avalik
20.01.14,22:09
poznamky_kryci_list_od_31_decembra_2013.pdf (http://www.finance.gov.sk/Components/CategoryDocuments/s_LoadDocument.aspx?categoryId=8655&documentId=10718)
- pri elektronickom posielani je toto ako formular, ktory sa vypíše na stánke FS

poznamky_tabulky_pracovna pomocka_od_31_decembra_2013.rtf (http://www.finance.gov.sk/Components/CategoryDocuments/s_LoadDocument.aspx?categoryId=8655&documentId=10719)
a toto je príloha, ktorá sa po vyplnení a uložení priloží ku kryciemu listu = formuláru a pošle sa to všetko spolu cez portál FS

zdroj: MF SR



Doplnenie:

17. Otázka:
Dajú sa podávať poznámky k účtovnej závierke elektronicky?
Odpoveď:
Áno, ale iba cez portál finančnej správy, nie cez e-DANE.
Osoby, ktoré sú povinné komunikovať elektronicky, podávajú účtovnú závierku iba elektronicky, t.j. súvahu, výkaz ziskov a strát a poznámky.
V elektronických formulároch sa nachádza len prvá strana poznámok. Ostatné strany poznámok musí účtovná jednotka pripojiť ako prílohu napr. v pdf formáte a zaslať spoločne aj s prvou stranou poznámok elektronicky
cez Katalóg elektronických formulárov, nie cez Všeobecné podania.

zdroj: Najčastejšie otázky a odpovede pri podávaní elektronických formulárov cez portál finančnej správy k 24.1.2014 (https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Elektronicka_komunikacia/Aktualne_informacie/otazky_k%20PFS.pdf)

Doplnenie c.2:

Opatrenie MF SR č. 4455/2003-92 ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek individuálnej účtovnej závierky a rozsahu údajov určených z individuálnej účtovnej závierky na
zverejnenie pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva (http://www.finance.gov.sk/Components/CategoryDocuments/s_LoadDocument.aspx?categoryId=7483&documentId=10886)

§ 3

(7) V poznámkach sa uvádzajú informácie ustanovené v prílohe č. 3 a v prílohe č. 3a, pre ktoré má účtovná jednotka obsahovú náplň. V prílohe č. 3a sa ustanovuje na účely uvádzania číselných údajov v poznámkach tabuľková forma, pričom v nej uvádzané tabuľky sa začlenia do obsahovej náplne zostavovaných poznámok.
Centrum
30.01.14,09:47
Ano, to je najnovšia podoba, ale nenašiel niekto tieto predlohy aj na priame vyplňanie a uloženie, aby sa dali teda odoslať ako príloha s prvou stranou spolu s uzávierkou a DP , keďže na eDane asi táto možnosť nebude !?
avalik
30.01.14,12:50
ved ten druhy subor mas v .rtf otvoris, vypises, ulozis a prilozis ako prilohu k formularu poznamky (kryci list), ktory si vyberies z katalogu formularov - cez portal FS
Rozalka
30.01.14,13:03
Určite sa nič na priame vypĺňanie a uloženie v dohľadnej dobe nepripravuje.
Centrum
30.01.14,15:11
No tak som sa potešila, ďakujem, ráno som už tieto nové našla, ale sú v pdf, nevšimla som si , že ten druhý súbor je iný. Vďaka veľká.

Ešte doplním, v priloženom súbore je v záhlaví na každej strane DIČ, ktoré sa nedá vyplniť, bude po elektronickom odoslaní tejto prílohy s prvou (vyplnenou )stranou jeden celok ? Na daňových tlačivách (priznaniach ) je identifikácia cez DIČ na každej strane, Alebo som iba menej zručná, že to tam neviem dostať ?
karakul
30.01.14,15:25
Ano, to je najnovšia podoba, ale nenašiel niekto tieto predlohy aj na priame vyplňanie a uloženie, aby sa dali teda odoslať ako príloha s prvou stranou spolu s uzávierkou a DP , keďže na eDane asi táto možnosť nebude !?

.... vyplníš prvú stranu, vyplníš poznámky, dáš ich vytlačiť napr. cez virtuálnu tlačiareň do pdf - a máš jeden dokument (úvodnú stránku včítane poznámok)
pavol54
30.01.14,15:39
Ja som našiel poznámky vo finančnom spravodajcovi fs13-12 ktorý som stiahol do počítača ako pdf, len ako tých 19 listov vyextrahovať z 364 listového spravodaja a ako ich dostať na finančnú správu ako prílohu k hlavičke ktorá je v dokumentoch
pavol54
30.01.14,15:48
Ano, to je najnovšia podoba, ale nenašiel niekto tieto predlohy aj na priame vyplňanie a uloženie, aby sa dali teda odoslať ako príloha s prvou stranou spolu s uzávierkou a DP , keďže na eDane asi táto možnosť nebude !?
prvá strana je v katalógu formulárov, nechce sa mi veriť že by tam nedali aj tých 19 listov
karakul
30.01.14,15:55
Ja som našiel poznámky vo finančnom spravodajcovi fs13-12 ktorý som stiahol do počítača ako pdf, len ako tých 19 listov vyextrahovať z 364 listového spravodaja a ako ich dostať na finančnú správu ako prílohu k hlavičke ktorá je v dokumentoch

... možností ako to urobiť je dosť - napr. vytlačiť len potrebné stránky a naskenovať ich, uložiť len príslušné stránky do nového pdf súboru, ... ovšem zakaždým dostaneš len needitovateľný pdf súbor...
avalik
30.01.14,18:55
Ano, to je najnovšia podoba, ale nenašiel niekto tieto predlohy aj na priame vyplňanie a uloženie, aby sa dali teda odoslať ako príloha s prvou stranou spolu s uzávierkou a DP , keďže na eDane asi táto možnosť nebude !?

