Klara22
22.01.14,12:24
Zdravim,

chcela by som sa informovať, v prípade že zajtra začnem pracovať ako finančný agent, čo je teda podnikanie podľa osobitného zákona... zajtra sa zaregistrujem na daňovom úrade pridelia mi DIČ. Aké odvody budem musieť zaplatiť budúci mesiac do zdravotnej poisťovne a aké do sociálnej poisťovne?
U socíalnej platí že prvých 12 mesiacov neplatím nič, tak ako u klasickej živnosti ? A koľko budem platitť potom? A koľko do zdravotnej a kedy....

Pozerala som predchadzajúce posty ohľadne tohoto viem že sa to tu riešil ale boli to väčšinu prispevky z pred par rokov a viem že sa v tejto veci veľa zmenilo.

Vopred Vám ďakujem za pomoc
Katy a R
23.01.14,13:28
v poslednej dobe sa nič nemenilo - si SZČO a máš všetky povinnosti ako ostatné SZČO (použi vyhľadávanie - je tu toho veľa a aj novšie témy)
- inak odkiaľ máš, že u klasickej živnosti sa prvých 12 mesiacov neplatí nič??:eek: - zle!
napr: http://www.porada.sk/t231057-odvody-szco-kedy-zacat-platit.html?highlight=odvody+SZ%C4%8CO
Klara22
27.01.14,09:04
Napísala som že prvých cca 12 mesiacov sa neplatí nič do Sociálnej !!! To je pokiaľ viem stále pravda
Katy a R
27.01.14,09:12
to tak veru nikdy nebolo - veď si klikni na ten link - tam to máš presne! (preto som ti to pripla)
Klara22
27.01.14,09:52
Tak mi prosim ta porad prakticky ak vies a chces. Zajtra sa zaregistrujem na danovom urade vydaju mi DIC. Potom sa musim is registrovat do Zdravotky a Socialky. Kedy a kolko zaplatim buduci mesiac?
Ved tu na fore sa vsade pise ze do socialnej poistovne sa neplati prvych 12 mesiacov a ani potom ak sa neprekroci minimum ktore je teraz cca 5000€
Anik
27.01.14,16:19
Napr. zajtra 28.1.2014 keď si vybavíš kartičku tak sa pôjdeš prihlásiť aj na ZP
vypočítaš si 56,35:31x4 =7,27 Eur zaplatiť do 8.2.2014
potom každý mesiac do 8. je potrebné zaplatiť 56,35 eur
Čo sa týka SP - tam to pre Teba vychádza dokonca lepšie ako 12 mesiacov s ktorými narábaš Ti. Odvody na SP sa prepočítavajú vždy spätne z podaného daňového priznania. V Tvojom prípade sa Ťa bude týkať až DP za rok 2014 - pravdepodobne k 31.3.2015, alebo ak bude možnosť posunutia daň. priznania ako tento rok, tak možno aj 30.6.2015 a až na základe toho Ti vypočítajú či budeš povinná platiť odvody na SP.