comodo
21.01.14,13:49
Jednoosobova s.r.o. Platca dph. Osobne auto v majetku s.r.o. Nakup PHM.
Situacia 1:
Majitel , konatel , zamestnanec v jednej osobe kupil benzin , platbu vykonal v hotovosti a podla danoveho dokladu z reg. pokladne si vypisal pokladnicny vydavkovy blocek a tym si do sukr. penazenky vratil peniaze z pokladne. Predpokladam , ze takto legalne existuje teda vydavok z firemnej pokladne na nakup PHM.
Situacia 2:
Majitel , konatel , zamestnanec v jednej osobe kupil benzin s tym , ze platbu vykonal bankomatovou kartou z vlastneho sukromneho uctu. Na danovom doklade z reg. pokladnice je info , ze platba nebola hotovostna , ale prevodom. Podla danoveho dokladu z reg. pokladne si vypisal pokladnicny vydavkovy blocek a tym si vratil sukromne peniaze z pokladne. Platil zo sukromneho uctu , tak si vratil do sukromnej penazenky.
Tu nastava problem. Uctovnik vykonavajuci externe ucto pre tuto s.r.o. tvrdi , ze Situacia 2 nie je pouzitelna a podla zakona o uctovnictve to nemoze zaevidovat. Pro kontrole z DU by bol problem.
Je to skutocne tak ? Nemozem pochopit , preco je mozne zaplatit benzin do firemneho auta v hotovosti zo sukr, penazenky ,ale nie prevodom zo sukromneho uctu a rovnopravne taketo platby prehnat cez pokladnu.
Tweety
21.01.14,12:51
A prečo si externý účtovník myslí, že pri kontrole by bol problém? nech vysvetli, kde ho vidí. Je to v poriadku.
comodo
21.01.14,12:56
Vsak to neviem. Kedze sa mi ten nazor nepozdava , skor nez vyrazim zhanat a pytat sa nejakého kontrolora z DU ( nemam tam styky ) ,tak sa pytam tu.
Tweety
21.01.14,13:10
A nepýtali ste sa, z čoho vychádza?
comodo
21.01.14,13:23
On hovoril , ze podla zakona o uctovnictve. Ja ten zakon sice neovladam , ale som tam hladal a nic take som nenasiel.
comodo
21.01.14,14:49
Okrem toho , ze mi dalsi uctovnik potvrdil ,ze je to v poriadku. Moj externista to odmieta a tvrdi, ze bol pri kontrole , kde toto kontrolori neuznavali.
Vraj pri uctovani platby v hotovosti sa vyber z pokladne chape ako zaloha a tym sa to zaplati. Ak vsak je na danovom doklade info , ze tam bola bezhotovostna platba , tak sa na to nemoze pouzit vyber hotovosti z pokladne.
avalik
21.01.14,15:05
opytaj sa tej uctovnicky, ci dotycny, ked mu dosiel benzin, mal odstavit auto na pumpe, prepravit sa taxikom do firmy, vybrat firemne peniaze z pokladne a zase taxikom spat k autu, aby mohol natankovat za hotove peniaze
comodo
21.01.14,17:34
Predpokladam , ze mate pravdu. Taka situacia moze vziknut napr. i pri necakanej poruche , odtahu , alebo moznosti nahodnej kupy hocicoho pre firmu ked sa nieco hladane necakane objavi. Nie je predsa povinnost vozit so sebou hotovost , alebo firemnu kreditku.
Zita5
21.01.14,19:10
Nie je to celkom v poriadku , súhlasím s účtovníkom , ale nie v súvislosti so zákonom o účtovníctve , ale v súvislosti so zákonom o DPH ., nakoľko s.r.o je platiteľ DPH , nákup uskutočnil zamestnanec , resp,konateľ, či spoločník zo svojho súkromného účtu a platil teda PHM svoju osobnou platobnou kartou .Ja osobne som všetkých klientov upozornila na to , aby nepoužívali svoje osobné platobné karty , ale PK , ktorá bola vydaná k podnikateľskému účtu .Tak ja osobne sa účtovníčke nečudujem , že sa vyjadrila , že pri kontrole by mohol byť problém.Súhlasím s tým a zdieľam ten istý názor .Problém vidím , ak by uplatnila odpočet DPH z nakúpených PHM z dokladu je jasné podľa č.karty , že PHM nezakúpila s.r.o. .....a ešte pripúšťam, že možno aj je niečo nesprávne uvedené v úvodnej otázke , stačí malá zámena slov a vynechanie niečoho dôležitého ...a už je účtovníčka v zlom svetle ....

Názory sa rôznia , ale v prípade kontroly odpočet DPH môže byť spochybnený ...