.... vyplníš prvú stranu, vyplníš poznámky, dáš ich vytlačiť napr. cez virtuálnu tlačiareň do pdf - a máš jeden dokument (úvodnú stránku včítane poznámok)

ak sa posiela elektronicky, prva strana musi byt vyplneny formular poznamok na stranke FS a do prilohy sa dolozia poznamky - nespajaju sa dokopy kryci list a poznamky .... niekde je na stranke FS k tomu poucenie
avalik
30.01.14,19:00
Ja som našiel poznámky vo finančnom spravodajcovi fs13-12 ktorý som stiahol do počítača ako pdf, len ako tých 19 listov vyextrahovať z 364 listového spravodaja a ako ich dostať na finančnú správu ako prílohu k hlavičke ktorá je v dokumentoch

ved si porovnaj poznamky co mas vo fin. spravodajcovi a ten druhy subor co som hore prilepila link je subor v .rtf - cize otvoris vo Worde, vypises, ulozis do .pdf a das ako prilohu ku kryciemu listu = formularu poznamok na stranke FS, nic nemusis extrahovat

tie linky co su hore su na stranku Ministerstva financii
pavol54
30.01.14,20:20
Ja som našiel poznámky vo finančnom spravodajcovi fs13-12 ktorý som stiahol do počítača ako pdf, len ako tých 19 listov vyextrahovať z 364 listového spravodaja a ako ich dostať na finančnú správu ako prílohu k hlavičke ktorá je v dokumentoch

ved si porovnaj poznamky co mas vo fin. spravodajcovi a ten druhy subor co som hore prilepila link je subor v .rtf - cize otvoris vo Worde, vypises, ulozis do .pdf a das ako prilohu ku kryciemu listu = formularu poznamok na stranke FS, nic nemusis extrahovat

tie linky co su hore su na stranku Ministerstva financii
aha pomýlilo ma že to hore je 34 listov a fie v fs je len 19 takže som si myslel že to sú tie staré
avalik
30.01.14,20:58
Ja som našiel poznámky vo finančnom spravodajcovi fs13-12 ktorý som stiahol do počítača ako pdf, len ako tých 19 listov vyextrahovať z 364 listového spravodaja a ako ich dostať na finančnú správu ako prílohu k hlavičke ktorá je v dokumentoch

ved si porovnaj poznamky co mas vo fin. spravodajcovi a ten druhy subor co som hore prilepila link je subor v .rtf - cize otvoris vo Worde, vypises, ulozis do .pdf a das ako prilohu ku kryciemu listu = formularu poznamok na stranke FS, nic nemusis extrahovat

tie linky co su hore su na stranku Ministerstva financii
aha pomýlilo ma že to hore je 34 listov a fie v fs je len 19 takže som si myslel že to sú tie staré

to hore je 24 listov a vo FS je tiez 24 listov https://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=9385
Krakonoš
01.02.14,08:32
Avalik veľká vďaka za poznámky.

Ešte sa chcem spýtať na presnejší postup. Z tabuľkových poznámok si vyberieme tabuľky, ktoré sa účtovnej jednotky týkajú a prekopírujeme ich do textovej časti poznámok ?
Elektronicky sa bude odosielať prvá strana poznámok a príloha bude súbor, v ktorom bude spolu textová aj tabuľková časť?
MADMAZEL123
09.02.14,15:48
neviem ci ste si vsimli,ale v tom formate rtf.mi neukazuje v tejto tabulke 1.Informácie k*prílohe č. 3*časti F. písm. a) o*dlhodobom hmotnom majetku
Tabuľka č. 1 mi neukazuje zostatkovu hodnotu na konci uct,obdobia ..je to aj u vas tak??
avalik
09.02.14,17:21
je to na dalsiej strane (strana 5)
MADMAZEL123
09.02.14,18:14
no ano,tabulka je az na dalsej strane,ale tam kde sa vypisuje ZOSTATKOVA HODNOTA,este vidim stav na zaciatku uct.obdobia,ale este by tam mal byt jeden riadok - STAV NA KONCI UCT.OBDOBIA a ttento riadok mi chyba :-(
MADMAZEL123
09.02.14,18:16
avalik ked si das nahlad stranky tak to uvidis..
KEJKA
09.02.14,19:06
kedže obsahovo poznámky za rok 2012 sú rovnaké ako je tu priložený materiál - vzor pre rok 2013, predpokladám - bude stačiť, ak ich len upravím - doplním DIČ a vynechám prvú stranu a môžem to použiť na podanie ku kryciemu listu. Samozrejme aktualizujem údaje pre rok 2013/2012.
Trochu som sa obávala, že zverejnia nejaké e-tlačivo, ktoré bude treba jednotne vypisovať.
pavol54
09.02.14,19:12
Nezáleži na obsahu len na formáte, dám krk na to že ich nikto nikdy nečítal niekedy také hlúposti sa mi tam podarilo načmárať a dokonca aj nečitateľne a nikto nikdy nič
avalik
09.02.14,19:30
avalik ked si das nahlad stranky tak to uvidis..

ja to vidim takto

http://snag.gy/iqXIw.jpg
MADMAZEL123
09.02.14,19:46
avalik ja to vidim odseknute :-( zeby nejaky format nastavit trebalo?
avalik
09.02.14,19:51
avalik ja to vidim odseknute :-( zeby nejaky format nastavit trebalo?

podla mna mas ty nejako zvlastne nastavene zobrazenie - v akom programe to mas otvorene? robi ti to aj v normalnom zobrazeni ci len v nahlade?
MADMAZEL123
09.02.14,21:31
mam to otvorene v OpenOffice.mne to automaticky otvara cez tento program.
avalik
09.02.14,21:52
mam to otvorene v OpenOffice.mne to automaticky otvara cez tento program.

