Gabriela Horváthová
26.03.06,08:13
Dobrý deň,

chcem sa spýtať, že pri akej výšku príjmov treba podať daňové priznanie?
Jeden môj priateľ ma požiadal aby som mu vyplnila DP. Ale v roku 2005 mal príjem
-zo závislej činnosti len 33044,-
- vyplatená dávka v nezamestnanosti 18 012,-

Prosím poradte mi, má povinnosť podať DP. A ak by musel,tak musím mu započítať aj dávku v nezamestnanosti.

Vopred veľmi ďakujem.
gigi
tish
26.03.06,06:24
akurat tiez riesit podobny problem. čo som zatiaľ zistila je, že pokiaľ nemal príjmy za rok presahujúce 43 968 SK, tak nemusi. Davka v nezamestnanosti sa do zdaniteľného príjmu nepočíta.
Mne sa však vytvára nová otázka, či musí nejako informovať daňový úrad, že nemusí dávať DP? Myslím, že fyzická osoba, ktorá má len príjmy zo závislej činnosti nemusí, ale ako je to so SZČO???
Kto poradí?
tish
26.03.06,06:25
a ešte som zabudla. Ale oplati sa mu to DP dať, lebo mu vrátia zrazenú daň z príjmu - a keďže nezdaniteľnú časť si môže uplatniť z celého roku, tak príjde k nejakým korunkám - čo sa zíde každému :-)
ala13
26.03.06,06:37
Vsetci robia chybu, ak nepodaju, nie kvoli povinnosti, ale takto im vratia celu odvedenu dan alebo aspon jej cast. Takze je dobre podat DP aj pri prijmoch zo zavislej cinnosti nizsich nez 1/2 z 87936,-.
svojar
26.03.06,06:45
Oplatí sa podať DP "A" aj dôchodcovi, ktorý nemá nárok na nezdaniteľnú časť a mal príjmy zo závislej činnosti zdanené zamestnávateľom do výšky 43.968,- Sk. Na riadku 53 uvedie nulu a celá odvedená daň sa mu vrátí ako preplatok.