vrskod
25.03.06,22:13
Ako som pochopil z diskusie, ak mam trvaly pobyt v SR (mam slovensky pas, obciansky preukaz...), som povinny podat danove priznanie na Slovensku aj vtedy, ak mam jediny prijem z trvaleho zamestnania v zahranici (CR), kde mam dlhodoby pobyt. Danovy urad v SR poziadam o odklad podania danoveho priznania podla §49 ods. 3 zakona 595/2003 Z.z.... V zahranici podam danove priznanie a zaplatim dan (resp. mi ju uz strhli cez zamestnavatela). Potom poziadam o vratenie dane. Ked mi peniaze vratia, z celeho zahranicneho prijmu podam danove priznanie na Slovensku, do ktoreho uvediem okrem ineho aj odpis zo zivotneho poistenia. Teoreticky by som mal ziskat, pretoze v SR je dan 19% a v CR mam cca 38% dan. Vsetko to musim stihnut do septembra 2006.
Otazka znie
- je tato uvaha spravna?
- vie niekto, koho mam poziadat v CR o vratenie dane?
- ziadost o odklad danoveho priznania musi byt do 31.3.2006 odoslana (doporucene) alebo dorucena na Danovy urad?
Vopred dakujem.
Marína
25.03.06,21:53
1./ Daň z príjmov z ČR si mal požiadať zamestnávateľa žiadosťou o ročné zúčtovanie. Ak si tak neurobil a vychádza Ti preplatok na dani, musíš podať v ČR daňové priznanie na Finanční úřad a k nemu priložiť Potvrdenie o príjme ..., ktoré Ti vydal zamestnávateľ. Keď Ti preplatok na dani vrátia, požiadaš FÚ o potvrdenie o odvedenej dani. T.z. ak si odviedol za r.2005 napr. 5000 Kč a vrátia Ti 500 Kč, na potvrdení bude suma 4500 Kč a tú uvedieš do DP podávaného v SR prepočítanú podľa § 31 Zák. 595/2003 Z.z. a n.p.(Prepočítací kurz).
2./ Získať zo štátneho rozpočtu SR nemôžeš nič, pretože si daň z príjmov odvádzal do štátneho rozpočtu iného štátu(ČR). Náš štát Ti nemôže vrátiť to, čo si zaplatil v inom štáte. Riešením je viď predchádzajúci odstavec.
Okrem životného poistenia uvedieš aj nezdaniteľnú čiastku na daňovníka t. z. 87936 Sk a to v prípade, ak si k 1.1.2005 nepoberal starobný alebo výsluhový dôchodok.
3./ Je najvyšší čas podať žiadosť o odklad podania DP. Aj keď DÚ vyhovie tejto žiadosti, termín na podanie DP je 31.3. a je predpoklad, že do tohto termínu odpoveď nedostaneš. Ako uvádzaš, najneskorší termín na odklad podania DP za r. 2005 je 30.9.2006.
Tiboter
26.03.06,18:02
Mám podobný problém: Dcéra ako študentka mala v Čechách v júli - sept. 2005 jediný príjem z brigády - 20 217,-CZK, z toho 2 529,-CZK úhrn poistného a zrazenú daň v Čechách 1245,-CZK. Na Slovensku príjem nemala. T.č. stále študuje v Prahe. Má podať v Čechách daňové priznanie, aby si mohla nárokovať vrátenie dane? A má podať daňové priznanie aj na Slovensku? Aj keď po odrátaní nezdaniteľnej časti vlastne daň na Slovensku bude nulová?
A ešte prosím jednu radu: S Ceskou republikou sa uplatňuje metóda započítavania dane / nie metóda vyňatia príjmov/. Treba potom vyplňať v DP na Slovensku riadky 42, 43. Dá sa to všetko ešte stihnúť do 31.3.2006?
vrskod
27.03.06,18:03
Dakujem a vcelku chapem.
Rozumiem, ze SR mi nemoze vratit peniaze za dane, ktore som odviedol v CR. To je pochopitelne.