tak si to otvor vo worde a porovnaj
MADMAZEL123
09.02.14,22:22
avalik ....uz to funguje..VELKE DAKUJEM :-)
účtovník 007
10.02.14,07:32
Pozrela som si posledné prechodné ustanovenia a vychádza mi, že jediné čo sa nás netýka už za roku 2013 je delenie na mikro účtovné jednotky. Veľmi ma potešila vypustená časť o zdaniteľných obchodoch medzi spriaznenými osobami. To ma celkom zabíjalo .-). Už iba neobvyklé ZO. Celé vypustené B - to bol ako pokus FS o ochranu osobných údajov?
karakul
10.02.14,09:26
... ale zostali niektoré anomálie - deklaruje sa zníženie počtu tabuliek, ale v textovej časti poznámok zostali pôvodné kapitoly, napr.

- nie sú tabuľky s časovým rozlíšením na strane aktív ani pasív, ale v textovej časti sú
- nie je tabuľka o výnosoch pri aktivácii, ale v textovej časti to zostalo
- nie je tabuľka o tržbách v časti H, ale texte sa to má naďalej uvádzať
- v tabuľke 34 je už len informácia o nákladoch voči audítorovi, ale v texte treba uvádzať všetky významné položky nákladov...
- vypadli tabuľky o podsúvahových položkách, podmienených záväzkoch a majetku, ale v textovej časti to zostalo...

čiže takto vypadá v praxi "znižovanie administratívnej náročnosti" - naoko rozsah sa znížil, ale "vypustenému" sa treba venovať - aj keď už len v textovej časti....
rahama
10.02.14,12:30
Mne sa zdá, že tabuľky (Príloha č.3a) sú už jasné , ale čo s prílohou č.3 ? To keby sme mali spracovať presne, tak je to román.
bredikova
13.02.14,04:45
V 2012 som mala poznámky spojené aj s textovou časťou, teraz prosím kde vezmem textovú časť - prílohu 3 - máte prosím link.
latka
13.02.14,10:41
Dobrý deň, prosím vás oddiel L až M, N - všetko o príjmoch štatutárov aj info o spriaznených obchodoch - všetko sa vymazuje... už sa nič nepíše - to fakt?
Chrusťa
13.02.14,10:56
vyplňa sa len toto, čo tu pripla link avalik? nemáte niekto aj textovú časť vzor?
avalik
13.02.14,17:55
vyplňa sa len toto, čo tu pripla link avalik? nemáte niekto aj textovú časť vzor?

klikni na opatrenie - je to link na cele znenie opatrenia vratane textovej casti poznamok
kuravesele
15.02.14,14:09
Môžete mi prosím ešte poradiť, či si môžem tieto tabuľky čo sú uverejnené na MF aj podľa vlastného uváženia upraviť? Lebo napríklad mám tam tabuľku v časti I náklady, že to tam mám spojené napríklad náklady na audítora + ostatné náklady (opravy, udržiavanie) či to musím rozdeliť podľa tých zverejnených poznámok? Ďakujem
avalik
15.02.14,15:09
Môžete mi prosím ešte poradiť, či si môžem tieto tabuľky čo sú uverejnené na MF aj podľa vlastného uváženia upraviť? Lebo napríklad mám tam tabuľku v časti I náklady, že to tam mám spojené napríklad náklady na audítora + ostatné náklady (opravy, udržiavanie) či to musím rozdeliť podľa tých zverejnených poznámok? Ďakujem

tabulky a ich obsah su dane, nemozes ich upravovat
zuzana
17.02.14,05:06
Čiže sa do tých poznámok ani nedopisuje text, lebo za rok 2012 som to mala dopísané-konkrétne čo sa týkalo bližšieho popisu k tabuľkám?
Jana103
17.02.14,05:14
V poznámkach sa uvádzajú informácie ustanovené v prílohe č. 3 a v prílohe č. 3a, pre ktoré má účtovná jednotka obsahovú náplň. V prílohe č. 3a sa ustanovuje na účely uvádzania číselných údajov v poznámkach tabuľková forma, pričom v nej uvádzané tabuľky sa začlenia do obsahovej náplne zostavovaných poznámok.

t.j. máš textovú časť a tabuľky začleníš do textu
latka
17.02.14,10:20
Dobrý deň,
preposielam vyjadrenie z finančnej správy na môj dotaz, či môžem upravovať tabuľkovú časť poznámok doplnením textu do tabuliek podľa potrieb ...napr. pri nákladoch a výnosoch...

Dobrý deň,

účtovná jednotka pri zostavovaní individuálnej účtovnej závierky postupuje podľa Opatrenia MF SR č. 4455/2003-92. V zmysle § 1 ods. 6 a § 3 tohto opatrenia obsahové vymedzenie poznámok je uvedené v prílohe č. 3 a č. 3a. Vzory poznámok sa nachádzajú na stránke Ministerstva financií SR, link: http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=8655 len ako pracovná pomôcka, t.j. účtovná jednotka môže upraviť podľa svojich potrieb.
---
S pozdravom,
Alena Lečková




