frantiz
21.01.14,21:03
Dobrý večer. Ako sa dá riešiť problém človeka ktorý má 44 rokov a od cca 7. rokov je postihnutý. Do svojich 18. rokov bol umiestnený v domove pre ZŤP. Potom si ho matka vzala k sebe domov. Približne 10 rokov naspäť sa jeho matke výrazne zhoršil zdravotný stav. Sama je na invalidnom dôchodku a držiteľom ZŤP preukazu. Osoba, ktorá je tiež rodinným príslušníkom a býva s nimi v jednom dome si žiada o opatrovanie blízkej osoby na ÚPSVaR. Po dvoch mesiacoch dostane rozhodnutie, že nemá nárok, pretože postihnutý nemá určitý stupeň odkázanosti. Podľa čoho určujú lekári stupne, ak poznám ľudí, ktorí si vedia navariť, upratať, vidím ich na nákupoch v meste a aj napriek tomu majú dostačujúci "stupeň", aby boli odkázaný na pomoc inej osoby. Osoba, za ktorú žiadame o opatrovanie nevie písať, čítať, nevie zaviazať si šnúrky, nevie si navariť a ani nakúpiť a predsa nemá nárok na opatrovanie. Len sa pýtam ako je také niečo možné....Čo je nutné spraviť ak sa starám o dve osoby so ZŤP a nemám nárok na žiadne dávky, lebo môj partner dostáva 203 eur mesačne a to je vraj postačujúce pre štvorčlennú rodinu na mesiac. Pri nás sú aj naše dve deti..
kukučka
21.01.14,20:18
Zdravotne ťažko postihnutý...veď sa odvolaj, dúfam že si nepremeškal termín. Popros niekoho nech ti s tým pomôže. Aj na radnici je niekto, kto má túto agendu na starosti.
Katy a R
21.01.14,20:20
posúdenie podľa zák 447/2008 pozri - hlavne §14 a od 39 a zák 448/2008 (príloha) - tie kritériá sú veru prísne, musí ísť minimálne o V. stupeň
ŤZPosoba = tažko zdravotne postihnutá osoba
kukučka
21.01.14,20:25
Našťastie to nepotrebujem, len ma to zaujíma: posudzuje sa len ten jeden chorý, na celú rodinu - situáciu sa neprihliada?
Katy a R
21.01.14,20:28
posudzuje sa ŤZP - záleží od diagnózy - a postupuje sa podľa tej prílohy pri príspevku na opatrovanie (bodovanie) ... môžu byť rozdiely (určite nie sú všetky posudky rovnako objektívne)
frantiz
22.01.14,07:37
Ďakujem. Viem, že musí mať stupeň V. Len nerozumiem ako to hodnotí lekár- psychiater..A tiež mi nejde do hlavy ako má mať štvorčlenná rodina dostatok peňazí na mesiac cca 200 eur. Jeden z rodičov nemá nárok na žiadny príspevok, pretože druhý poberá tých spomínaných 200 eur. A to presahuje podľa zákona životné minimum.. (pre dvoch dospelých a dve deti). Len na cestovné do škôl potrebujem min. 60 eur. Nehovorím o výdavkoch na jedlo, zaplatenie bývania a pod. Ale napriek tomu som rada, že takýmto spôsobom sa môžem trošku vyžalovať a niekto si to aspoň prečíta...Ďakujem... Pomohlo aj to že je niekto na radnici a určite tam zájdem...
frantiz
22.01.14,07:38
Ďakujem za upresnenie zákonov...
Peggynka
22.01.14,08:26
Všetko treba vybehať.Láka ma napísať,že naši "spoluobčania" majú najväčší prehľad,tí by ti poradili (dúfam rozumieš).Odvolaj sa a zájdi na sociálny odbor miestneho úradu-oni ťa poučia.Niektoré veci spadajú do kompetencie ÚPSVaR-u.
frantiz
22.01.14,12:27
Viem že naši "spoluobčania" vedia poradiť, len som nešťastná z toho, že stále treba obchádzať zákony. Chcela som to riešiť normálnou cestou a nie tak že vysvetlím lekárovi nech zvýši stupeň odkázanosti... Lekári nedokážu posúdiť osobu ktorá je nesvojprávna a dokonca nemá ani OP? Nevedia sami posúdiť akú opateru potrebuje alebo či ju vôbec musí mať? Má len súdom stanoveného opatrovníka a nič viac. Keby bol umiestnený v ústave, tak štát posiela každý mesiac peniaze ústavu na jeho potreby. Ale ak je doma, tak nárok na nič nemá. Dostáva invalidný dôchodok (samozrejme minimum), ale žiť musí v našom štáte sám aj keď to nedokáže a do ústavu nechce ísť. V okolí, kde býva sú ľudia ktorý ho majú radi a on to cíti. Len ma mrzí že naše zákony sú stanovené väčšinou tak, že ich treba obísť, aby sme mohli vôbec "dýchať"...
Katy a R
22.01.14,15:32
ale skôr, než tam pôjdeš si pozri zákon - všetky kompenzácie a k opatrovaniu hlavne tú prílohu - aby si bola v obraze, že ako sa to posudzuje. A ak sa budeš odvolávať - budeš vedieť, že akým smerom - že čo treba zdôrazniť! .. aj k finančnej stránke to tiež pozri - že ako sa počíta.
len na okraj napíšem - tiež sa staráme o ŤZP- momentálne je to bez príspevku (nevýjde) , tak sa striedame so sestrami ..
- kôli tomuto príspevku treba ísť na UPSVaR ! Na radnici môžeš vybaviť opatrovateľku - za ktorú potom ŤZP platí podľa toho, ako posúdia..
frantiz
22.01.14,19:39
Veľmi pekne ďakujem.
frantiz
23.01.14,06:38
Žiaľ, neprihliada sa na nič. Nikoho nezaujíma koľko mám deti a ani nič podobné. Zamestnať sa nemôžem a moja rodina má žiť neviem z čoho a o ZŤP sa starať tiež musíme. Tak je nastavený systém v našom štáte...