tish
26.03.06,08:54
Dobré ránko, prosím Vás o radu:

Keď niekto väčšinu roka pracuje na živnosť v Nemecku - kde je podľa nemeckého zákona oslobodený od dane a má aj živnosť na Slovensku, ktorú sa chystá zrušiť, takže v roku 2005 nemal absolútne žiadne príjmy a výdavky tvorili odvody (ktoré sa viac oplatí platiť v SR) a pár mobilov, ako je to z DP?

Rozmýšľam takto:
príjmy v SR nemal vyššie ako tých cca 43 000, čiže by DP podávať nemusel, ale
výdavky v SR mal vyššie ako príjmy, čiže má kvázi stratu, čiže daňové priznanie podávať musí (?), alebo

musí podať daňové priznanie lebo má nejaké príjmy v Nemecku, z čoho mi plynie zase otázka, že či je potrebné uvádzať aj výšku príjmov z Nemecka, keď nemeckému daňovému úradu to nie je treba???
KTO PORADI???
Dakujem vopred.
tish
26.03.06,07:06
ešte pripomínam, že živnostník je registrovaný na nemeckom daňovom úrade.

A ak máte len nejakú šajnu, tak mi prosím dajte vedieť.
tish
26.03.06,07:37
fakt by som nerada urobila chybu, robím to rodine a zadarmo - tak napíšte aaspoň váš názor, nech sa trochu pohnem dalej.
Dakujem
bepo
26.03.06,07:50
Keďže má trvalý pobyt / teda to predpokladám/ tak má neobmedzenú daňovú povinnosť z celosvetových príjmov tzn že si zdaňuje všetky príjmy z celého sveta v závislosti od zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia.Kedže väčšinu roka sa nachádza v Nemecku na základe čoho nemusí platiť daň v Nemecku?
tish
26.03.06,08:29
bepo - má také potvrdenie z Nemecka, neviem po nemecky, ale tak mi to vysvetlila. Inak je tam toto, ak náhodou po nemecky vieš:
Sehr geehrte Steuerzahlerin, das Finanzamt hat Ihne di Steuernummer xxxxx yugeteit. Sie gilt fur folgende Steuerarten: Einkommensteuer. Bitte geben sie die Steuernummer bei allen Eingaben an das.... Ked tak na to pozeram, tak je to len oznamenie o pridelenie DIC - ale hovorila, ze v Nemecku teraz platit nemusi, tak fakt neviem :-(
bepo
26.03.06,09:08
To dostal DIC na daň z príjmu,ak je tam dlhšie ako 183 dní tak tam má platiť daň z príjmu.Preto sa pýtam podľa čoho by tam nemal platiť daň? Tak či tak musí podať DP aj na Slovensku,podľa mňa tie príjmy si mal zdaniť v Nemecku a aj tam podať DP.
tish
27.03.06,17:08
No tak som dnes volala na DU a povedali, ze ma zdanovat z celosvetovych prijmov. Nasla som si dokonca na nete aj tú Zmluvu o zamdzeni dvojitého zdanenia, ale vela mi to nepomohlo. Ale nerozumiem jednemu: Ked dostal môj klient v Nemecku DIC, preco by mal prijmy zdanovat na Slovensku?? Nemali by mat prijmy z Nemecka byt v danovom priznani iba ako informacia??
Alebo na Slovensku urobi DP len zo slovenskych prijmov a v Nemecku z nemeckych??
Som totálne zmätená...:-( Kto pomôže???
Tweety
27.03.06,17:10
No tak som dnes volala na DU a povedali, ze ma zdanovat z celosvetovych prijmov. Nasla som si dokonca na nete aj tú Zmluvu o zamdzeni dvojitého zdanenia, ale vela mi to nepomohlo. Ale nerozumiem jednemu: Ked dostal môj klient v Nemecku DIC, preco by mal prijmy zdanovat na Slovensku?? Nemali by mat prijmy z Nemecka byt v danovom priznani iba ako informacia??
Alebo na Slovensku urobi DP len zo slovenskych prijmov a v Nemecku z nemeckych??
Som totálne zmätená...:-( Kto pomôže??? V Nemecku z nemeckých a na Slovensku z obidvoch.
tish
27.03.06,17:13
to akože sa musí na SR zdaniť aj príjmy z Nemecka?? Alebo ich len vykáže v DP? A ak sa zdaňujú, to sa zdaňujú všetky príjmy mínus výdavky? A normálne našou sadzbou?
bepo
27.03.06,17:14
Mám taký dojem že som to hovoril :rolleyes:
tish
27.03.06,17:16
NO hej Bepo, ty si hovoril, že príjmy aj dan v Nemecku, ale Tweety hovorí, že príjmy z Nemecka zdaniť aj na Slovensku? To akože sú 2x zdanené?
tish
27.03.06,17:18
asi mi to musíte napísať všetko po lopate........alebo ma tou lopatou tresnúť, nech mi to dôjde :-)))
Tweety
27.03.06,17:20
asi mi to musíte napísať všetko po lopate........alebo ma tou lopatou tresnúť, nech mi to dôjde :-))) AK má živnosť v Nemecku, tam podá DP, na Slovensku má takisto živnosť(,vychádza strata) tiež podá DP a pripočíta doň svoje príjmy z Nemecka.