---
Ak chcete ohodnotit kvalitu mojej odpovede alebo si prezrieť históriu komunikácie, kliknite na linku:
https://podpora.financnasprava.sk/ticket_Otsp5u1qb56yt17u
danula.s
20.02.14,16:46
Ľudia musí byť v poznámkach uvedené v záhlaví každej strany DIČ, alebo stačí len na krycom liste?
Chrusťa
21.02.14,08:00
ja som uvádzala do záhlavia na každej strane poznámok, normálne v šablone som to nastavila ako "hlavička" uviedla som tam DIČ a Poznámky ÚČ POD 3-04
kuravesele
21.02.14,11:26
A prosím, ten krycí list, keď budem posielať spolu s PDF súborom poznámok, musí byť tam aj podpisový záznam člena štatutárneho orgánu účtovnej jednotky alebo fyzickej osoby, ktorá je účtovnou jednotkou? (Lebo podpisový záznam osoby zodpovednej za vedenie účtovníctva a za zostavenie účtovnej závierky nemusí byť.) Lebo my podávame cez elektronickú značku podateľne, a neviem či to poslať bez podpisu alebo si to vytlačiť, podpísať, naskenovať a odoslať? Veľká vďaka...:)
kuravesele
22.02.14,12:07
Prosím vie mi niekto odpovedať na otázku?
avalik
22.02.14,12:52
A prosím, ten krycí list, keď budem posielať spolu s PDF súborom poznámok, musí byť tam aj podpisový záznam člena štatutárneho orgánu účtovnej jednotky alebo fyzickej osoby, ktorá je účtovnou jednotkou? (Lebo podpisový záznam osoby zodpovednej za vedenie účtovníctva a za zostavenie účtovnej závierky nemusí byť.) Lebo my podávame cez elektronickú značku podateľne, a neviem či to poslať bez podpisu alebo si to vytlačiť, podpísať, naskenovať a odoslať? Veľká vďaka...:)

precitaj si hore zadanie, je to tam uvedene
kuravesele
22.02.14,13:05
však som si to prečítala, už aj zákon o účtovníctve...ale nejde mi to do hlavy že by stačilo iba ten krycí list a poslať to cez elektronickú značku podateľne...a tá prvá strana čo bola minulý rok (dávam do prílohy) tak tá sa vynecháva? úplne to nahrádza ten krycí list? ďakujem za pochopenie a moju "nechápavosť" :(
Rozalka
22.02.14,13:14
však som si to prečítala, už aj zákon o účtovníctve...ale nejde mi to do hlavy že by stačilo iba ten krycí list a poslať to cez elektronickú značku podateľne...a tá prvá strana čo bola minulý rok (dávam do prílohy) tak tá sa vynecháva? úplne to nahrádza ten krycí list? ďakujem za pochopenie a moju "nechápavosť" :(
namiesto tej 1.strany, ktorú si proložila, áno, ide krycí list a k tomu priložené - ako príloha - ostatné strany
avalik
22.02.14,13:20
však som si to prečítala, už aj zákon o účtovníctve...ale nejde mi to do hlavy že by stačilo iba ten krycí list a poslať to cez elektronickú značku podateľne...a tá prvá strana čo bola minulý rok (dávam do prílohy) tak tá sa vynecháva? úplne to nahrádza ten krycí list? ďakujem za pochopenie a moju "nechápavosť" :(


kopirujem z hora:

"V elektronických formulároch sa nachádza len prvá strana poznámok. Ostatné strany poznámok musí účtovná jednotka pripojiť ako prílohu napr. v pdf formáte a zaslať spoločne aj s prvou stranou poznámok elektronicky
cez Katalóg elektronických formulárov, nie cez Všeobecné podania."

cize vyplnis elektronicky prvu stranu = kryci list a poznamky das ako prilohu k prvej strane v pdf
kuravesele
22.02.14,16:06
a výročná správa a správa audítora sa v tlačenej forme odovzdá daňovému úradu, a ten to naskenuje a odošle do registra účtovných závierok? Ak sa mýlim, tak ma prosím napravte...ďakujem
avalik
22.02.14,16:21
a výročná správa a správa audítora sa v tlačenej forme odovzdá daňovému úradu, a ten to naskenuje a odošle do registra účtovných závierok? Ak sa mýlim, tak ma prosím napravte...ďakujem

ak mas povinnost elektronickej komunikacie vsetko ,musis posielat elektronicky - co nema formular posielas ako vseobecne podanie, oznacis typ prilohy "vyrocna sprava" a pripojis prilohu v pdf
kuravesele
22.02.14,16:29
ďakujem avalik, ja som si už podala dopyt, a odpísali úplne takú hlúposť, že až...tak radšej som sa tu opýtala...lebo viem, že tu dostanem presnejšiu informáciu.

áno komunikujeme elektronicky...čiže všetko pošlem elektronicky, a do zbierky listín už nič...ďakujem...ešte raz :D
kuravesele
23.02.14,05:45
a ešte taká vec keď čítam zákon, je tam napísané : Ak účtovná jednotka nemá schválenú účtovnú závierku v lehote podľa odseku 3, uvedie,že ukladá neschválenú účtovnú závierku a oznámenie o dátume schválenia účtovnej závierky ukladá do registra dodatočne, najneskôr do piatich pracovných dní od jej schválenia.

My máme dátum schválenia keď je dátum zostavenia, ale minulé roky sme tam dávali iba dátum zostavenia. Teraz aby som dodatočne nemusela oznamovať o schválení, tak mám dať rovnaké dátumy? Či môžeme to tam vložiť iba zostavené, a dátum schválenia je len v tom prípade ak sa znovu otvoria účtovné knihy? Ďakujem
avalik
23.02.14,11:23
daj to ako samostatnu otazku
Dada
23.02.14,13:54
No tak dnes som cez e-dane java poslala daňové priznanie, súvahu a výkaz ziskov a strát, všetko prešlo v poriadku. Poznámky mám v súbore pdf, cez e-dane java to vôbec nešlo poslať, tak som musela cez ten katastrofálny portál, tam to prešlo. Potom som pozrela do e-dane a tam mi to ukazuje, že je to odoslané, ale nedostanem sa do tých poznámok a ani potvrdenku odtiaľ neviem vytlačiť, lebo mi vypisuje, že "Osoba nemá oprávnenie na prezeranie údajov". Tak na zhotovenie a zaslanie údajov mám povolenie a na prezeranie nie??? :-))))))))) Ja už neviem, či sa smiať z toho, či čo :-))))))))))
Chrusťa
24.02.14,06:08
v historii komunikácie na ich portáli sú všetky podania, kt. je možné vytlačiť...potvrdenia o podaní, kt. prešli z e dane. Skús hľadať tam a si to vytlačiť
dana99
24.02.14,11:09
Zdravím Vás.