Dan v CR (bez odpocitania zivotneho poistenia dohodnuteho u slovenskej firmy) vybavi zamestnavatel v CR. To som stihol. Sucasne som pisomne (doporucenym listom) poziadal o odklad podania danoveho priznania a platenia dane v SR z titulu zahranicneho prijmu - dnes alebo zajtra by to malo byt dorucene na Danovy urad. .
Niekde v diskusii na tychto strankach je vsak uvedene, ze obcan SR moze poziadat ceske organy (Financny urad) o vratenie zaplatenej dane (odvedenych preddavkov dane z prijmu). Po jej vrateni potom musi cely svoj zahranicny prijem priznat v danovom priznani v SR a nechat si ho zdanit v SR. Vzhladom k podstatnemu rozdielu vo vyske dane v SR (19%) a CR (cca 38%) by to mohlo znamenat nejake tie korunky navyse.
Udajne to ceske organy robia.
Marína
27.03.06,18:28
Dakujem a vcelku chapem.
Rozumiem, ze SR mi nemoze vratit peniaze za dane, ktore som odviedol v CR. To je pochopitelne.
Dan v CR (bez odpocitania zivotneho poistenia dohodnuteho u slovenskej firmy) vybavi zamestnavatel v CR. To som stihol. Sucasne som pisomne (doporucenym listom) poziadal o odklad podania danoveho priznania a platenia dane v SR z titulu zahranicneho prijmu - dnes alebo zajtra by to malo byt dorucene na Danovy urad. .
Niekde v diskusii na tychto strankach je vsak uvedene, ze obcan SR moze poziadat ceske organy (Financny urad) o vratenie zaplatenej dane (odvedenych preddavkov dane z prijmu). Po jej vrateni potom musi cely svoj zahranicny prijem priznat v danovom priznani v SR a nechat si ho zdanit v SR. Vzhladom k podstatnemu rozdielu vo vyske dane v SR (19%) a CR (cca 38%) by to mohlo znamenat nejake tie korunky navyse.
Udajne to ceske organy robia.
Ak tomu dobre rozumiem, tak si zamestnávateľa požiadal o ročné zúčtovanie dane. Ak Ti vyšiel preplatok, tak Ti ho zúčtuje cez mzdy Tvoj zamestnávateľ a vtedy nepotrebuješ na FÚ podať daňové priznanie. To znamená, že sú len 2 možnosti, ktoré nemôžeš použiť súčasne.
1./ Buď požiadaš zamestnávateľa o ročné zúčtovanie
2./ Ak si ho nepožiadal o RZ, podáš si na FÚ DP.
Z toho, že znova porovnávaš daň 19%(SR) a cca 38%(ČR) mi zas vychádza, že predpokladáš vrátenie preplatku dane v SR. V prvej vete Tvojho príspevku však tvrdíš, že rozumieš ...
vrskod
27.03.06,20:07
Ďakujem a konečne tomu začinam rozumieť.
Vrátenie dane v SR som nepredpokladal, z diskusií som však vyrozumel, že je možné požiadať o vrátenie stiahnutých preddavkov dane v ČR a celú daň priznať a zaplatiť v SR. Asi to ale nie je pravda - český FU vráti iba preplatok dane či po daňovom priznaní alebo zúčtovaní dane zamestnávateľom. Aj keď v jednom príspevku sa hovorí o vrátení stiahnutej dane dokonca s poznámkou, že české úrady to kupodivu robia.
Navyše, po odpočítaní odvodov na poistné nevychádza rozdiel zaplatenej dane až tak dramaticky, takže to asi nie je podstatné.
Ešte raz ďakujem
Marína
28.03.06,04:47
Tak ako píšeš. Predpokladala som, že ak vzniká preplatok, tak nebude nejaký dramatický. Vyšší by vznikol iba vtedy, keby si si počas roka neuplatňoval nezdaniteľnú časť na daňovníka, manželku, atd. a na konci roka by si využil možnosť ich uplatnenia.