhodne do 60 dní.
ayvva
23.01.14,11:31
ešte by som mal jeden dotaz. ako som predtým písal, exekútor odpísal na email, že námietku treba poslať do 14 dní. A na druhom papieri od exekútora je výzva, že je potrebné do 7 dní zaslať výpis majetku atd. Na toto už nemá dúfam reagovať?