Prvá strana poznámok, ktoré som našla na stránke finančnej správy vyzerá takto https://pfseform.financnasprava.sk/Formulare/eFormVzor/UV/form.118.html
toto mám vyplniť?

Ten vzor, čo je priložený v otázke som nenašla.

Hľadám zle?

Ďakujem za odpoveď.

Dana
Žabinka
24.02.14,11:15
ja som našla.. ale to nie je tlačivo, do ktorého sa dá písať.. len vytlačiť..
https://pfseform.financnasprava.sk/Formulare/VzoryTlaciv/UVPOD3.pdf
to, čo máš ty, sa nachádza v katalógu tlačív, keď sa prihlásiš na drsr,sk, a tiež je správne..
dana99
24.02.14,11:19
Ale tie sa nedajú vyplniť v PC.
Žabinka
24.02.14,11:21
Ale tie sa nedajú vyplniť v PC.
doplnila som..
dana99
24.02.14,11:23
:-)
skovco
05.03.14,06:25
Posielam jeden uzitocny link na peknu uctovnu zavierku
http://www.wolterskluwer.sk/vuz2013
mozte to kludne pouzit je to verejny vzor
keby to chcelo niekde heslo (tusim tie excel tabulky su zaheslovane aby to niekto omylom neprepisal) tak zadajte IFS2013
KlaudiaKK
05.03.14,14:01
na www.danovecentrum.sk sú prilepené poznámky v editovateľnej forme, dá sa do nich vpisovať, ak ste registrovaní tak to ide aj tam.
Ja mám však otázku : to musím vyplňovať všetko resp. keď mám cca polovicu tabuliek prázdnu - dávam tam nuly alebo nechám prázdne , vyplním len to čo sa týka firmy a nech sa v tom hrabkajú daniari ? budem posielať tých 25 strán aj keď bude vyplnená iba tretina ?
truch
05.03.14,20:14
Klaudia, posielam cca 12 strán, ak nemám náplň pre niektorú položku, tú nedám do súboru na odoslanie
KlaudiaKK
06.03.14,07:48
Ďakujem :)
alušik
10.03.14,20:54
Ja osobne som to urobila tak, že som vypísala krycí list a priložila poznámky ako DOC, nie PDF. Zatiaľ to nikto neriešil, že by to muselo byť vyslovene PDF - ako to vypíše samotný portál pri odosielaní. Dokonca u nás na DÚ mi povedali, že by som ich mohla priniesť aj v papierovej forme - že poznámky sú ešte povolené, hoci firma doručuje všetko ostatné elektronicky. Poznámky som si urobila vlastné, pričom som do nich písala normálny text a v rámci obsahu vložila len tabuľky, pre ktoré mám obsahovú náplň - v štruktúre zodpovedajúce zverejnenému vzoru. Takže tiež mám poznámky na 9-12 strán maximálne.
Ludmiiilka
11.03.14,10:54
Možem poprosiť upresnenie. Práve som sa pustila do vyplňania poznámok do Vami priloženého súboru. Tie tabuľky, ktoré nebudem vypĺňať mám normálne vymazať? alebo to mám poslať aj s prázdnymi tabuľkami? ďakujem
Fany
11.03.14,11:23
Nechápem, ak DÚ vyžaduje takéto poznámky, prečo to nezjednodušia tak, aby to zvládol aj "jednoduchý" človek. A ako to, že v polovici marca ešte niesu na e-dane všetky aktuálne DP pre rok 2013 ???
Žabinka
11.03.14,11:29
Nechápem, ak DÚ vyžaduje takéto poznámky, prečo to nezjednodušia tak, aby to zvládol aj "jednoduchý" človek. A ako to, že v polovici marca ešte niesu na e-dane všetky aktuálne DP pre rok 2013 ???
nie sú a ani nebudú.. treba využiť stránku finančnej správy..
karakul
11.03.14,11:36
...Tie tabuľky, ktoré nebudem vypĺňať mám normálne vymazať? alebo to mám poslať aj s prázdnymi tabuľkami?...

ako chceš - ja to robím takto:

1. ktoré tlačíme a podávame "klasickou cestou", v tých mažem všetko nepotrebné

2. ktoré zasielame elektronicky, neupravujem - nemažem nič, odošlem v "plnom rozsahu" aj s prázdnymi tabuľkami - snáď si niekto časom uvedomí ten nepotrebný rozsah a množstvo zbytočností (pre neauditované firmy!).
ludmila4
11.03.14,22:23
skušam vyplňať poznámky v priloženom linku. Nejde mi vypísať DiČ. Ako to urobím? Keď sa snažím to uložiť tak sa to ukladá do RTF formátu ako to dostať do PDF? Ďakujem
Janiela
12.03.14,04:35
skušam vyplňať poznámky v priloženom linku. Nejde mi vypísať DiČ. Ako to urobím? Keď sa snažím to uložiť tak sa to ukladá do RTF formátu ako to dostať do PDF? Ďakujem
Musíš uppraviť cez hlavičku
Klikni na zobraziť, hlavička, päta a DIČ uprav
avalik
12.03.14,06:40
skušam vyplňať poznámky v priloženom linku. Nejde mi vypísať DiČ. Ako to urobím? Keď sa snažím to uložiť tak sa to ukladá do RTF formátu ako to dostať do PDF? Ďakujem

