andica
21.01.14,16:32
Dobrý deň. Ja by som mala dve otázky.
1.S deťmi chodím do jednej detskej kaviarni ,kedže vedia že pečiem doma torty , sa ma opýtali či by som im občas nemohla donies svoje zákusky,torty,oblozené chlebíčky ktoré by oni potom predávali. Dá sa to vôbec? Ako by to oni zdokladovali?
2.Keď si otvorím vlastnú kaviareň,môžem tam potom predávať svoje výrobky(torty,zákusky,sendviče) ktoré robím doma?
Som inak nezamestnaná.
Ďakujem za odpovede.:)
andica
taiko
21.01.14,15:38
aj mna to velmi zaujima, posuvam
Katy a R
21.01.14,15:41
taiko
21.01.14,15:42
Lusssy
21.01.14,15:44
pokiaľ mne je známe, tak do 500€/osoba/rok môže človek predať tovar "z dvora", tzn. z vlastnej produkcie bez toho aby musel podnikať a platiť dane... či sa jedná aj o vyrábané produkty z polotovarov som si nie istá... ak to chcete vážnejšie a pravidelne tak by som odporúčala založiť si živnosť ale bez toho aby ste mali vyčlenenú v dome jednu miestnosť ako prevádzkareň-výrobňu, ktorá bude schválená hygienou to nepôjde
misoft
21.01.14,15:44
Začnem druhou časťou otázky.
Na otvorenie kaviarne by si potrebovala mať aspoň živnosť. Plus od samosprávy povolenie na prevádzkovanie + od hygieny + daňováci. Mohla by si tam predávať svoje výrobky (ak by to bolo v tej živnosti), alebo ďalšia živnosť na výrobu potravinárskych výrobkov. Skrátka - kopa vybavovačiek, papierov.......
Prvá časť otázky - mohli, ale museli by zdokladovať, ako k tomu prišli. Takže by si sa musela opäť registrovať u daňovákov, pretože by to istotne bol iný príjem.
A ako čítam - zákusky, torty, chlebíčky - takže by to asi nebolo raz-dva razy za mesiac, ale pravidelne - a na ÚPSVaR (ako nezamestnaná) by si sa musela odhlásiť - veď by si mala príjem.
A obe tieto veci obnášajú aj účtovníctvo.

Viac ti povedia tu lepší odborníci, ja len podľa sedliackeho rozumu radím.....

No kým som to dopísal, už sa tu odpovede objavili.....
andica
21.01.14,15:48
ďakujem
Lusssy
21.01.14,15:52
a tak doplnil si to, na čo iní neodpovedali :)
andica
21.01.14,16:01
ďakujem
andica
21.01.14,16:06
ďakujem :)
Peggynka
21.01.14,17:45
Zdá sa mi,že si všetci koledujete o riadny prúser.Detská kaviareń si toto dovolí ?! Predávať zákusky bez kontroly výroby? Môže sa stať,že niekto bude sedieť za všeobecné ohrozenie.Ani vo vlastnej kaviarni nemôžeš predávať výrobky,ktoré nie sú pod hygienickou kontrolou.Na toto sú tak náročné podmienky, napr. potrebuješ chladničku na hotové výrobky,ďalšiu na polotovary (krémy atď.) a ďalšiu na suroviny.Špeciálne požiadavky na pracovné dosky,skladovacie priestory,umývanie riadu,zvlášť umývadlo na ruky vrátane dezinfekcie atď.Rýchlo na to zabudnite,všetci.
taiko
21.01.14,17:48
eeeej zadrz kone!! sak sa preto pyta, lebo chce vediet ako to je ;)
Lusssy
21.01.14,18:07
vsak to nikto neprevadzkuje! otazka bola zadana kvoli tomu aby sa dotycna osoba do nejakej slamastiky nenamocila a bolo vsetko v sulade s legislativou!
kukučka
21.01.14,18:27
zlaté moje detstvo - mimo témy
Peggynka
21.01.14,19:00
Ona sa pýta...ale prevádzkovatelia detskej kaviarne(?) sa pýtali jej,či by mohla občas doniesť (viem čítať?).Oni sú toho schopní ! A o toto tu ide !
Lusssy
21.01.14,19:14
ale asi je dost uvedomela na to aby nedoniesla
misoft
21.01.14,19:18
Peggy - ale to bude ICH problém, nie jej!
kopretinka
21.01.14,21:43
z dvora nie sú zákusky.........z dvora je mlieko,vajcia,zelenina......
Katy a R
21.01.14,21:46
terazky ani jablká z vlastnej záhradky nemôžeš doniesť do škôlky pre deti ! tiež mimotémy! ;)
kopretinka
21.01.14,21:46
VEĽKÉ UŽITOČNÉ za toto Peggynke,,,,,,všetci si to predstavujú ako Hurvínek válku...
blavaciko
21.01.14,22:05
Absolútny súhlas toto... je iné, keď si maminka doma napečie pre vlastné deti a známych... ale keď v prevádzke (ešte k tomu "detskej") chcú predávať takéto koláče z domácich kuchýň? viac by som tam nevkročil....
Danielle369
22.01.14,05:49
Tu máš odpoved z hygieny na zriadenie cukrárskej prevádzky, ináč je to remeselná činnosť,
http://msponline.sk/content/odpoved-ake-povolenia-potrebujete-na-vyrobu-cukroviniek-cokoladovych-vyrobkov
jslancik
22.01.14,06:30
vopred ďakujem za mínuská...

