Akinom
25.03.06,23:24
Prosím Vás súrne o radu. Faktúrujem služby do ČR bez DPH osobám registrovaným k DPH a oni si to v ČR odania na vstupe i na výstupe. Vystavila som faktúru bez DPH za tie isté služby aj osobe neregistrovanej
k DPH a myslím, že ona si to odaní iba na výstupe. Je tento postup správny, alebo by som mala osobe neregistrovanej k DPH vystavovať faktúry aj so slovenskou DPH?
Ďakujem za skorú odpoveď. Už včera bolo neskoro.
KEJKA
25.03.06,22:32
fakturovať so slovenskou DPH. Netýka sa tovaru.
Akinom
25.03.06,22:40
fakturovať so slovenskou DPH. Netýka sa tovaru.

Lida, prosím Ťa je to na 100%, pretože to pre mňa znamená urobiť dod.DPH za 3mesiace. A ak áno pôjde to do daňového DPH na riadky
1,3 a DPH na 2.
KEJKA
25.03.06,22:50
musí ísť o služby podľa § 15, ods.7 a 8, vtedy je to na 100% tak.
a tie riadky sú OK.
Akinom
25.03.06,22:59
musí ísť o služby podľa § 15, ods.7 a 8, vtedy je to na 100% tak.
a tie riadky sú OK.

Áno ide o tieto služby. Veľmi pekne Ti ďakujem a ja idem pracovať!
Ahojte všetci.
KEJKA
25.03.06,23:01
hádam spať, nie? Ty si taký nočný vtáčik?
Tak dobrú noc tým, čo toho už majú dosť.
A ty nepreháňaj.
Akinom
25.03.06,23:12
hádam spať, nie? Ty si taký nočný vtáčik?
Tak dobrú noc tým, čo toho už majú dosť.
A ty nepreháňaj.

Asi máš pravdu, ako sa hovorí "ráno je múdrejšie večera".
A ešte jedna vec: Som rada,že je takáto možnosť komunikovať s Vami, nobelovu cenu tomu kto toto vymyslel!!!! Ďakujem za všetkých.
ALBO
26.03.06,16:58
Prosím Vás súrne o radu. Faktúrujem služby do ČR bez DPH osobám registrovaným k DPH a oni si to v ČR odania na vstupe i na výstupe. Vystavila som faktúru bez DPH za tie isté služby aj osobe neregistrovanej
k DPH a myslím, že ona si to odaní iba na výstupe. Je tento postup správny, alebo by som mala osobe neregistrovanej k DPH vystavovať faktúry aj so slovenskou DPH?
Ďakujem za skorú odpoveď. Už včera bolo neskoro. Akinon, nie som o tom presvedčená, že na čechov neplatiteľov môžete prenášať daňovú povinnosť. Keď som to pred časom čítala, mne z toho vyplývalo , že česi len na platiteľa prenesú DP. Takže dobre by bolo informovať sa na pražskom DU alebo prečítať si zákon. Ak viete dobre hľadať v porade skúste pod mojimi príspevkami (mne to vyhľadávanie moc nejde) určite som v tejto súvislosti český zákon citovala. Je to niekde v § 106 alebo 108. Idem to skúšať hľadať.
KEJKA
26.03.06,17:04
Akinon, nie som o tom presvedčená, že na čechov neplatiteľov môžete prenášať daňovú povinnosť. Keď som to pred časom čítala, mne z toho vyplývalo , že česi len na platiteľa prenesú DP. Takže dobre by bolo informovať sa na pražskom DU alebo prečítať si zákon. Ak viete dobre hľadať v porade skúste pod mojimi príspevkami (mne to vyhľadávanie moc nejde) určite som v tejto súvislosti český zákon citovala. Je to niekde v § 106 alebo 108. Idem to skúšať hľadať.

ide o služby v zmysle § 15, ods. 7 a 8.
SR sa riadi slovenským zákonom o DPH.
Len keby išlo o podnikanie v ČR, tak by bolo nutné naštudovať aj zákon o DPH český.

Je fakt že niekedy Slovák musí dodaniť aj to, čo je fakturované s českou DPH, máme trochu odlišné zákony.

Ale toto nie je ten prípad.
ALBO
26.03.06,17:19
Našla som toto ale to je o inom http://porada.sk/showthread.php?p=178426&highlight=%A7108#post178426 a ešte niečo od AVA http://porada.sk/showthread.php?t=12597&highlight=%A7108 Ale najlepšie bude sa informovať, čo máte robiť. A potom sem aj napísať odpoveď pre nás ostatných
ALBO
26.03.06,17:24
ide o služby v zmysle § 15, ods. 7 a 8.
SR sa riadi slovenským zákonom o DPH.
Len keby išlo o podnikanie v ČR, tak by bolo nutné naštudovať aj zákon o DPH český.