do pdf ulozis rovnako ako do rtf - pri ukladani suboru das ulozit ako pdf (vyberies zo zoznamu - format pdf)
Žabinka
12.03.14,06:49
skušam vyplňať poznámky v priloženom linku. Nejde mi vypísať DiČ. Ako to urobím? Keď sa snažím to uložiť tak sa to ukladá do RTF formátu ako to dostať do PDF? Ďakujem
Hore vľavo na lište klikni na Súbor, a nájdi si Exportovať do PDF.. Alebo uložiť s príponou .pdf, to by malo byť v Uložiť ako.. a na spodu tabuľky si nájdi príponu .pdf tak ako píše Valika..
kuravesele
12.03.14,08:19
Prosím Vás čo sa týka posielania audítorskej správy:
ja tam mám 4 strany,
1. strana označenie + názov firmy,
2.strana: že obsah: súvaha (http://www.porada.sk/suvaha#__AUTOKW), poznámky, výkaz, správa nezáv.audítora,
3.-4.strana: správa nezáv. audítora.

+ Mám ešte dodatok správy audítora o overení súladu výročnej správy s účtovnou závierkou...

Mám poslať na DÚ všetkých 5strán? Ďakujem...
Janinkaaa
13.03.14,14:05
Posielam jeden uzitocny link na peknu uctovnu zavierku
http://www.wolterskluwer.sk/vuz2013
mozte to kludne pouzit je to verejny vzor
keby to chcelo niekde heslo (tusim tie excel (http://www.porada.sk/excel#__AUTOKW) tabulky su zaheslovane aby to niekto omylom neprepisal) tak zadajte IFS2013

Ako si otvorím tie poznámky ? Mne to neide.
Janinkaaa
13.03.14,14:23
Viem, že ma zabijete, ale nemohli by ste napísať po "lopate" čo sa vypľňa ?

1. Krycí list - 1. strana, ktorá je uvedená v E-dane (http://www.porada.sk/e-dane#__AUTOKW) - JAVA

2. Vypíšem zo stránky https://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=9385
: priloha_strany_2_az_25.pdf a toto elektronicky odošlem ?

3. Nič viacej už nevypisujem ?

Ďakujem za trpezlivosť s ťažko chápajúcou.
avalik
13.03.14,16:29
Viem, že ma zabijete, ale nemohli by ste napísať po "lopate" čo sa vypľňa ?

1. Krycí list - 1. strana, ktorá je uvedená v E-dane (http://www.porada.sk/e-dane) - JAVA

2. Vypíšem zo stránky https://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=9385
: priloha_strany_2_az_25.pdf a toto elektronicky odošlem ?

3. Nič viacej už nevypisujem ?

Ďakujem za trpezlivosť s ťažko chápajúcou.

1. ano, 1. stranu vyplnas ako formular bud na PFS alebo edane (http://www.porada.sk/edane#__AUTOKW) java
2. naco som zvyraznila citat z opatrenia v uvodnom prispevku?

takze este raz:

V poznámkach sa uvádzajú informácie ustanovené v prílohe č. 3 a v prílohe č. 3a, pre ktoré má účtovná jednotka obsahovú náplň. V prílohe č. 3a sa ustanovuje na účely uvádzania číselných údajov v poznámkach tabuľková forma, pričom v nej uvádzané tabuľky sa začlenia do obsahovej náplne zostavovaných poznámok.



prilohu c. 3 najdes ak kliknes na nazov opatrenia v uvodnom prispevku
Janinkaaa
14.03.14,05:56
Ďakujem Avalik.
skovco
14.03.14,15:36
Možem poprosiť upresnenie. Práve som sa pustila do vyplňania poznámok do Vami priloženého súboru. Tie tabuľky, ktoré nebudem vypĺňať mám normálne vymazať? alebo to mám poslať aj s prázdnymi tabuľkami? ďakujem


Ano, ak v nejakej tabulke nie je ani jedno cislo tak celu vymazat
skovco
14.03.14,15:41
Posielam jeden uzitocny link na peknu uctovnu zavierku
http://www.wolterskluwer.sk/vuz2013
mozte to kludne pouzit je to verejny vzor
keby to chcelo niekde heslo (tusim tie excel (http://www.porada.sk/excel#__AUTOKW) tabulky su zaheslovane aby to niekto omylom neprepisal) tak zadajte IFS2013

Ako si otvorím tie poznámky ? Mne to neide.


Malo by to ist uplne jednoducho, kliknes na jeden z tych odkazov a otvori sa ti ako exell (vykazy) alebo word (http://www.porada.sk/word#__AUTOKW) (poznamky) - ak tonejde tak mas nieco s nastavenim prehliadaca pravdepodobne, s tym ti neviem poradit, skus porposit nejakeho IT cloveka v okoli nech sa na to pozrie.
avalik
17.03.14,20:33
topa
19.03.14,12:23
Informoval som sa na infolinke finančnej správy či môžem (ako doteraz každý rok...) vyplniť tlačivo poznámky ručne, následne ho naskenovať, uložiť vo formáte pdf a zaslať. Bolo mi povedané, že to možne je....
tina.mm
20.03.14,16:04
Poznámky vypĺňam asi takto: tabuľkovú prílohu č. 3a, pričom vyplním tabuľky, pre ktoré má firma obsahovú náplň. Zároveň na koniec tabuliek priložím textovú časť, kde sú napríklad rozpísané náklady (http://www.porada.sk/naklady#__AUTOKW), výnosy (http://www.porada.sk/vynosy#__AUTOKW), tabuľka vlastného imania, založenie firmy,schválenie minuloročnej uzávierky, činnosť firmy a pod. Celé to priložím ako PDF prílohu. Myslíte, že to takto bude stačiť?
avalik
20.03.14,18:20
Poznámky vypĺňam asi takto: tabuľkovú prílohu č. 3a, pričom vyplním tabuľky, pre ktoré má firma obsahovú náplň. Zároveň na koniec tabuliek priložím textovú časť, kde sú napríklad rozpísané náklady (http://www.porada.sk/naklady#__AUTOKW) výnosy (http://www.porada.sk/vynosy#__AUTOKW), tabuľka vlastného imania, založenie firmy,schválenie minuloročnej uzávierky, činnosť firmy a pod. Celé to priložím ako PDF prílohu. Myslíte, že to takto bude stačiť?

