spoko80
21.01.14,22:00
dobrý deň. Chcem sa opýtať, Ak som bol na PN a počas som odcestoval, nedošla mi kontrola a po čase sa zamestnávateľ dozvie , môže ma nejak sankciovať? ďakujem za rady.
veronikasad
21.01.14,21:03
Počas PN-ky si povinný dodržiavať liečebný režim. Celodenné vychádzky asi od lekára povolené nemáš ...
Koľko trvala PN - viac ako 10 dní ? Ide o dlhodobejšie odcestovanie ?
spoko80
21.01.14,21:06
áno PN trvá viac ako 30 dní a odcestovanie je 8 dní.
veronikasad
21.01.14,21:10
áno PN trvá viac ako 30 dní a odcestovanie je 8 dní.
Ak sa zamestnávatel o tvojej neprítomnosti počas tohto obdobia dozvie, môže požiadať o vykonanie kontroly dodržiavania lieč.režimu kontrolorov SP. Nemám skúsenosť, či sa dá riešiť aj niečo spätne = spätné ukončenie PN-ky.
spoko80
23.01.14,08:21
No ale mne sa jedna či po PN ak po čase sa dozvie že som bol odcestovany či to vie nejak potrestať. Alebo mi prave nemôže nič kedže ma je to už po Pn
ivka70
23.01.14,09:39
Nedodrzanie liecebneho rezimu pocas PN je porusenie prac. discipliny. Takze ak zamestnavatel aj neskor bude vediet dokazat, ze si sa pocas PN zdrzoval v zahranici a nemal si povolenie od lekara na zmenu pobytu pocas PN, tak z toho moze vyvodit zakonne nasledky (pisomne upozornenie az pripadne skoncenie PP)
jslancik
23.01.14,09:48
... takže žiadne fotky z dovolenky na FB :)
Llívia
23.01.14,11:32
Môžet ťa sankcionovať ešte rok po tom, čo si počas PN odcestoval.

Zákonník práce

§ 63 Výpoveď daná zamestnávateľom
(4) Pre porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode výpovede dozvedel, a pre porušenie pracovnej disciplíny v cudzine aj do dvoch mesiacov po jeho návrate z cudziny, najneskôr vždy do jedného roka odo dňa, keď dôvod výpovede vznikol.
Terezia13
23.01.14,11:38
zamestnanec alebo študent môže odcestovať do miesta svojho bydliska
musí to ale hneď oznámiť lekárovi, ktorý ho vypisuje na PN
iné cestovanie neprichádza do úvahy, jedine na lekárske kontroly, čo je tiež potrebné preukázať kontrole