Maťko Exkluzívny Telek
20.01.14,21:55
PROSÍM O RADU ODBORNÍKA NA DPH

Moja s.r.o. (neplatca DPH) uzatvorila spoluprácu s fi. HOMECREDIT pre financovanie jazdených automobilov. Budeme sa teda zaoberať poskytovaním autoúverov. Nemám autobazár a ani fyzicky financované vozidlá nie sú môj majetok. Bude to fungovať na spôsob ak niekto nebude chcieť kúpiť auto v bazári, nájde si v súkromnej inzercii auto ktoré mu my vieme cez Homecredit prefinancovať. Čiže fyzicky to auto ja ani vidieť nemusím. Urobím naň len autoúver povedzme na 5000€ fin. plnenia za čo dostanem od Homecreditu províziu 500€.

Kameň úrazu a vlastne aj moja otázka je v tom, že Homecredit to auto financuje tak, že celé finančné plnenie 5500€ (plnenie + moja provízia) pošle na účet mne... De facto s tymi 5000€ ja nič nemám lebo ich hneď vyplatím resp. prevediem predávajúcemu. Ide mi o to, že či sa aj tých 5000€ zarátava do obratu na povinnosť registrovať sa ako platca DPH.

V zákone o DPH http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2014-a.html#39 som zistil, že

(1) Oslobodené od dane sú:

a) poskytnutie, dojednávanie a sprostredkovanie úveru, poskytnutie a sprostredkovanie pôžičky, správa úveru a pôžičky osobou, ktorá ich poskytla, a sprostredkovanie sporenia,

čiže sa na ne nevzťahuje DPH, moja otázka ale znie...

AK ROČNE PREFINANCUJEM NAPR. 10 ÁUT PO 7000€ TJ. PREKROČÍM HRANICU NECELÝCH 50.000€ PRE POVINNOSŤ REGISTROVAŤ SA AKO PLATITEĽ, ČI SA TÁ POVINNOSŤ VZŤAHUJE AJ NA TAKÝTO "OBRAT" ALEBO KEĎŽE JE TO OSLOBODENÉ OD DANE DPH, TAK TÝM PÁDOM SA TO FINANČNÉ PLNENIE (MIMO MOJEJ PROVÍZIE) nezarátava ani do povinnosti prihlásenia na DPH.

na daňovom úrade v LC mi žiaľ túto otázku nezodpovedali a odporučili mi nech sa obrátim nejakého daňového poradcu .

Ďakujem za kvalifikovanú odpoveď