Je fakt že niekedy Slovák musí dodaniť aj to, čo je fakturované s českou DPH, máme trochu odlišné zákony.

Ale toto nie je ten prípad. Ja netvrdím, že sa má riadiť iným ako slovenským zákonom. Slovenský zákon hovorí, že daňová povinnosť je v česku. Ale nehovorí, kto má v česku odviesť daň. Preto musí pozrieť do českého zákona a tam sa mi zdá, že sa DP prenáša len na platiteľa. Takže v žiadnom prípade nie odviesť daň na slovensku, ale zistiť ako odviesť daň v česku (možno sa aj zaregistrovať.)
KEJKA
26.03.06,18:07
Ja netvrdím, že sa má riadiť iným ako slovenským zákonom. Slovenský zákon hovorí, že daňová povinnosť je v česku. Ale nehovorí, kto má v česku odviesť daň. Preto musí pozrieť do českého zákona a tam sa mi zdá, že sa DP prenáša len na platiteľa. Takže v žiadnom prípade nie odviesť daň na slovensku, ale zistiť ako odviesť daň v česku (možno sa aj zaregistrovať.)
Protirečíš si. Ak sa má pozerať do CZ zákona, to je že sa musí riadiť CZ zákonom o DPH.
Ale pre nás platí SR zákon. A ten hovorí, že sa neuplatňuje DPH_SK v prípade, že príjemca služby je identifikovaný pre DPH v inom štáte EU. A kedže nie je identifikovaný - je neplatiteľ, tak služby oslobodené nie sú - treba uplatniť DPH_SK. To platí pre § 15/7,8. NAISTO.
ALBO
26.03.06,18:22
Protirečíš si. Ak sa má pozerať do CZ zákona, to je že sa musí riadiť CZ zákonom o DPH.
Ale pre nás platí SR zákon. A ten hovorí, že sa neuplatňuje DPH_SK v prípade, že príjemca služby je identifikovaný pre DPH v inom štáte EU. A kedže nie je identifikovaný - je neplatiteľ, tak služby oslobodené nie sú - treba uplatniť DPH_SK. To platí pre § 15/7,8. NAISTO. Určite si neprotirečím.Ja tvrdím, že ide podľa slovenského a ten hovorí, že daň sa odvedie v česku.O tom neni pochýb. Ale otázka je kto ju tam odvedie. Tak ako to rieši pre čecha v obdobnej situácii § 69 v našom zákone tak to rieši pre slováka § 108(a iné) v českom zákone.
KEJKA
26.03.06,18:39
Zákonom CZ sa treba riadiť, len ed podnikám v Česku.
Prioritne sa pozriem na slovenský zákon, a ten mi v prípade služieb určuje miesto v SR s výnimkami. Ak nesplním výnimku, nemôžem fakturovať bez slovenskej DPH.
Len v prípade, že mne ako Slovákovi je určené, že už nejde o podnikanie v SR, tak sa musím zamyslieť a preštudovať zákony Česka ( a i.) toto platí hlavne v oblasti prepravy.
Ale pôvodná otázka jasne vymedzila, že ide o bežné služby spadajúce pod !15, ods.7 a 8.
Takže týmto uzatváram diskusiu.
ALBO
27.03.06,09:26
Keďže akosi sa neviem stotožniť s predchádzajúcim všeobecným záverom, pokúsim sa vysvetliť svoju radu obrátiť sa vždy na DU , ak niečo robím voči neplatiteľovi, na konkrétnych §.
Predovšetkým § 5 zákona mi definuje zahraničnú osobu, ktorá je povinná platiť daň a tá sa tu fyzicky vôbec nemusí vyskytovať. Tie výnimky na § 69 sú v každom štáte iné, takže nie sú zaujímavé pre slovenského dodávateľa služby.
Napr. v čs. zákone je def. ZO nasledovne:
§ 94(11) Osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která nemá sídlo, místo podnikání nebo provozovnu v tuzemsku, nebo zahraniční osoba povinná k dani, která uskuteční plnění s místem plnění v tuzemsku a je osobou povinnou přiznat a zaplatit daň z tohoto plnění podle § 108, se stává plátcem dnem uskutečnění tohoto plnění.
§ 108 uplne inak definuje povinnosť zahraničnej osoby registrovať, resp, prebrať daňovú povinnosť pri samozdanení ako náš zákon v § 69.

