JSJP
25.03.06,20:56
Ahojte,

viem, že je možnosť prerušiť odpisovanie inv.majetku, ktorý sa už odpisuje. Len sa chcem opýtať, či sa odpisovanie môže prerušiť len 1 x, alebo to nie je limitované.

Ďakujem za radu.
evina
25.03.06,20:29
Ahojte,

viem, že je možnosť prerušiť odpisovanie inv.majetku, ktorý sa už odpisuje. Len sa chcem opýtať, či sa odpisovanie môže prerušiť len 1 x, alebo to nie je limitované.

Ďakujem za radu.

paragraf 22 zákona:

9/ Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.
JDM
25.03.06,20:51
a musí sa napísať nejaká správa, alebo vyrozumenie, že v tomto účtovnom roku prerušujem odpisovanie a prečo?
evina
25.03.06,21:00
a musí sa napísať nejaká správa, alebo vyrozumenie, že v tomto účtovnom roku prerušujem odpisovanie a prečo?

Nie, bude to uvedené len vo Vašej účtovnej evidencii.
JDM
25.03.06,21:01
ďakujem, myslela som si, ale nebola som si istá
JDM
25.03.06,21:04
ešte v tejto súvislosti:
rozhodla som sa tento rok pre prerušenie odpisovania, nakoľko mi vyšišl ZD -80000,--. Dúfam teda, že mi odobríte, že zvyšovať stratu je zbytočné, keď budúce roky budú asi dosť podobné čo sa týka príjmov a výdavkov.
KEJKA
25.03.06,22:43
nepostrehla som, či JU alebo v PU.
PU - tam účtovné odpisy zaúčtovať musíš.
alušik
26.03.06,14:37
Áno, ale ak ich aj zaúčtujem, tak ich v daňovom priznaní aj uvediem medzi pripočitateľné položky a tým pádom mi daňový základ výjde presne taký istý, ako keby zaúčtované neboli. Alebo sa mýlim?:confused:
Jana Acsová
26.03.06,14:42
Áno, ale ak ich aj zaúčtujem, tak ich v daňovom priznaní aj uvediem medzi pripočitateľné položky a tým pádom mi daňový základ výjde presne taký istý, ako keby zaúčtované neboli. Alebo sa mýlim?:confused:Nemýlite sa. Daňový základ sa vám zvýši.
alušik
26.03.06,15:05
Ďakujem veľmi pekne... :) Niekedy začnem nad vecami rozmýšľať až pri samotnom vypisovaní daňového priznania.