presne, ako sa tu väčšinou píše, robiť to oficiálne je priam nemožné alebo veeľmi nákladné. Ale myslíte si, že sa to nerobí? Podľa niekoho by nemohla manželka upiecť koláč a dať ho jesť susedovým deťom, keď sú na návšteve. Lebo si koleduje o všeobecné ohrozenie... Niktorá z vás nepiekla pre známych koláče, torty a pod? Že veľký rozdiel medzi známymi a "neznámymi DEŤMI"? Je to o prístupe. A o udržaní si klientov.

otázka č. dva. myslíte si, že tí, čo môžu oficiálne vyrábať napr. zákusky, ich vyrábajú za lepších podmienok ako ostatní? Poviem vám, ako to je... kontrola sa ohlási pár dní vopred. za tie dni sa nonstop upratuje a vychytávajú nedostatky z predošlej kontroly. Aby to bolo naoko v poriadku. Alebo možnosť č. dva - drobná pozornosť pre kontrolórky, aby v určitej chvíli pozerali inde. Takýchto postupov sa zastávate? O čo sú takéto výrobky lepšie ako tie, ktoré robí maminka na materskej vo vlastnej čistej kuchyni? Z doma dostupných surovín - tzn. nie z vo veľkom vyrábanej chémie, ako to funguje v oficiálnych prevádzkach (hlavne kvôli cene).
kopretinka
22.01.14,06:36
všetci vieme,ako to funguje.Ak si zadávateľka alebo majiteľ prevádzky koleduje o riadny prúser,tak nech sa páči-to je ohrozenie verejného zdravia.Doporučujem hlavne v mesiacoch,keď je teplo,salmonela ťa poteší.....to potom budú iné fofry.... A ak píšeš o tej mínuske,tak si potom isto sám uvedomuješ,čo píšeš.A ani to nie je rada,ale komentár.
kukučka
22.01.14,06:47
Legalizácia podnikania s kopou byrokracie je jedna vec a pečenie doma vec druhá. Nemám rada vulgárnosť na Porade, ale teba sa opýtam: čo si myslíš, že má andica doma nas@ané???
Peggynka
22.01.14,07:01
Preboha,to nie,ale možno ti neušli informácie z médií,kedy napr. dostali všetci svadobčania salmonelózu z domácich zákuskov.Preto sa napr. musia odkladať vzorky jedál pre kontrolu všade tam,kde sa varí.A napr. salmonelu najhoršie zvládajú deti a starí ľudia.Myslíš,že zdravotný preukaz a kontrola hygieny je byrokracia?
blavaciko
22.01.14,07:06
kto povedal, že neporiadok je prípad zrovna andicin? Nikto tu netvrdí, že žije ako v chlieve. Keďže túto otázku položila, zrejme je ona práve opačným prípadom a má peknú domácnosť. Nikto nikoho neurážal ;) Ale kaviareň, kde pýtajú od ľudí domáce zákusky? Ta to už kde sme? Začne to dvoma-troma plechmi, nakoniec bude vypekať pre 4-5 podobných kaviarničiek, dohromady 8-10 plechov denne a to v malej, domácej kuchyni, popri bežnom varení a staraní sa o deti a domácnosť nezvládne v čistote ani tá najlepšia gazdinka.

