Victorio
21.01.14,15:04
Chcem začať podnikať, otvoriť si malý obchod s elektronikou, a z informácií z internetu mám už v hlave guľaš. Vie mi niekto orientačne povedať, ako je to s obratom, výdavkami a príjmami ?
Potrebujem vedieť, aký musím mať mesačný obrat, z ktorého počítam povedzme 10percent maržu, aby som dokázal zaplatiť nájom cca 350€, internet, telefón, odvody, ktoré sú asi 185€ ak som dobre pochopil, a ešte si môcť vyplatiť mesačný plat ak nie nejakých 700€ v čistom, tak aspoň minimálnu mzdu .
Pokúšam sa to spočítať, a vychádzajú mi nenormálne obraty okolo 15-20000€, čo je denne cca 600-1000€. Navyše musím počítať, že niečo zo zisku, teda toho ešte pred zdanením nakupovať nový tovar.
Pre začiatok nechcem do firmy investovať viac ako 4000€, v tom regi pokladňa, nájom, tovar cca 2000€.
Teda ešte zhrniem, mesačné náklady nájom 350, odvody 185, telefón, internet 20, benzín 60, teda niečo cez 600€, ale zrejme viac. a tiež mzda pre mňa, aby som mal z čoho žiť :)
Ďakujem.

Ok, dik za info, tak orientačne obrat 500€ a viac ak chcem prežiť...
Mne sa to len zdalo veľa , ak vidím, ako v niektorých obchodíkoch nikto nieje, aké obraty môžu mať.
2000€ chcem len do śtartovacieho tovaru elektrosúčiastok, aby som zistil dopyt po tomto tovare, či práve u mňa toto ľudia kúpia. Teda na rozbeh, aj keď máš pravdu, vystaviť pár žiaroviek a otvoriť obchod je na hanbu...
Ďalej ale chcem robiť iné veci, servis, inśtalácie sietí atď. a obchod mať iba ako základný zdroj príjmu, a reklamné miesto pre vystavenie niektorých zariadení , ktorých inštaláciu chcem spolu s predajom ponúknuť. Potom by som do obchodu vzal manželku, ktorá by mala na starosti maloobchod, a ja by som zháňal tovar, a riešil zákazky v teréne, prípadne robil servis v dielni, kde by mal byť výnos, príjem vyšší, lebo pridávam svoje know how.
V obchode sa nevyznám, preto sa pýtam, aj keď rodičia roky prevádzkovali obchodík pred viac ako 15 rokmi skončili, a odvtedy sa diera trhu zaplnila a hlavne eshopmi, a dopyt po veciach rapídne zmenil .
A neviem to spočítať, lebo neviem,kde mi akú maržu dajú, zo skúsenosti viem, že 10 percent dá hociktorý predajca, takže marže musia mať vyššie.

Podnikať popri zamestnaní nemôžem, lebo pracujem v štátnej správe...
jslancik
21.01.14,14:14
To nie sú nenormálne obraty, to je matematika. spočítaš si náklady, určíš si reálnu maržu a vyjde ti nutný obrat. Nie je o čom.

Náklady s výplatou dajme tomu 1000 eur, marža 10%, takže 1000 eur je 10% obratu. Musíš predať 10x1000 eur = 10000 eur mesačne. Denne je to 10000/20 = 500 eur denne. Čísla si môžeš ľubovoľne meniť, ale vzťahy sa nemenia. ak budeš mať náklady 2000 eur, tak je to dvojnásobok, ak 1500, tak 1,5 násobok.

Tovar za 2000 eur? V kamennej predajni? To sú dva lacnejšie televízory, chladnička, práčka a kanvica. Však to nemyslíš vážne?

Dalo by sa ešte veľa písať, ale to by nemalo zmysel.

Dobre si to rozmysli. a naštuduj základné veci. Bez toho to nepôjde...
knihomol5
21.01.14,15:04
pri takom nízkom vstupnom kapitále by najlepšia alternatíva bola podnikať popri zamestnaní formou e-shopu, aspoň zo začiatku, kým by sa živnosť rozbehla...a potom keď sa bude dariť, tak popri e-shope si otvoriť aj kamennú predajňu