Pendulum
21.01.14,07:44
Ahojte, potrebovala by som pomôcť s niečim špecifickým,
Ide o skonto pri došlej zahraničnej FA.

Príklad: FA je vystavená na 10 EUR ale niekde dolu sa na nej píše, že ak ju uhradíme do 30 dní tak stačí zaplatiť len 8 EUR. My ju teda uhradíme do tých 30 dní (vždy to tak robíme).
účtujeme:
1. faktúru: kedže je na sumu 10 EUR, zaúčtujeme na sumu 10 EUR (DPH vstup, výstup)
2. pri platbe sa tá suma 10 EUR rozúčtuje:

8 EUR - dodávateľ

2 EUR - skonto k dobru

a ešte sa účtuje z tých 2 EUR DPH (vstup, výstup - ale opačnými znamienkami), DPH je tak správne ponížené, kedže dobropis na tie 2 EUR nebude
v evidencii DPH má celé toto účtovanie ako dve položky, jedna je faktúra na sumu 10 EUR a z toho DPH a potom to skonto 2 EUR s mínusom a z toho DPH, pre výkaz DPH mi to problém nerobí ale predpokladám, že do kontrolného výkazu to bude musieť ísť jednou položkou, čiže potom mám len dve možnosti:
- buď mi náš dodávateľ bude vystavovať FA vrátane skonta, v mojom príklade by to bolo na sumu 8 EUR - tu ale náš dodávateľ nie je ochotný pristúpiť na takého riešenie...
- alebo aj napriek tomu, že faktúra je vystavená na 10 EUR, ja ju zaúčtujem na 8 EUR, to by bolo najjednoduchšie ale môžem to tak urobiť? Nebude potom problém pri daňovej kontrole, že faktúra bola v skutočnosti vystavená na vyššiu sumu?
Neviem sa pohnúť ďalej a faktúrky sa kopia...
Veľmi pekne ďakujem za akúkoľvek reakciu.
Difi
10.03.14,12:17
Dobrý deň, mala som aj ja podobnú otázku a túto odpoveď som dostala:
http://www.pp.sk/WebDUPP/main/ArchivArticleShow.aspx?ArtID=29784&print=1
príklad č.11
S pozdravom
Pendulum
16.03.14,16:54
veľmi mi to pomohlo!
diuska1
25.04.15,08:06
ako to riešite? :( nenašla som príklad č. 11....
Pendulum
27.04.15,08:37
ten link už nefunguje ale mám to vytlačené tak ti to môžem poslať na e-mail :-)
kajabb
17.04.16,16:27
Pendulum prosím, mohla by si mi to tiež poslať? práve riešim takýto problém v rámci SAPu. mail k.gorna@witzenmann.sk