Prikladám opäť na základe príspevku karakul
Ukážka:

Odpočet DPH pri platbe kartou
21.12.2012, Ing. Dušan Dobšovič, Zdroj: Verlag Dashöfer

OTÁZKA 2: Konateľ (alebo zamestnanec) platí za firemné výdavky (PHM, kancelárske potreby, atď.) súkromnou platobnou kartou. Následne si výdavok preplatí vo firemnej pokladni. Je možné si z takéhoto dokladu, ktorý inak spĺňa všetky náležitosti na odpočítanie DPH, uplatniť odpočet DPH?

ODPOVEĎ: Nie je to možné, keďže nie je splnená základná podmienka na vznik práva na odpočítanie DPH podľa § 49 ods. 1 zákona o DPH. Platiteľ totiž môže odpočítať daň, ak je táto voči nemu uplatnená iným platiteľom. V danom prípade nie je daň z dodaných tovarov uplatnená voči platiteľovi - zamestnávateľovi, ale voči zamestnancovi (konateľovi).

Ing. Dušan Dobšovič
Zita5
21.01.14,19:11
Tweety nie je to až tak v poriadku , je tam stále riziko .....dôvod prípadný odpočet DPH.
karakul
21.01.14,19:45
Zita5 - taktiež ukážka z VerlaG:

"Výdavok zaplatený súkromnou kartou a DPH
Archív 1.3.2011, Ing. Štefánia Polovková, Zdroj: Verlag Dashöfer

OTÁZKA 5: Môžem si uplatniť DPH z výdavku, ktorý bol zaplatený súkromnou platobnou kartou? Číslo platobnej karty je na bločku uvedené. Môžem si takýto výdavok dať do daňových výdavkov?

ODPOVEĎ: Pre uplatnenie práva na odpočítanie dane podľa § 49 zákona o DPH nie je rozhodujúci spôsob platenia ale to, či dodávateľovi vznikla daňová povinnosť, či prijaté tovary a služby použije platiteľ dane na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ a podľa § 51 zákona o DPH má faktúru od dodávateľa, platiteľa dane vyhotovenú podľa § 71 zákona o DPH. Rovnako ani pre zahrnutie do daňových výdavkov nie je dôležitá forma úhrady ale to, či predmetný výdavok súvisí s podnikaním"

http://www.uad.sk/vydavok-zaplateny-sukromnou-kartou-a-dph-uniqueidmRRWSbk196Fv3xOw8VyVmE3Bra5Eg3lfY9xxJwo_BL IwzT85AO9elQ/
Zita5
21.01.14,19:50
Ja som tu mala tiež jednu otázku a odpoveď protichodnú Zdroj: Verlag Dashöfer , vymazala som to, ale ak treba priložím , lebo to boli protichodné stanoviská .....ale skúste si preštudovať aj tento dokument ....https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&ved=0CDsQFjAB&url=https%3A%2F%2Fwww.drsr.sk%2Fdrsr%2Fslovak%2Fda novy_subjekt%2Fdph_po_1_5_2004%2Fdata%2Fzapis_11mf .pdf&ei=a8PeUofiC6esyAPQ14FQ&usg=AFQjCNHqcftS94ADAeN5i6J-5Kg_PbgjCw&bvm=bv.59568121,d.bGQ
karakul
21.01.14,19:56
Zita5
21.01.14,19:59
Super , nepresvedčil ma ani ten na 100% , lebo aj tam je poznámka v závere "Napriek vyššie uvedeným skutočnostiam Vám odporúčame zvážiť používanie súkromnej platobnej karty zamestnancov spoločnosti, pretože dôkazné bremeno v prípade pochybností bude na Vašej strane. " a to je to čo píšem vyššie , môže byť odpočet spochybnený kontrolou z DU...
karakul
21.01.14,20:10
... ešte jeden pohľad z cudziny:
http://www.ucetnikavarna.cz/archiv/dokument/doc-d29329v36528-platba-kartou/?search_query=$index=2058

