Mimi Jarka
20.01.14,16:25
Mám šancu získať Opatrovatelsky príspevok ?Mám 2 deti so ztp majú celiakiu.
Chobot
20.01.14,15:31
Otázka:Mám šancu získať Opatrovatelsky príspevok ?

VIeš čo, teraz neviem, ale doma sa pozriem do krištáľovej gule, možno mi niečo naznačí...

Potom doplnené: Mám 2 deti so ztp majú celiakiu.

Treba uviesť viac podrobností. Napr. :
- či pracuješ (ak áno, tak je malá šanca), Na základe akej zmluvy? Koľko hodín denne?
- ako sú staré deti?
- chodia do školy či škôlky? Chodia do špeciálnej škôlky či školy? Koľko hodín denne?
- staráš sa o ne nepretržite?

Najprv si pozri na nete podmienky na priznanie opatrovateľského príspevku a potom daj dodatočné otázky.
Mimi Jarka
20.01.14,15:34
Ha,ha
Mimi Jarka
20.01.14,15:40
Dík za odpoveď :) ha,ha..bolo na tu krištáľ.guľu.
Mimi Jarka
20.01.14,15:44
Syn chodí do školy je integrovaný,je ešte aj vysokofunkcny autista,celiatik.dcéra,celiaticka,predskolacka,bu de mať odklad,je nezrela do školy.som napredlzenej maters.dovolenke zo zdr.dôvodov.
Chobot
20.01.14,18:12
Z popisu to nie je jednoznačné. (v podstate nikdy dopredu nevieš, či máš nárok - podlieha to schvaľovaniu a môžu ho priznať ale nemusia). Hlavnou podmienkou na to, aby ti bol priznanný opatrovateľskýu príspevok (OP) je, že osoba, o ktorú sa staráš je odkázaná na trvalú opateru najmenej 8 hodin. To sa dokladá komplexným zdravotným posudkom. U dcéry samotná celiakia neviem, či bude postačovať na to, aby bola uznaná za osobu vyžadujúcu sústavnú starostlivosť. U syna by to mohlo prejsť - záleži od stupňa autizmu. Uvádzaš ale, že je integrovaný, takže nebude úplne nesamostatný. Ale nechcem posudzovať, to musia doložiť lekári v tom komplexnom posudku.

Ďalej, že osoba, ktorá opatrovanie poskytuje, nesmie byť zamestnaná. Síce v zákone sa uvádza, že môže byť zamestnaná a nesmie mať príjem viac, ako 2 násobok živ. minima, ale v praxi, ak je niekto zamestnaný, tak mu len veľmi ťažko priznajú OP (vychádzam zo skúsenosti známych a ľudí z rôznych diskusných fór). Zvyčajne to zdôvodnia, že zamestnanie je v rozpore s účelom a rozsahom poskytovania opatrovateľstva (ľudsky povedané, že keď pracuješ nemôžeš predsa sústavne opatrovať osobu so ZTP).

Viac si o OP prečítaj tu:

http://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialna-pomoc/tazke-zdravotne-postihnutie/penazne-prispevky/pp-opatrovanie/

alebo aj tu:

http://ekonomika.sme.sk/c/6708044/ako-ziskat-od-statu-peniaze-za-opatrovanie-pribuzneho.html