ak prilozis textovu cast v strukture podla prilohy 3, tak je to OK

ked ale tabulky nebudes vkladat podla struktury do textovej casti, tak by bolo vhodnejsie dat najprv textovu cast a potom tabulkovu
Adiks
21.03.14,06:47
To, že tabuľková časť poznámok sa má začleniť do obsahovej náplne zostavovaných poznámok sa dá vyložiť dvojako, buď, že ku konkrétnemu "písmenu" poznámok uvediem spolu textovú aj tabuľkovú časť alebo vyplním najprv textovú časť chronologicky za všetky "písmená" a potom tabuľkovú časť.
kajanakaja
21.03.14,07:41
Môžete mi prosím Vás napísať, ako prakticky robíte tie poznámky? Ako spájate tabuľkovú a
obsahovú časť?
kuravesele
21.03.14,08:04
pozrite si v registri účtovných závierok, už tam majú firmy vložené poznámky za rok 2013
Janinkaaa
21.03.14,08:40
Teraz mi jedna známa volala, že aké poznámky má urobiť, keď SRO-čka bola celý rok 2013 neaktívna. Nie sú tam žiadne nákupy a ani žiadne výnosy.
Stačí vyplniť len 1. stranu a napísať, že SRO-čka bola celý rok neaktívna ?
Ďakujem.
karakul
21.03.14,09:21
Teraz mi jedna známa volala, že aké poznámky má urobiť, keď SRO-čka bola celý rok 2013 neaktívna. Nie sú tam žiadne nákupy a ani žiadne výnosy.
Stačí vyplniť len 1. stranu a napísať, že SRO-čka bola celý rok neaktívna ?
Ďakujem.

... poznámky nie sú len o výnosoch a nákupoch, rozhodne tam boli aj iné (http://www.porada.sk/ine#__AUTOKW) skutočnosti, resp. stavy majetkových a záväzkových účtov.
Janinkaaa
21.03.14,09:24
Aha. Ďakujem.
ini
22.03.14,12:03
Dobrý, chcela by som sa spýtať, či v poznámkach v tabuľke č. 2 bodu 28 Informácie k prílohe č. 3 časti G. písm. i) o bankových úveroch, pôžičkách a krátkodobých finančných výpomociach (pomocných tabuliek k poznámkam) uvádzate aj napr. úvery od Unicredit leasing (http://www.porada.sk/leasing#__AUTOKW), ktoré sú účtované ako dlhodobé záväzky alebo pôžičky od konateľa (krátkodobé alebo dlhodobé). Ďakujem. V prílohe č. 3 som nenašla bližšiu špecifikáciu.
Soňula
25.03.14,13:04
Nič sa nestane, keď pošlem poznámky elektronicky aj vo formáte RTF?
Jana_clenka
26.03.14,07:54
Nič sa nestane, keď pošlem poznámky elektronicky aj vo formáte RTF?
To by som určite nerobila ... Pozerala som si register účtovných závierok a na moje prekvapenie mnohé spoločnosti tam majú uložené poznámky v tvare *.doc alebo *.rtf. Tieto formáty sú editovateľné, t.j. možno v nich robiť ďalšie úpravy.
Všetky dokumenty uložené v registri si však môže ktokoľvek stiahnuť a v prípade takýchto formátov ľahko zneužiť.
Pozn. Viem že tento môj názor nie je zrovna príkladom pozitívneho myslenia, ale súčasná doba je z tohto hľadiska proste nebezpečná.
Janiela
26.03.14,11:28
Nič sa nestane, keď pošlem poznámky elektronicky aj vo formáte RTF?
To by som určite nerobila ... Pozerala som si register účtovných závierok a na moje prekvapenie mnohé spoločnosti tam majú uložené poznámky v tvare *.doc alebo *.rtf. Tieto formáty sú editovateľné, t.j. možno v nich robiť ďalšie úpravy.
Všetky dokumenty uložené v registri si však môže ktokoľvek stiahnuť a v prípade takýchto formátov ľahko zneužiť.
Pozn. Viem že tento môj názor nie je zrovna príkladom pozitívneho myslenia, ale súčasná doba je z tohto hľadiska proste nebezpečná.
Posielam v PDF, ale aj PDF sa dá zneužiť :-(
kuravesele
26.03.14,12:48
v dnešnej dobe sa dá všetko zneužiť :)
martina0203
27.03.14,07:14
prosím nikde som nenašla, cez e dane (http://www.porada.sk/dane#__AUTOKW) môžem poslať ostatné výkazy ako súvaha (http://www.porada.sk/suvaha#__AUTOKW), výkaz ziskov a strát (http://www.porada.sk/vykaz-ziskov-a-strat#__AUTOKW) a aj daňové? lebo na e dane (http://www.porada.sk/dane#__AUTOKW) nieje tlačivo za rok 2013 danové priznanie (http://www.porada.sk/danove-priznanie#__AUTOKW), poznámky cez finančnú správu...dakujem
avalik
27.03.14,07:22
prosím nikde som nenašla, cez e dane (http://www.porada.sk/dane#__AUTOKW) môžem poslať ostatné výkazy ako súvaha (http://www.porada.sk/suvaha#__AUTOKW), výkaz ziskov a strát (http://www.porada.sk/vykaz-ziskov-a-strat#__AUTOKW) a aj daňové? lebo na e dane (http://www.porada.sk/dane#__AUTOKW) nieje tlačivo za rok 2013 danové priznanie (http://www.porada.sk/danove-priznanie#__AUTOKW), poznámky cez finančnú správu...dakujem