Byrokracia je vec jedna, zdravie a hygiena, vec druhá. Ver mi, že zrovna legislatívne požiadavky na hygienu sú odôvoditeľné a dokonca aj celkom ľahko splniteľné.
kukučka
22.01.14,07:09
reagovala som na "viac by som tam nevkročil"
ja viem, že to myslíš dobre, ale salmonelóza je ako hromadná havária, stáva sa, hoci vodiči majú papiere v poriadku...ale už budem dobrá, dám vám pokoj
stormcatcher
22.01.14,07:10
...mimo témy...
...zákon je zákon, aj pritrúbli zákon je zákon ktorý treba dodržiavať.........len tak mimochodom pomer /malé problémy, veľké problémy alebo otrava stravou/ domáca výroba stravy a stravy v stravovacom zariadení je 1:200. A tá salmonela na 90% vzniká v stravovacích zariadeniach s prísnymi hygienickými predpismi.
Peggynka
22.01.14,07:14
Ešte jedna poznámka:na to,aby v tomto mohla podnikať je potrebná v zmysle zákona odborná spôsobilosť.A tá je aj o tom,že nielen ovláda pečenie (to vie väčšina dobrých gazdiniek),ale hlavne má vzdelanie v hygienických predpisoch,lebo toto sa na školách vyučuje.Je možnosť absolvovať školenie a dostane o tom certifikát.Takto sa na to treba pozerať.
Peggynka
22.01.14,08:04
jslancik Zažila som.Prišli dve 150kg baryšne a keď nič nenašli,vzali ster z kľučky.Za to,že si niekto neumyje ruky pred jedlom už fakt nemôžem byť zodpovedná-takéto vyjadrenie som dala.Dali mi pokutu a potom som sa dozvedela,že kolegyňa (striedačka) ich nabalila zákuskami a chodili jej tam ako na klavír.Raz som ich vymákla,ako vošli do dverí a keď videli,že robím ja,otočili sa na päte a odišli.Všetko je to o ľuďoch a zodpovednosti.
Mimochodom,nikdy sa kontrola neohlasovala dopredu,bola to prepadovka.
ludmila4
22.01.14,10:03
Ja si nemyslím, že to nie je až taká hlúpa otázka.
Ja mám skúsenosť ako to vyzerá v praxi. Každú sobotu chodím na trh - to čomu sa hovorí predaj z dvora, ľudia tam predávajú domáce ovocie, zeleninu, kvety a popri tom tam babičky predávajú aj domáce praclíky, oplatky, trubičky, kyslú kapustu, zavárané a konzervované produkty. Možno by nemali, ale ja si to rada kupim. A chodia tam aj policajti /a možno tam nakupujú aj pani z hygieny a daňového úradu.

Sama rozmýšľam, či by som tam mohla niekedy predávať svoje sušené bylinky, levandule aj ručné šité srdiečka plnené levanduľou /tam je zas pridaná nejaká hodnota navyše/.
Ja mám rada domáce produkty, hand made a jednoduché veci.
Ctibor Laky
16.03.18,11:50
Toto je k veci:
https://www.etrend.sk/podnikanie/ake-povolenie-treba-na-vyrobu-kolacov.html

Asi aj toto, ale je to len pre platene ucty a nejdem davat 100eur za jeden clanok:
https://podnikam.webnoviny.sk/podmienky-predaja-domacich-kolacov-pekarenskych-vyrobkov/

ale ak tam ma niekto ucet tak by ho mohol precitat a dat seba dake kratke zhrnutie, ale to uz je asi utopia :D

​PEACE
misoft
16.03.18,16:17
Nuž... k veci. K veci?
Za tie štyri roky ju to už buď prešlo, alebo to robí so všetkým, čo k tomu potrebuje a v podmienkach, ktoré sú na to potrebné...
Ctibor Laky
16.03.18,16:37
Ale pre takych ktory sem dogooglia, im to moze pomoct. Nebudem zakladat duplicitne vlakno, ked tu je to uz celkom vydiskutovane.. ci? :)
Majka Štefániková
24.03.18,08:42
Dobrý deň, ak je tu nejaký podnikateľ, pomohli by ste mi keby ste vyplnili tento dotazník ohľadom nástrojov podpory :)
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdhHxnil9Tl_-qaVer9lEilOzn9Ay1909GDjl70Ez19AzS51g/viewform
bettylou
24.03.18,12:25
za dávnych, pradávnych čias to tak bolo.... :)
bettylou
24.03.18,12:39
truph to vysvetlí... týý ...brďo to už iný level debilizácie a buzerácie
bettylou
24.03.18,12:40
neviem či s tou živnosťou pri objeme predaja napr. 505,- eur by som na bubon nevyšla..
bettylou
24.03.18,12:48
Jak keby veľkým oficiálnym firmám sa to nikdaj nestalo. komu nie je zhora dané - v apatieke nekúpi, na margo tých prúserov..
mareko
24.03.18,14:27
Doplním: kamoška, super pekárka, tortárka atď., si ku vysokoškolskému vzdelaniu musela dorobiť "učňovku" , aby mohla piecť aj pre iných. To iba tak v skratke. A platí to aj po štyroch rokoch od zadania otázky ;)