Keďže teraz mám už pred sebou český zákon, je jasné, že pri službách podľa § 15/78 nie je povinnosť registrácie slovenského subjektu v česku, ale to nie je všeobecné pravidlo. Vyplýva to z konkrétnych ustanovení českého zákona. Tieto služby sú v č, z. zadefinované v § 10/6 no a tu sa píše:
§10
(7) Při poskytnutí služby podle odstavce 6 zahraniční osobou povinnou k dani nebo osobou registrovanou k dani v jiném členském státě, které nemají v tuzemsku sídlo, místo podnikání nebo provozovnu, plátci, který má sídlo, místo podnikání nebo provozovnu v tuzemsku, nebo osobě povinné k dani podle § 6 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h2d1.aspx#par6) odst. 1 anebo osobě identifikované k dani je místem plnění tuzemsko.(osoba povinná k dani je ešte neregistrovaný podnikateľ)
Následne § 108, ktorý hovorí, kedy na čecha alebo zahraničnú osobu sa prenáša DP hovorí:
//
§ 108 Osoby povinné přiznat a zaplatit daň
(b) plátce nebo osoba identifikovaná k dani, která uskutečňuje pouze plnění osvobozené od daně bez nároku na odpočet daně, kterým jsou poskytnuty služby podle § 10 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h2d2.aspx#par10) odst. 7 s místem plnění v tuzemsku,
Z toho mi vyplýva, že česi si povedali , že pri "nehmotných službách "tú daň zo samozdanenia nebudú preháňať cez priznanie, ale, že len taký neplatiteľ odvedie tú daň, ktorý v dôsledku svojich oslobodených činností nemá nárok na odpočet dane.Takže len vtedy ak je z toho pre štát efekt.
Takže záver:Ak poskytujete službu (§ 15/78)neplatiteľovi čechovi- nemáte povinnosť sa tam registrovať.

Ale toto nie je všeobecné pravidlo. Zoberme si napr. podobné služby vykonávané pre neplatiteľa v česku:
1)slovenský platiteľ organizuje vzdelávaciu akciu v česku (náš zákon 15/4, český zákon § 10/4) Miesto dodania je česko

2)slovenský platiteľ vykoná nejaké poradenské, účtovnícke služby podľa (ani tam nemusí ísť ale môže) § 15/7,8, podľa českého zákona §10/6,7.

čo má robiť slovenský podnikateľ?

1) podľa mňa sa musí zaregistrovať v česku. Miesto dodania je česko. Ale česi nepreniesli povinnosť samozdanenia na svojho neplatiteľa v tomto prípade, čo vyplýva z § 108.:
f) plátce nebo osoba identifikovaná k dani, kterým jsou poskytnuty služby podle § 10 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h2d2.aspx#par10) odst. 1, 2, 4, 5, 9, 12 a 13 s místem plnění v tuzemsku osobou registrovanou k dani v jiném členském státě nebo zahraniční osobou povinnou k dani,(preniesli tú povinnosť len na plátcu, *osoba identif. k dani nie je neplátca)
a zároveň povedali, kedy sa musí zaregistrovať zahraničná osoba:
i) osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která poskytuje služby uvedené v § 10 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h2d2.aspx#par10) odst. 1, 2, 4, 5, 12 a 13 nebo dodává zboží podle § 13 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h2d3.aspx#par13) odst. 9 s místem plnění v tuzemsku osobě, která není plátcem ani osobou identifikovanou k dani, případně uskutečňuje jinou ekonomickou činnost v tuzemsku, je povinná platiť daň

No a takto to funguje aj pri iných službách.
2)ten druhý prípad-účtovnícka služba tam sa registrovať nemusí, tak ako som to doložila vyššie.

Podľa mňa medzi tými službami nie je z hľadiska podnikania žiaden rozdiel napriek tomu sa správajú odlišne, lebo si to tak zadefinoval český zákon.
Preto si myslím, že sa vždy treba pozrieť na zákon iného štátu , resp. overiť si zdaňovanie na DU.

Vôbec nepovažujem túto diskusiu za uzavretú a poprosila by som aj iných aby sa k nej vyjadrili, pretože otázka český neplatiteľ a zdanenie sa tu objavila viac krát a nebola zodpovedaná.
Odpoveď z príspevku vyššie bola síce dobrá, ale bez vysvetlenia (podľa mňa náhodou)

Opravte ma ak sa mýlim.
Zužu
20.04.06,14:48
Reagujem na predchádzajúci príspevok, že otázka český neplatiteľ a zdanenie - nemá v tom jasno. Mám takýto prípad: SZČO platiteľ DPH vykonal službu pre FO v ČR , ktorý je neplatiteľ DPH. Jedná sa o zváračské práce. Otázka: faktúra bude s DPH alebo bez DPH. Čítam všetky príspevky týkajúce sa DPH, ale k ničomu konkrétnemu som sa nedostala. Pýtala som sa na DÚ, kde mi odporučili naštudovať par. 15 a 16 zákona o DPH ale múdrejšia nie som. Pomôže mi niekto? Ďakujem