cez PFS alebo edane (http://www.porada.sk/edane#__AUTOKW) java
martina0203
27.03.14,07:31
cez e dane (http://www.porada.sk/dane#__AUTOKW) môžem poslať daňové priznanie (http://www.porada.sk/danove-priznanie#__AUTOKW), lebo mi tam ukazuje daňové priznanie (http://www.porada.sk/danove-priznanie#__AUTOKW) za rok 2012, za rok 2013 tam nevidím....
Olgica
27.03.14,07:39
cez edane (http://www.porada.sk/edane#__AUTOKW) nie, iba cez finančnú správu
avalik
27.03.14,07:51
cez e dane (http://www.porada.sk/dane#__AUTOKW) môžem poslať daňové priznanie (http://www.porada.sk/danove-priznanie#__AUTOKW), lebo mi tam ukazuje daňové priznanie (http://www.porada.sk/danove-priznanie#__AUTOKW) za rok 2012, za rok 2013 tam nevidím....

je dobre sledovat informacie na stranke FS - najdes tam napr. https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Infoservis/Aktualne_informacie/2014_03_03_eDane_oznam.pdf
Adiks
02.04.14,17:39
Chcel by som poradiť v jednej veci, tabuľková časť poznámok je na stránke MF SR vo formáte rtf, textovú časť poznámok mám vo formáte doc (MS Word (http://www.porada.sk/word#__AUTOKW)). Aby som textovú a tabuľkovú časť poznámok mohol uložiť do jedného súboru vo formáte doc, musel som predtým tabuľkovú časť cez voľbu "Uložiť ako" prekonvertovať do formátu doc. Následne som si tie tabuľky usporiadal, napr. aby názvy jednotlivých tabuliek neboli na konci strany a samotné tabuľky na ďalšej, ale aj názvy tabuliek som presunul na ďalšiu stranu. A teraz k samotnej otázke, poznámky uložené vo formáte doc som po nainštalovaní konvertora prekonvertoval na formát pdf, ale tabuľky sú vo formáte pdf rozhádzané krížom-krážom a strany oproti formátu doc sú posunuté dopredu. Ako mám postupovať, ak chcem mať poznámky aj vo formáte pdf usporiadané ?
avalik
02.04.14,19:16
nie je jednoduchsie prislusne textove casti vlozit k jednotlivym tabulkam? a potom cely dokument ulozit do pdf?
Adiks
03.04.14,11:31
Myslíš takto, že textovú časť prekonvertovať z formátu doc na formát rtf, vložiť tabuľky, ktoré už sú vo formáte rtf a potom celý súbor s textovou časťou a tabuľkami prekonvertovať z formátu rtf na formát pdf ?
karakul
03.04.14,11:48
Myslíš takto, že textovú časť prekonvertovať z formátu doc na formát rtf, vložiť tabuľky, ktoré už sú vo formáte rtf a potom celý súbor s textovou časťou a tabuľkami prekonvertovať z formátu rtf na formát pdf ?

... ja som si tabuľky v rtf formáte hneď uložil ako docx súbor, pridal k nim textovú časť a celé uložil najprv v docx (pre seba) a potom v pdf pre komunikáciu.
tictac7
03.04.14,11:55
Myslíš takto, že textovú časť prekonvertovať z formátu doc na formát rtf, vložiť tabuľky, ktoré už sú vo formáte rtf a potom celý súbor s textovou časťou a tabuľkami prekonvertovať z formátu rtf na formát pdf ?

... ja som si tabuľky v rtf formáte hneď uložil ako docx súbor, pridal k nim textovú časť a celé uložil najprv v docx (pre seba) a potom v pdf pre komunikáciu.
...ešteže mi to všetko robí soft :)
avalik
03.04.14,13:38
Myslíš takto, že textovú časť prekonvertovať z formátu doc na formát rtf, vložiť tabuľky, ktoré už sú vo formáte rtf a potom celý súbor s textovou časťou a tabuľkami prekonvertovať z formátu rtf na formát pdf ?


textovu cast oznacit a stlacit CTRL + C a vlozit na pozadovane miesto v subore s tabulkami pomocou CTRL + V ... ked to mas hotove tak si das "ulozit ako" - a vyberies ci chces rtf, doc, docx (ak tam v buducnosti chces nieco menit/doplnat) alebo finalnu verziu ulozis ako pdf
Adiks
03.04.14,20:24
Ďakujem za všetky odpovede na moju otázku, veľmi mi pomohli.
Llívia
04.04.14,06:54
Musia sa čísla tabuliek v poznámkach zhodovať s číslami vo vydanom vzore?
skovco
04.04.14,07:00
Musia sa čísla tabuliek v poznámkach zhodovať s číslami vo vydanom vzore?

Nie, tabulky pre ktore nemas napln ( ani jedno cislo) neuvadzas a potom cislujes postupne, takze cisla sa zmenia podla toho ako ti idu za sebou- pripaden ich ani necislujes - dolezite je aby to tam bolo bez ohladu na ocislovanie