koordinatoreva1
22.01.14,08:08
Dobrý deň, chcela by som sa informovať, prišiel mi list od právničky ex, že chce sa dohodnúť mimosúdnou cestou aby som ho vyplatila z majetku, ktorý som mu darovala, aké sú možnosti? Pred tým som tu bola registrovaná ako koordinatoreva, žiaľ nepamätám si heslo, Ďakujem za každú radu
Chobot
22.01.14,08:06
Možnosti sú:

A) odmietnuť mimosúdnu dohodu - bude sa pokračovať riadnou súdnou cestou
B) stretnúť sa s právničkou a potom:
1. prijať ich návrh
2. navrhnúť vlastnú alternatívu
3. pristúpiť na kompromis
4. nedohodnúť sa - postupuje sa podľa bodu A)

Ale nerozumiem tvojej otázke - ty si tvojmu ex niečo darovala a on chce za to ešte peniaze?
draik
22.01.14,08:06
Z otazky vyplyva, ze by ste mu platit za to, ze ste mu nieco darovali. To asi nie je predmetom sporu :)
koordinatoreva1
22.01.14,08:12
áno, darovala som mu pol domu,,po rozvode ju chce vyplatiť, sama platím všetky náklady na dom, hypotéku...celé zle, bol by to môj krach prijať ich návrh, ale neviem si predstaviť čo sa môže diať na súde, môžu mi nariadiť zaplatiť 30000 do mesiaca,,,alebo čo?
koordinatoreva1
22.01.14,08:30
ex, tvrdí, že další návrh bude že on vyplatí mna..čo by mi nič neriešilo, kedže by som musela vyplatiť hypotékua zostalo by mi 10000 eur
koordinatoreva1
22.01.14,08:37
predmetom sporu je to, že on po rozvode chce aby som mu to darované, zhmotnila na peniaze a mu ich dala
Chobot
22.01.14,09:23
Takže ty si si zobrala úver, kúpila si dom, z ktorého si mu darovala polovicu. Úver splácaš ty a on chce ešte vyplatiť polovicu domu - teda vlastne chce ti predať tú jeho polovicu?

A on nie je spoluručiteľom na úvere?

Toto je konanie o vysporiadaní BSM? Alebo BSM už máte vysporiadané a teraz ste podielovými vlastníkmi?

My ti asi riešenie neporadíme, ty poznáš tvoje možnosti a finančnú situáciu. Ak ale dôjde k súdu, tak ti súd nemôže nariadiť, aby si mu vyplatila celú sumu za jeho podiel naraz. Jedine, že by preukázal, že vlastníš takú sumu prostriedkov.

Navrhni protistrane, aby ti vyplatil polovicu hypotekárneho úveru, potom mu vyplatíš tú jeho polovicu.

