tanusha
21.01.14,12:28
Príklad: mala som odpracovaných 16 dní po 10,5 hod a vo výplatnej páske som mala zaznamenaných 21 dní, z ktorých sa mi počítala mzda.
Zuzanka_ba
21.01.14,16:34
Zamestnávateľ by tak nemal robiť, je povinný podľa § 99 ZP viesť evidenciu pracovného času a nemal by si ju vymýšľať. Predpokladám že máte nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas podľa § 87 ZP, mali by ste to mať aj v pracovnej zmluve. Možné vysvetlenie, ktoré mi napadlo, je že mzdárka nemá možnosť zadať iný než rovnomerne rozvrhnutý čas do SW alebo SW nepoužíva ako by mala, a preto Vám počet hodín prepočítava akoby na rovnomerne rozvrhnutý čas, t.j. 16 dní * 10,5 hodín = 168 hodín; 21 dní * 8 hodín = 168 hodín. Takže počet odpracovaných hodín by teoreticky sedel. Ak máte v zmluve dohodnutú hodinovú mzdu, tak by tento prepočet podľa mňa nemal ovplyvniť Váš zárobok. Otázka je však napríklad, koľko ´gastráčov´ ste za daný mesiac dostali, či 16 - ako ste skutočne pracovali alebo 21 - ako je na páske?
tanusha
21.01.14,17:06
v zmluve máme napísaný 40 hod. pracovný čas a gastráčov sme dostali 16... nemôže sa tak nejak vyhýbať preplateniu nadčasov??
Zuzanka_ba
21.01.14,18:02
Vyzerá to, že si to chce uľahčovať, ale vo výsledku má v tom nakoniec guláš a neplní si povinnosti ako by mal. Ak si vediete nejakú duálnu evidenciu, koľko hodín máte odrobených skutočne, skúste si to porovnať s počtom odrobených hodín aké sú priznané na páskach na jednotlivé mesiace (v príklade z otázky je to čo sa týka počtu hodín OK). Ak robíte aj víkendy aj sviatky a on vypláca ako by ste robili len pondelok-piatok tak Vás ukracuje. Ak je Vás viac vo firme, môžete alebo mali by ste ho tlačiť do toho aby dal veci do poriadku - najprv zmluvy a následne aj výplaty. Spätne by som sa v tom nerýpala, keď tak do budúcna.
tanusha
21.01.14,21:09
ďakujem za odpovede....