tish
27.03.06,17:36
dúfam, že sa toto nezobrazí 2x, lebo mi nejako blbne net. No ty si Bepo hovoril, že nemecké príjmy zdaniť v Nemecku a slovenské tu. Ale Tweety hovorí, že nemecké príjmy aj na Slovensku. Takže čo mám urobiť s tými nemeckými príjmami?? Len ich vyčísliť do DP, alebo aj zdaniť???
Prosím vysvetliť po lopate, alebo tou lopatou po hlave :-)
Tweety
27.03.06,17:39
dúfam, že sa toto nezobrazí 2x, lebo mi nejako blbne net. No ty si Bepo hovoril, že nemecké príjmy zdaniť v Nemecku a slovenské tu. Ale Tweety hovorí, že nemecké príjmy aj na Slovensku. Takže čo mám urobiť s tými nemeckými príjmami?? Len ich vyčísliť do DP, alebo aj zdaniť???
Prosím vysvetliť po lopate, alebo tou lopatou po hlave :-) Ja som v odpovedi písala, že máš podať DP aj v Nemecku,z nemeckých príjmov, aj na Slovensku za obidva príjmy.
tish
27.03.06,17:49
to akoze na SR mam zdanit aj nemecke prijmy? A nebudu potom zdanene 2X? A este v nemecku staci podat danove priznanie za rok 2006 az do roku 2007, t.z., ze treba nejako vycislit prijmy a vydavky za toto obdobie a zdanit ich na SR?
Tweety
27.03.06,17:53
to akoze na SR mam zdanit aj nemecke prijmy? A nebudu potom zdanene 2X? A este v nemecku staci podat danove priznanie za rok 2006 az do roku 2007, t.z., ze treba nejako vycislit prijmy a vydavky za toto obdobie a zdanit ich na SR? Na Slovensku podáš DP z obidvoch príjmov, ak je metóda zápočtu dane,( neviem teraz narýchlo aká je zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia, treba si ju pozrieť) tak si tú daň zaplatenú v Nemecku započítaš.
bepo
27.03.06,17:56
Znamená to že v Nemecku sa správa ako nemecký živnostník podľa nemeckých zákonov,tam podá daňové priznanie.Na Slovensku podá DP z celosvetových príjmov,na Nemecko sa použije metóda vyňatia príjmov takže na slovenské daňové priznanie to nemá vplyv
tish
27.03.06,18:05
Jaj, ja viem, ze som asi nechapava. Takze po lopate. V nemecku ma za rok 2005 nejaké príjmy, ktoré môže ale vykázať až v roku 2005. Mne ale pošle vyčíslené príjmy a výdavky za rok 2005. Do DP dám stratu zo SR a príjmy a výdavky z Nemecka?? A z toho platit dan? Bepo ty píšeš, že na slovenské DO to vplyv nemá, to znamená, že sa tam dá len info o nemeckých príjmoch, ale sa to nezdanuje?? A metoda vynatia prijmov znamena presnejsie co - lebo ako studujem, tak studujem a nechapem :-(
Dakujem za trpezlivosť.
bepo
27.03.06,18:19
Metóda vyňatia znamená že sa neuvádzajú v slovenskom DP.Metóda vyňatia znamená že sa uvedú do DP ale nič neovplyvňujú,ako keby ani neexistovali.A keďže v Nemecku sa tiež podávajú DP do 31.3 tak má čo robiť aby to v Nemecku stihol.A tu na SK tiež.
tish
27.03.06,18:28
takže ja som podala na SK daňové priznanie (dnes som ho poslala, ved reku existuje aj opravné a dodatočné-)) - vypísaná len SK strata a nikde som neuviedla nemecké príjmy - čiže je to dobre. A on si v Nemecku musí uplatniť podľa nemeckých zákonov - čo by ako registrovaný platiteľ mal zase ovládať on. Takže vyzerá, že ja som si svoju "povinnosť" splnilna dobre.
Tak som rada. Dakujem Ti Bepo veľmi pekne.
Johanka
29.03.06,17:09
Metóda vyňatia znamená že sa neuvádzajú v slovenskom DP.A keďže v Nemecku sa tiež podávajú DP do 31.3 tak má čo robiť aby to v Nemecku stihol.A tu na SK tiež.
:eek: To si nemyslel vážne, že ?
Správne znenie: metóda vyňatia neznamená, že sa príjmy neuvádzajú v slovenskom DP. A aby sme sa nevyjadrovali negáciou - daňovník uvádza v DP všetky príjmy, ale tie z Nemecka budú v rámci DP vyňaté zo zdanenia. Na čo by boli v DP napr. typ B riadky 79-81???
Aby sa nerobila panika okolo stíhania podania DP, existuje v slovenskom ZoDP §49 ods.3 - možnosť požiadať o predĺženie lehoty na podanie DP až do 30.9. práve pre daňovníkov s príjmami zo zdrojov v zahraničí.
bepo
29.03.06,20:44
Takže bude potrebné do DP uviesť aj príjmy z Nemecka,na daňovú povinnosť to nebude mať vplyv.