vranska
26.03.06,09:13
ahojte poradaci,

prosim Vas o radu, citala som dost prispevkov, no konkretne tento pripad som nenasla.

Mam zivnostnika, ktory podnikal len 18 dni, potom zacal podnikat ako konatel s.r.o.

Mam uctovat len do 18.1.?
Co s odvodmi? Ked zaplati odvody az 21.1.205 za mesiac januar 2005, tie uz nemozem zapocitat do vydavkov?
A este 1 otazka, ucet - podnikatelsky zrusil az 2.3., uctujem o nom do tohto datumu alebo len do 18.1.?
Prosiiiiiiiiiiim, pomozte niekto, kto mate skusenosti. Dakujem.
Zita5
26.03.06,07:18
ahojte poradaci,

prosim Vas o radu, citala som dost prispevkov, no konkretne tento pripad som nenasla.

Mam zivnostnika, ktory podnikal len 18 dni, potom zacal podnikat ako konatel s.r.o.

Mam uctovat len do 18.1.?
Co s odvodmi? Ked zaplati odvody az 21.1.205 za mesiac januar 2005, tie uz nemozem zapocitat do vydavkov?
A este 1 otazka, ucet - podnikatelsky zrusil az 2.3., uctujem o nom do tohto datumu alebo len do 18.1.?
Prosiiiiiiiiiiim, pomozte niekto, kto mate skusenosti. Dakujem.

K 18.1.2005 zhotovíš mimoriadnu účtovnú uzávierku .Vo výkazoch uvedieš dátum od 1.1.2005 do 18.1.2005

Ostatné vysporiadaš v DP cez riadok 40 a 41 .
vranska
26.03.06,07:24
Ako to myslis, ostatne? Tie odvody? alebo ten ucet v Banke?

Vsak ked ja robim priznanie FO, tak ho robim za cely rok, alebo sa mylim, vsak v priebehu roka mi este dosla 1 uhada faktury, ktoru planujem do DP FO zahrnut, alebo postupujem nespravne.
Zita5
26.03.06,07:29
Ako to myslis, ostatne? Tie odvody? alebo ten ucet v Banke?

Vsak ked ja robim priznanie FO, tak ho robim za cely rok, alebo sa mylim, vsak v priebehu roka mi este dosla 1 uhada faktury, ktoru planujem do DP FO zahrnut, alebo postupujem nespravne.

Áno DP robíš za celý rok, ale Tvoje príjmy a výdavky uzavrieš dňom 18.1.2005 a ostatné čo príde po tomto termíne uvádzaš v DP v riadku 4O položky zvyšujúce ZD a 41 položky znižujúce ZD podľa § 17 .Pozri zákon o dani z príjmu .
vranska
26.03.06,07:37
nehnevaj sa, ale asi mi nedochadza,

ja do r.40,41 zahrniem len pohladavku, ktora mi prisla v marci.

Odvody nie, tie by som uz nemala nahodou povazovat za dobrovolne platby?
Do riadku 40, 41 mam zhrnut aj bankove poplatky a uroky, kym nezrusil ucet?

Fakt neviem, co s tym, prepac. Mozes mi to dat na konkr. priklade?

Dakujem
Zita5
26.03.06,07:53
nehnevaj sa, ale asi mi nedochadza,

ja do r.40,41 zahrniem len pohladavku, ktora mi prisla v marci.

Odvody nie, tie by som uz nemala nahodou povazovat za dobrovolne platby?
Do riadku 40, 41 mam zhrnut aj bankove poplatky a uroky, kym nezrusil ucet?

Fakt neviem, co s tym, prepac. Mozes mi to dat na konkr. priklade?

Dakujem

Vzhaľdom k tomu , že obdobie od 18.1.2005 sa už nepovažuje za obdobie podnikania tak platby do fondov + bankové poplatky zahrnieš do položiek znižujúcich ZD + neuhradené záväzky , ktoré mu zostali ku dňu zrušenia živnosti .

Úroky uviedieš VII.Oddiel príjem z kapitálového majetku .

Do položiek zvyšujúcich ZD uvedieš neuhradené pohľadávky + zásoby na sklade ak má .
valeriam
26.03.06,11:22
Prosím Vás, ja mám zase opačný prípad- brat začal podnikať až v apríli2005 ako finančný poradca, sprostredkovateľ DDP...
Príjmy má však aj do začiatku podnikania a to dosť vysoké, aj nejaké výdavky- školenia a tak...
Prosím potvrďte mi, či rozmýšľam správne- do dátumu začatia podnikania dám preukázateľné príjmy do r.8 podľa par.1 ods.2 písm.d, tiež výdavky, ale len preukázateľné, nakoľko výdavky z podnikania budú tiež preukázateľné, nie paušálne- z podnikania mu vychádza strata.
Školenia, čo mal ako ešte nepodnikateľ môžem dať do výdavkov len doklady za ubytovanie a dopravu, diety nie.
No a ďalej- v tomto prípade sa ma riadky 40 a 41 DP netýkajú....
Správne?
Ďakujem za všetky odozvy
KEJKA
26.03.06,11:47
Neviem aké príjmy mal do začiatku podnikania, ale ak sa nedajú považovať za zriaďovacie výdavky /školenia by také mohli byť/ tak nech si ich uvedie ako ostatné príjmy.
cestovné náhrady - v roku 2005 si môže dať aj diety.
Príjmy peukázateľné, výdavky tak alebo tak.... ako je výhodnejšie. Môžu byť aj paušálne.
valeriam
26.03.06,11:57
Lidka, asi som to nenapísala dosť zrozumiteľne-
príjmy do začiatku živnosti sú tiež za sprostredkovanie rôznych poistení a DDP- od apríla si na túto činnosť otvoril živnosť.
Tie diety- ako podnikateľovi som mu ich samozrejme dala, ale kým začal podnikať, tiež chodil na školenia- tu sa mu obávam dať ku ubytovaniu a cestovnému aj diety.
A k tým paušálnym výdavkom- mám pocit, že nemôžem kombinovať v par.6 paušálne výdavky z preukázateľnými. Zo živnosti jednoznačne mi je výhodnejšie dať preukázateľné, nakoľko má stratu, takže z činnosti sprostredkovateľa musím dať tiež preukázateľné, aj keď sú o dosť nižšie ako paušál.