Alebo im daj protinávrh - aby prevzal celý hypotekárny úver a nech on odkúpi tvoju polovicu. Tak ako navrhujú oni. Tu ide o jednanie a handrkovanie. Ak na to nemáš, počkaj na súd, ako rozhodne.
koordinatoreva1
22.01.14,10:42
Presne tak, ja som mala dom, darovala som mu polovicu, pred tým som si zobrala sama hypotéku, potom sme sa zobrali, on nie je spoluručiteľom na úvere., je to konanie podielových vlastníkov, som SZCO, nevyjde mi ani platenie daní, takže nevlastním žiadnu sumu prostriedkov.oni nemajú s hypotékou nič spoločné,,,ani ich to nezaujíma...keďže nie je spoludlžník, ani asi nemá ho to prečo zaujímať.(
luja5
22.01.14,10:55
Podľa popisu som to pochopila tak, že spolu s ex ste podielovými spoluvlastníkmi domu a na LV k domu ste zapísaní každý z Vás s podielom 1/2. Návrh ex chápem ako návrh na zrušenie a vyporiadanie tohto podielového spoluvlastníctva spôsobom, že buď Ty vyplatíš jemu jeho 1/2 (d.f. odkúpiš späť 1/2 domu, ktorú si mu kedysi darovala), alebo on Tebe Tvoju a stal by sa výlučným vlastníkom domu. Otázku morálnosti takéhoto konania zo strany ex ponechávam bokom. Môžete sa dohodnúť aj na predaji domu (odhliadam od možného záložného práva na dome, neviem, s čím súvisí hypotéka, vychádzam z možnosti bezproblémového predaja ako takého) a peniaze si rozdeliť. Tiež nepíšeš, ako je to s pozemkom (pod domom, možno pri dome...).
Ak skončíte na súde, bude záležať od súdu, ako rozhodne. Súd pritom nebude povinný riadiť sa tým, čo by napríklad navrhol ex.
Stálo by možno za úvahu, keby si si aj Ty našla právnika. Právnik by mohol zvážiť, či by nepripadala do úvahy možnosť žiadať o vrátenie 1/2 domu ako daru (napríklad z pohľadu dôvodov na rozvod, ktoré nepoznáme; týmto nesledujem, aby si o tom sem písala, lebo to považujem za Tvoje súkromie, je to len pre informáciu, že z určitých zákonných dôvodov je možné žiadať vrátenie daru). Právnik by Ti pomohol aj s posúdením situácie z pohľadu hypotéky, tiež či má význam hovoriť o tom, že platíš sama náklady za dom, aby ex recipročne neprišiel s požiadavkou, aby si mu platila nájomné za to, že používaš aj jeho polovicu domu, ak on v dome nebýva (asi nebýva)...
luja5
22.01.14,11:00
Vidím, že si medzičasom niečo doplnila, kým som písala svoju odpoveď, takže ak som písala o niečom, čo si medzitým upresnila, je to len z uvedeného dôvodu:).
koordinatoreva1
22.01.14,11:06
ex v dome býva, terorizuje ma, za každú nadávku ma udáva na polícii, robí mi do prieku, pozemok je ppri dome, rieši sa akurát žiadosť o vrátenie daru, uvidím ako pochodím tam, ale je to 50 na 50. ide o to, že keby sme si peniaze rozdelili p predaji domu, mne by zostala tak 10000, čo mi nič nerieši, bývať v tomto dome mi vyhovuje aj pri výkone zamestnania...
luja5
22.01.14,11:17
Ak v dome býva len ex, žiadaj od neho nájomné Ty;) za to, že býva aj v Tvojej polovici domu. Ak v dome bývate spolu, odkladaj si všetky doklady-účty spojené s užívaním domu (vrátane nevyhnutných výdavkov na údržbu a opravy) a žiadaj od neho úhradu polovice týchto výdavkov, ak všetko platíš len Ty. Nech Tvojmu ex zasiela Tvoje požiadavky Tvoj právnik, ak ex nechce platiť to, čo je povinný.
Ak sa rieši žiadosť o vrátenie daru, otázku v zadaní by som považovala za predčasnú. Aspoň predpokladám, že to vrátenie daru je už na súde alebo aspoň na ceste na súd. Predpokladám, že pri riešení vrátenia daru máš právnika, lebo asi sa treba pripraviť na "tvrdý" boj na súde, ale nemáš čo stratiť. Držím palce.
koordinatoreva1
22.01.14,11:24
platím to všetko cez internet banking, takže doklady o tom mám, bývame tu spolu, otázka v zadaní bola preto, lebo včera mi prišiel od jeho právničky list, s tým aké jeho požiadavky a že sa chce vyrovnať mimosúdne...o napadnutí darovacej zmluvy sa ešte len na tom pracuje, ale do konca týždňa by to malo byť podané, určite bez neho by to nešlo...ďakujem za palčeky..ak mi povieš ako sa tu dávajú body..tak rada dám...ale dlhšie som tu nebola..a sa to tu trošku pomenilo...ešte raz ďakujem
Chobot
22.01.14,11:47
Čisto z právneho hľadiska je to ... na figu. Tým, že si mu darovala polovicu domu, je skutočne spoluvlastníkom. A má nárok žiadať vysporiadanie spoluvlastníctva.

Obrazne povedané - chovala si si na hrudi hada. ZA dobrotu, že si mu darovala 1/2 domu sa ti takto "odmenil". Z právneho hľadiska to môže, či je to morálne... nech si spytuje svedomie.

Vrátenie daru by ti vyriešilo problém, no neviem, či existujú právne skutočnosti oprávňujúce požadovať vrátenie daru. Asi vieš, ktoré sú to zo zákona, takže nemá zmysel ich tu vypisovať.

Na takúto dohodu ale nepristupuj. Počkaj si na rozhodnutie súdu. Horšie to na súde dopadnúť nemôže, toto, čo navrhli, je pre teba najhoršia alternatíva, takže súdom nemáš čo stratiť. (Síce hej, môže ešte požadovať náhradu trov konania). Aj tak to ale stojí za to, lebo stále je tam ten úver a je možné, že to sudca pri rozhodnutí zohľadní.

Ešte otázka - kedy si brala úver - pred či počas manželstva?
koordinatoreva1
22.01.14,11:52
No právnička sa tam "vyhráža" tým, že 6% z ceny domu, náhrada trov konania, pre nu a tak...no ja som úver brala pred manželstvom...no pár právnych skutočností tam je...tomu som sa venovala v téme ako napadnúť darovaciu zmluvu..ale pod menom koordinatoreva....ale nemám haslo tak som po iným:)
Chobot
22.01.14,12:01
Skús napísať Richardovi (admin), nech ti obnoví staré heslo. Možno potom pôjdu aj spojiť príspevky do jedného profilu.

Ak chceš, ale nemusíš.
koordinatoreva1
22.01.14,12:02
Ďakujem, vyskúšam