Micuke
20.01.14,19:17
Z roznych zdrojov mam rozne informacie k uplatnovaniu NČZD na manzelku vtedy, ak pocas roku 2013 poberala matersku. Ak poberala rodicovsky prispevok, vtedy sa zhoduju, ze patri NCZD. Ale na danovom skoleni sme dostali informaciu, ze za obdobie riadnej materskej dovolenky, teda pocas poberania materskeho NCZD nepatri, podla inych zdrojov NCZD patri, lebo manzelka sa stara o dieta do 3 rokov. Ako je to teda?
Katy a R
20.01.14,18:19
§ 11 odst 3,4 .. zák o DzP
Mila123
20.01.14,18:21
podmienka cez MD či počas poberania RP platí....
ale záleží od výšky dávky MD zo SP
mondes
20.01.14,18:23
Ak počas roka poberala manželka aj materské aj rodičovský príspevok, tak si manžel uplatní na ňu NČZD vo výške 3735,94 mínus výška materskej, ktorú počas roka dostala. A ten rozdiel si môže manžel uplatniť.
Micuke
20.01.14,20:11
Podla zakona o dani z prijmu § 11nezdaniteľné časti základu dane odseku (4) na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa považuje za a) manželku (manžela), na ktorú si môže daňovník uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane, manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti, ktorá sa v príslušnom zdaňovacom období starala o vyživované (§ 33 ods. 2) maloleté dieťa podľa osobitného predpisu63a) / odvolavka 63a) je na § 3 ods. 2 zákona č. 571/2009 Z. z., t.j. zakona o rodicovskom prispevku a to je matuce....
Katy a R
20.01.14,21:18
čo je na tomto mätúce ???
"(2) Dieťaťom podľa odseku 1 písm. a) je dieťa
a) do troch rokov veku,
b) do šiestich rokov veku, ktoré má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav,5) alebo
c) do šiestich rokov veku, ktoré je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov podľa § 2 písm. b), najdlhšie tri roky od právoplatnosti prvého rozhodnutia o zverení dieťaťa do starostlivosti tej istej oprávnenej osobe."
- veď si mzdárka !
Micuke
21.01.14,05:56
ja sa tiez priklanam k tomu, ale mozno by si tiez bola na pochybach, keby ti takuto zrejme mylnu informaciu naservirovala priamo na skoleni renomovana daniarka....
kn-alka
21.01.14,06:03
Manžel MÁ nárok na uplatnenie NČZD na manželku aj počas materskej, aj počas rodičovskej.... len príjem za materskú sa počíta do príjmu manželky, kým príjem z rodičovskej sa do príjmu manželky nepočíta.
Katy a R
21.01.14,09:12
- no ešteže nechodím na školenia ! (sa mi nechce veriť!)
Micuke
21.01.14,10:04
na tom školení sme boli 4, v inom meste 2 ďalšie naše mzdárky a všetky sme to počuli rovnako.....čo už,mňa mrzí najviac to, že školenie tejto pani som vždy považovala za odborne na vysokej úrovni a je uznávaná odborníčka
Čučoriedka 5
22.01.14,10:44
Ja som tiež bola na tom školení a spýtala som sa aj na konkrétny prípad : pracovníčka v roku 2013 na materskej dovolenke 5 mesiacov : výška materskej dávky bola 2250 ,-€ a 7 mesiacov na rodičovskom príspevku : Odpoveď : 3735,94 - 2250 = 1485,94 túto sumu delíme 12 ( počet mesiacov v roku a násobime počtom mesiac poberania rodičovského príspevku ; výsledok si môže uplatniť manžel ako nedzaniteľnú časť na manželku . Vyšlo mi 866,79 € .
Micuke
22.01.14,11:25
Tuším, že Čučoriedka bola na tom istom školení ako ja :-), som rada, že som tu nie za úplného debila. My sme aj volali na drsr, kde nám metodička pre daň zo zácislej činnosti potvrdila, že NČZD na manželku patrí aj za mesiace, počas ktorých sa k 1. v mesiaci starala o dieťa do 3 rokov, teda aj počas poberania materskej. A z odvolávky v zákone mne vyplýva, že má pravdu ona!
Katy a R
23.01.14,15:00
možno by ste mali dať info - aby ostatné mzdárky nechodili na takéto školenia ?;)