p.s. ... nemám záujem nikoho presviedčať ani kritizovať - iba tlmočím názory.
avalik
21.01.14,20:20
Zitka, ako je potom mozne, ze je v poriadku ak omylom uhradim nejaku firemnu FA zo svojho sukromneho uctu - co sa stava bezne, kedze mam ucty v rovnakej banke pod jednym prihlasenim a staci chvilka nepozornosti a uhrada ide zo sukromneho uctu
karakul
21.01.14,20:44
... aj iný príklad:
nákup v Metre, doklad vystavený na firmu, pri platbe náhodou podá spoločník-konateľ súkromnú platobnú kartu
Zita5
22.01.14,06:29
Valika , ak si účtovník myslel že DPH by bol ten rizikový dôvod tak s ním súhlasím , ak má na mysli možno Zákon o obmedzení platieb ,tak sa mýli .Najlepšie by bolo , keby sme tu mali vyjadrenie účtovníka .
1.Ale ak by nastal prípad ako píšeš , že omylom by z s.r.o. bankového účtu konateľ,spoločník uhradil nejakú FA svoju osobnú FA , tak samozrejme vzniká pohľadávka v s.r.o. voči spoločníkovi a musí (mal by ) peniaze do s.r.o. vrátiť späť .
2.U SZČO by to bol výdavok neovplyvňujúci ZD - osobná spotreba - oproti s.r.o. jednoduchší prípad .
3.Ak by konateľ, spoločník uhradil omylom niektorú z FA patriacu s.r.o. zo svojho súkromné účtu – tak tu vzniká záväzok s.r.o. voči spoločníkovi , mu peniaze vyplatiť v plnej výške s možnosťou uplatnenia DPH , nakoľko faktúra obsahuje údaje na spoločnosť a platiteľa DPH a spĺňa náležitosti § 49 – 51 zákona o DPH .
Ale v prípade nákupu PHM (doklad z ERP) a platba súkromnou kartou - v tom ako som už uviedla , účtovník môže konateľovi tento blok preplatiť z pokladne , alebo bankou , je to záväzok s.r.o. voči spoločníkovi - ale ak by sa DPH uplatnila , možno očakávať že kontrola to nemusí uznať (i keď nie je odpočet DPH podmienený platbou)....je to naozaj diskutabilné .
U SZČO by som tento prípad PHM premietla cez nepeňažné operácie interným dokladom , s tým že DPH by som neuplatnila . Má si zvyknúť používať firemnú platobnú kartu a nie súkromnú ,ak nemá na firemnom účte peniaze , tak nech si zo svojho súkromného účtu vyberie hotovosť a zakúpi PHM v hotovosti .Nuž som neoblomná , ale tieto veci neraz narobia problém .
Pre karakul : Ja nechcem aby ste ma presviedčali , ja som vyjadrila svoj názor, tak ako Vy Váš ......len najhoršie je , že nevieme o čo skutočne sa jedná .
comodo
22.01.14,08:49
Mili poradaci , dakujem Vam za zaujem o tuto temu. Je sice pravda , ze i ked zda sa ze sme to nevyriesili , aspon sme sa poucili :-) Faktom zostava , ze toto by malo mat jasne vydany oficialny zavazny vyklad. I mimo porady som zistil ,ze platby kartou zo sukr. uctu sa bezne vo firmách cez pokladne zuctovavaju. Ak by to tak nesmelo byt , potom by to bolo dost znacne obmedzenie pripadnych neplanovanych nákupov , ktorých je iste dost a zalezi na kontroloroch ako sa k tomu postavia. Ale inak fakt - bordel kam sa clovek pozrie :-)
JAJA11
22.01.14,09:08
na školení o DPH sa tento problém tiež riešil a ja s ním súhlasím.... prečo by mal byť problém ak je to zaplatené z nejakého účtu súkromného?
bežne sa nám stáva, že zamestnanec vybehne do mesta, potom zistíme, že ešte niečo potrebujeme, tak mu zavoláme a on ak nemá pri sebe peniaze zaplatí to zo svojho osobného účtu.... ak by som si to nemohla uplatniť, tak by som mu musela kázať vrátiť sa do firmy a dať mu peniaze z pokladne.... keďže firma sídli mimo mesta, tak minieme benzín, neefektívne využijeme pracovný čas nášho zamestnanca... a pritom kúpime niečo potrebné aby výroba nestála.....
JAJA11
22.01.14,09:09
a nie každému zamestnancovi dám platobnú kartu od firemného účtu.....
JAJA11
22.01.14,09:13
lenže to sa týka cestovných náhrad.... ak si zamestnanec sám objedná hotel a podobne a je na doklade uvedený on, tak to naozaj nemôžem použiť ako náklad pre firmu, musí si to dať preplatiť cez cestovné náhrady.... ak však bude objednané ubytovanie na firmu, nemalo by byť problém uplatniť si to ako náklad a DPH odpočítať, aj keď to zamestnanec uhradí svojou platobnou kartou.....
zákon o DPH nedefinuje ako musí byť doklad uhradený, len je podmienka, že sa musí jednať o nákup tovarov a služieb, ktoré sú použité na podnikanie.... ja som nenašla v zákone o DPH definíciu alebo zákaz uhradiť doklad inak ako v hotovosti alebo z firemného účtu.....
JAJA11
22.01.14,09:27
ale bežne sa stáva, že zamestnanec zálohu nedostane.... ak kúpi niečo pre firmu, ja nemám dôvod skúmať ako to zaplatil....