LenusaV
20.01.14,18:52
Pred vyše tromi rokmi mi otec daroval nehnuteľnosť a zároveň si tam zriadil vecné bremeno. Chcem mu nehnuteľnosť vrátiť, ale neviem či musím najskôr zrušiť jeho bremeno, alebo ako to mam vlastne urobiť? Môžete mi posla)t aj vzor takejto zmluvy?
Chobot
20.01.14,18:17
Nepíšeš, aké vecné bremeno tam zriadil. Sú rôzne vecné bremená.

Vo všeobecnosti ale nemusíš zrušiť vecné bremeno, pokiaľ sa netýka priamo zákazu prevodu nehnuteľnosti na ďalšiu osobu. Použi takú istú darovaciu zmluvu, ako keď ti otec ten dom daroval, len vymeň osoby - darcu a obdarovaného.
EvaB
21.01.14,06:44
Poznám taký prípad, že darovaný dom sa vrátil (druhý syn prestal vystrájať) a bremeno zostalo zapísané. Bola použitá pôvodná zmluva, vymenené osoby, jediná zmena bola, že už to nešlo do BSM, ale zapisoval sa podiel 1/2 pre oboch.
LenusaV
25.01.14,14:37
Len to vecné bremeno ma tam otec a ja to chcem prepísať zrovna na neho, tak to vecné bremeno automaticky zanikne? Alebo ako postupovať?
Chobot
25.01.14,18:51
Keď ti otec daroval nehnuteľnosť, tak v darovacej zmluve bolo asi ustanovenie, že sa zriaďuje vecné bremeno, nie?

Tak v tejto zmluve uveď pod samostatným článkom, že zmluvné strany sa dohodli, že sa ruší vecné bremeno na nehnuteľnosti.

Môžete to urobiť aj osobitnou zmluvou, ale potom by si platila osobitne poplatok za zápis do katastra.
LenusaV
26.01.14,08:30
Takže stačí, keď použijem tu istú darovaciu zmluvu, len vymením osoby a pod tým istým článkom, kde sa zriaďuje vecné bremeno napíšem, že zmluvné strany sa dohodli, že sa ruší vecné bremeno na nehnuteľnosť. Dobre tomu rozumiem?
Chobot
26.01.14,08:52
Presne tak.
LenusaV
27.01.14,11:45
Veľmi pekne ďakujem.